Czym jest Making Tax Digital? MTD w pigułce

making tax digitalPapier jest w odwrocie, a cyfryzacja to znak naszych czasów – zmienia życie prywatne, zawodowe i biznesowe. Coraz śmielej wykorzystywana jest również przez urzędy, także skarbowe. Świetnym przykładem jest Making Tax Digital, czyli plan brytyjskiego rządu na cyfryzację rozliczeń podatkowych i eksportu rozliczeń do sieci.

Spójrzmy z bliska czym jest Making Tax Digital. MTD jest odpowiednikiem polskiego, dobrze znanego wszystkim księgowym i przedsiębiorcom jednolitego pliku kontrolnego, w skrócie JPK. Making Tax Digital to system obowiązkowy dla zarejestrowanych podatników VAT GB (także popularnych wśród polskich przedsiębiorców spółek Limited – LTD), a wkrótce również dla innych właścicieli firm.

Co to jest Making Tax Digital?

Making Tax Digital jest nową metodą raportowania dochodów do brytyjskiego fiskusa (HMRC). W praktyce oznacza, że podatnik będzie prowadził cyfrowe rejestry i wysyłał aktualizacje podatku dochodowego przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Ta metoda zastąpi tradycyjne wysyłanie zeznania podatkowego Self Assessment, Corporation Tax oraz VAT GB.

Kogo dotyczą zmiany związane z Making Tax Digital

Making Tax Digital dotyczy:

  • podatku dochodowego (MTD for Income Tax) – dla osób z dochodem z pracy na własny rachunek (self-employed) lub z nieruchomości,
  • podatku dochodowego od firm (MTD for Corporation Tax) – nie będzie obowiązkowy do 2026 roku,
  • podatku VAT GB (MTD for VAT) – dotyczy wszystkich zarejestrowanych płatników (w tym polskich firm, które są płatnikami VAT GB).

Zasady MTD muszą stosować zarejestrowani do Income Tax oraz Self Assessment i posiadający dochód brutto powyżej £10.000. Osoby i firmy spełniające te kryteria muszą od 6 kwietnia 2024 roku używać oprogramowania zgodnego z MTD. Dodatkowe obowiązki, które firma będzie musiała spełnić to również:

  • prowadzić ewidencję przychodów i wydatków firmy w formacie cyfrowym,
  • wysyłać kwartalne aktualizacje dochodów i wydatków swojej firmy do HMRC,
  • składać deklarację końcową.

MTD, a rezydenci i osoby mieszkające poza UK – przykłady

Obowiązek przestrzegania zasad Making Tax Digital mają rezydenci oraz osoby, które mieszkają na terenie Wielkiej Brytanii. Np. obowiązek rejestracji do MTD spoczywa na osobie, która jest samozatrudniona w UK i wynajmuje nieruchomość w Polsce, a jej łączny dochód brutto przekroczył £10.000.

Co z osobami, których miejsce zamieszkania jest poza Wyspami Brytyjskimi? Zasady MTD obowiązują ich tylko w stosunku do dochodów osiąganych w UK. Polak mieszkający we własnym kraju, który zarabia na wynajmie mieszkania w Warszawie lub Krakowie, zgłasza w MTD tylko dochód osiągany w Anglii przekraczający £10.000.

Korzyści z Making Tax Digital

Making Tax Digital ma ułatwić życie podatnikom i urzędnikom. Po cyfryzacji podatku dochodowego i VAT nie trzeba będzie wypełniać papierowych formularzy oraz zanosić ich lub wysyłać do urzędu tradycyjną pocztą. Podatnik zrobi to bez wstawania od komputera – oszczędzając czas i unikając błędów.

Brytyjscy urzędnicy liczą, że zmniejszy się liczba błędów popełnianych przez podatników. Według HMRC aż 61 proc. badanych firm skarżyło się, że gubiło w przeszłości dokumenty przechowywane w formie papierowej.

Making Tax Digital – rewolucja dla płatników VAT

Każda firma, która jest płatnikiem podatku VAT ma już teraz obowiązek przestrzegać zasad Making Tax Digital, czyli prowadzić ewidencję cyfrową i używać specjalnego oprogramowania do składania deklaracji VAT.

Zarejestrowani podatnicy VAT muszą zarejestrować się w Making Tax Digital for VAT (bez względu na dochód). Kolejny obowiązek to konieczność używania oprogramowania kompatybilnego z MTD.

Aktywni podatnicy VAT GB muszą prowadzić w formie cyfrowej rejestry m.in. informacji na temat stawek VAT, z których korzysta firma, kwoty VAT od sprzedaży towarów i usług (od dokonanych dostaw), kwoty VAT od otrzymywanych towarów i usług, na przykład wszystkie zakupy (otrzymane dostawy), informacji o zmianach lub modyfikacjach w kwotach deklaracji VAT.

Terminy przesyłania deklaracji VAT nie zmienią się po rejestracji w Making Tax Digital for VAT.

Uwaga! System księgowy należy podpiąć do Making Tax Digital najpóźniej 7 dni przed terminem złożenia deklaracji VAT, która jako pierwsza w całości obejmuje okres po 1 kwietnia 2022 roku.

Making Tax Digital – co się zmieni w praktyce

Na czym polega cyfrowa rewolucja w podatkach w praktyce? Raportowanie o dochodach do HMRC będzie odbywało się online w przypadku osób i firm, które spełniają zasady MTD.

  • należy pobrać oprogramowanie współpracujące z MTD (lub upewnić się, że aktualnie wykorzystywany system księgowym jest połączony z MTD),
  • zarejestrować się do Making Tax Digital (potrzebne są: nazwa firmy, data rozpoczęcia działalności/data pobierania dochodów, informacje o rodzaju prowadzonej księgowości),
  • zarejestrować się używając wybranego oprogramowania,
  • prowadzić cyfrowe rejestry i wysyłać aktualizacje dotyczące podatku dochodowego zamiast wypełniać zeznania podatkowe w formie papierowej.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie bieżącej współpracy z doświadczonymi księgowymi, którzy wyjaśnią wątpliwości i pomogą przejść przez wszystkie zmiany bez dodatkowych problemów. Księgowi TaxAngels od początku planowanych zmian sukcesywnie wdrażają obowiązkowe rozwiązania wśród swoich klientów, dzięki czemu z wyprzedzeniem każdy był gotowy na wprowadzane zmiany.

ważne terminy

Pierwsza ważna data: 1 kwietnia 2022 r. – od tego dnia wszystkie firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT muszą używać MTD do rozliczania podatku VAT. Wysokość dochodu nie ma tutaj znaczenia.

Kolejny termin to 6 kwietnia 2024 roku. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy, które kwalifikują się do zasad MTD muszą cyfrowo prowadzić ewidencję przychodów i wydatków oraz składać raporty do HMRC.

Uwaga! Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze obowiązku rozliczać się zgodnie z zasadami MTD mogą dobrowolnie przystąpić do programu.

Spółki cywilne (Limited Liability Partnerships), w których wspólnikami są tylko osoby fizyczne, również muszą zarejestrować się w MTD do 6 kwietnia 2025 roku o ile ich zarobki przekraczają £10.000 rocznie.

4.9/5 - (24 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button