Papier jest w odwrocie, a cyfryzacja to znak naszych czasów – zmienia życie prywatne, zawodowe i biznesowe. Coraz śmielej wykorzystywana jest również przez urzędy, także skarbowe. Świetnym przykładem jest Making Tax Digital, czyli plan brytyjskiego rządu na cyfryzację rozliczeń podatkowych i eksportu rozliczeń do sieci.
Spójrzmy z bliska czym jest Making Tax Digital. MTD jest odpowiednikiem polskiego, dobrze znanego wszystkim księgowym i przedsiębiorcom jednolitego pliku kontrolnego, w skrócie JPK. Making Tax Digital to system obowiązkowy dla zarejestrowanych podatników VAT GB (także popularnych wśród polskich przedsiębiorców spółek Limited – LTD), a wkrótce również dla innych właścicieli firm.
Co to jest Making Tax Digital?
Making Tax Digital jest nową metodą raportowania dochodów do brytyjskiego fiskusa (HMRC). W praktyce oznacza, że podatnik będzie prowadził cyfrowe rejestry i wysyłał aktualizacje podatku dochodowego przy użyciu odpowiedniego oprogramowania. Ta metoda zastąpi tradycyjne wysyłanie zeznania podatkowego Self Assessment, Corporation Tax oraz VAT GB.
Kogo dotyczą zmiany związane z Making Tax Digital
Making Tax Digital dotyczy:
- podatku dochodowego (MTD for Income Tax) – dla osób z dochodem z pracy na własny rachunek (self-employed) lub z nieruchomości,
- podatku dochodowego od firm (MTD for Corporation Tax) – nie będzie obowiązkowy do 2026 roku,
- podatku VAT GB (MTD for VAT) – dotyczy wszystkich zarejestrowanych płatników (w tym polskich firm, które są płatnikami VAT GB).
Zasady MTD muszą stosować zarejestrowani do Income Tax oraz Self Assessment i posiadający dochód brutto powyżej £10.000. Osoby i firmy spełniające te kryteria muszą od 6 kwietnia 2024 roku używać oprogramowania zgodnego z MTD. Dodatkowe obowiązki, które firma będzie musiała spełnić to również:
- prowadzić ewidencję przychodów i wydatków firmy w formacie cyfrowym,
- wysyłać kwartalne aktualizacje dochodów i wydatków swojej firmy do HMRC,
- składać deklarację końcową.
MTD, a rezydenci i osoby mieszkające poza UK – przykłady
Obowiązek przestrzegania zasad Making Tax Digital mają rezydenci oraz osoby, które mieszkają na terenie Wielkiej Brytanii. Np. obowiązek rejestracji do MTD spoczywa na osobie, która jest samozatrudniona w UK i wynajmuje nieruchomość w Polsce, a jej łączny dochód brutto przekroczył £10.000.
Co z osobami, których miejsce zamieszkania jest poza Wyspami Brytyjskimi? Zasady MTD obowiązują ich tylko w stosunku do dochodów osiąganych w UK. Polak mieszkający we własnym kraju, który zarabia na wynajmie mieszkania w Warszawie lub Krakowie, zgłasza w MTD tylko dochód osiągany w Anglii przekraczający £10.000.
Korzyści z Making Tax Digital
Making Tax Digital ma ułatwić życie podatnikom i urzędnikom. Po cyfryzacji podatku dochodowego i VAT nie trzeba będzie wypełniać papierowych formularzy oraz zanosić ich lub wysyłać do urzędu tradycyjną pocztą. Podatnik zrobi to bez wstawania od komputera – oszczędzając czas i unikając błędów.
Brytyjscy urzędnicy liczą, że zmniejszy się liczba błędów popełnianych przez podatników. Według HMRC aż 61 proc. badanych firm skarżyło się, że gubiło w przeszłości dokumenty przechowywane w formie papierowej.
Making Tax Digital – rewolucja dla płatników VAT
Każda firma, która jest płatnikiem podatku VAT ma już teraz obowiązek przestrzegać zasad Making Tax Digital, czyli prowadzić ewidencję cyfrową i używać specjalnego oprogramowania do składania deklaracji VAT.
Zarejestrowani podatnicy VAT muszą zarejestrować się w Making Tax Digital for VAT (bez względu na dochód). Kolejny obowiązek to konieczność używania oprogramowania kompatybilnego z MTD.
Aktywni podatnicy VAT GB muszą prowadzić w formie cyfrowej rejestry m.in. informacji na temat stawek VAT, z których korzysta firma, kwoty VAT od sprzedaży towarów i usług (od dokonanych dostaw), kwoty VAT od otrzymywanych towarów i usług, na przykład wszystkie zakupy (otrzymane dostawy), informacji o zmianach lub modyfikacjach w kwotach deklaracji VAT.
Terminy przesyłania deklaracji VAT nie zmienią się po rejestracji w Making Tax Digital for VAT.
Uwaga! System księgowy należy podpiąć do Making Tax Digital najpóźniej 7 dni przed terminem złożenia deklaracji VAT, która jako pierwsza w całości obejmuje okres po 1 kwietnia 2022 roku.
Making Tax Digital – co się zmieni w praktyce
Na czym polega cyfrowa rewolucja w podatkach w praktyce? Raportowanie o dochodach do HMRC będzie odbywało się online w przypadku osób i firm, które spełniają zasady MTD.
- należy pobrać oprogramowanie współpracujące z MTD (lub upewnić się, że aktualnie wykorzystywany system księgowym jest połączony z MTD),
- zarejestrować się do Making Tax Digital (potrzebne są: nazwa firmy, data rozpoczęcia działalności/data pobierania dochodów, informacje o rodzaju prowadzonej księgowości),
- zarejestrować się używając wybranego oprogramowania,
- prowadzić cyfrowe rejestry i wysyłać aktualizacje dotyczące podatku dochodowego zamiast wypełniać zeznania podatkowe w formie papierowej.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie bieżącej współpracy z doświadczonymi księgowymi, którzy wyjaśnią wątpliwości i pomogą przejść przez wszystkie zmiany bez dodatkowych problemów. Księgowi TaxAngels od początku planowanych zmian sukcesywnie wdrażają obowiązkowe rozwiązania wśród swoich klientów, dzięki czemu z wyprzedzeniem każdy był gotowy na wprowadzane zmiany.
ważne terminy
Pierwsza ważna data: 1 kwietnia 2022 r. – od tego dnia wszystkie firmy zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT muszą używać MTD do rozliczania podatku VAT. Wysokość dochodu nie ma tutaj znaczenia.
Kolejny termin to 6 kwietnia 2024 roku. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy, które kwalifikują się do zasad MTD muszą cyfrowo prowadzić ewidencję przychodów i wydatków oraz składać raporty do HMRC.
Uwaga! Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze obowiązku rozliczać się zgodnie z zasadami MTD mogą dobrowolnie przystąpić do programu.
Spółki cywilne (Limited Liability Partnerships), w których wspólnikami są tylko osoby fizyczne, również muszą zarejestrować się w MTD do 6 kwietnia 2025 roku o ile ich zarobki przekraczają £10.000 rocznie.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta