Co to jest numer EORI, jak go uzyskać i komu jest potrzebny?

numer EORINumer EORI powinna posiadać każda brytyjska spółka Ltd, która dokonuje importu lub eksportu towarów z i do krajów niebędących w Unii Europejskiej. Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE, to handel z każdym krajem poza jej granicami wymagać będzie przez spółkę Limited posiadania niezbędnego numeru EORI. Co oznacza ten numer i jak go nabyć?

Co oznacza numer EORI?

Dla uproszczenia relacji handlowych Unii Europejskiej z pozostałymi krajami, niezrzeszonymi w ramach wspólnoty, w 2009 roku wprowadzono numer EORI, czyli Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Numer EORI wydaje się na podstawie art. 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9.10.2013 każdemu przedsiębiorcy, który zamierza importować bądź eksportować towary z/do krajów spoza Unii Europejskiej. Numer jest unikalny, wydawany jednorazowo i obowiązujący w każdym państwie Wspólnoty Europejskiej.

Tak więc np. import z Chin, Indii czy z USA, albo eksport do Rosji mógł odbywać się tylko po uzyskaniu numeru EORI, który zarówno jest numerem rejestracyjnym jak i identyfikacyjnym. Wraz z takim numerem przedsiębiorca zrealizuje wszystkie formalności łatwiej i szybciej drogą elektroniczną. Numer EORI konieczny jest jednak jedynie dla firm współpracujących z podmiotami gospodarczymi, działającymi poza Unią Europejską. Do takich podmiotów po Brexicie należeć więc będą również przedsiębiorstwa, zarejestrowane w Wielkiej Brytanii.

Dlaczego tak ważny jest ten numer dla każdej firmy, w tym spółki Ltd w kontekście Brexitu?

Jak będzie wyglądać prowadzenie spółki Ltd na terenie Wielkiej Brytanii po oficjalnym Brexicie? Znaków zapytania jest wiele, między innymi, czy konieczne będzie posiadanie przedstawiciela podatkowego, a także jak będą wyglądać w przyszłości tak zwane uproszczone transakcje trójstronne. Bez wątpienia jednak zmiany nastąpią na gruncie handlowym i celnym.

Kiedy i jak zarejestrować numer EORI?

W 2018 roku HMRC przesłał do większości przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii list, zalecający rejestrację do systemu EORI. List skierowany był do firm importujących czy eksportujących towary na terenie Unii Europejskiej, które w przypadku tak zwanego twardego Brexitu podlegać będą standardowej odprawie celnej.

UWAGA! Numer EORI każda firma posiada tylko jeden, niezależnie od ilości zarejestrowanych oddziałów, także w innych krajach.

Jeśli wcześniej prowadziłeś wymianę handlową z krajami spoza Unii Europejskiej, to z pewnością posiadasz już numer EORI. Jednakże numery wydane do tej pory na terenie Wielkiej Brytanii, po Brexicie mogą stracić swoją ważność. Konieczne może być zatem ponowne zarejestrowanie numeru EORI.
W celu uzyskania numeru należy złożyć odpowiedni wniosek zgłoszeniowy. Oprócz danych firmy, w formularzu trzeba zaznaczyć czy jesteś płatnikiem VAT, a jeśli nie jesteś, to czy podstawą Twojej działalności jest import czy eksport towarów.

WAŻNE! Numer EORI spółka Ltd musi zgłosić jeszcze przed nadaniem czy odebraniem towaru, inaczej transakcja nie dojdzie do skutku. Wyjątek stanowią płatnicy VAT, którzy w formularzu muszą podać również adres dostawcy czy nazwę przewoźnika. Inaczej aplikacja nie będzie ważna, a numer nie zostanie nadany. Dlatego płatnicy VAT formularz wypełnią po nadaniu pierwszej przesyłki.

Numer EORI możesz z powodzeniem uzyskać z pomocą naszej Kancelarii. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się, czy właściwy wniosek wybrałeś bądź podałeś odpowiednie dane.

Czas nadania numeru EORI

HMRC potrzebuje maksymalnie trzech dni roboczych, by nadać numer i przesłać go pocztą elektroniczną. W przypadku poprawnie wypełnionego formularza i dostarczenia wszystkich dokumentów, numer EORI może zostać nadany nawet tego samego lub następnego dnia.

Na Twój numer EORI składa się:

  • kod kraju, gdzie zarejestrowana jest firma. W przypadku Polski jest to PL, w przypadku Wielkiej Brytanii jest to GB,
  • numer rejestracyjny VAT, jeśli jesteś płatnikiem VAT + 000,
  • unikalny numer wydany przez HMRC, jeśli nie jesteś płatnikiem VAT.

Numer EORI posiada maksymalnie 15 cyfr.

Bez numeru EORI nie możesz importować ani eksportować towarów

Do tej pory Wielka Brytania korzystała z przywilejów państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a tym samym handel z pozostałymi członkami Unii odbywał się na zasadzie nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych. Po Brexicie każdy import czy eksport dokonany przez spółkę Ltd podlegać ma już odprawie celnej. To oznacza, że jeśli przed Brexitem firma eksportowała np. maszyny lub urządzenia i pojazdy mechaniczne, czy produkty spożywcze do Polski, Włoch, Francji czy Niemiec, to po Brexicie, by kontynuować działalność, niezbędny będzie numer EORI. Inaczej towary nie zostaną nadane bądź odebrane.

„Numer EORI powinien się znaleźć już na wypełnianej przez kuriera czy spedytora deklaracji celnej. Warto też skontaktować się z przewoźnikiem i ustalić, kto ma obowiązek wypełnienia deklaracji tak, by przy odbiorze towaru nie było komplikacji przy współpracy z agencją celną.” – wyjaśnia Michał Oprych, dyrektor zarządzający Kancelarią TaxAngels.

  • Masz obiekcje, co do koniczności rejestracji EORI?
  • Zastanawiasz się, czy o fakcie nadania numeru powinieneś powiadomić HMRC?

Skontaktuj się z nami, a dopełnimy w Twoim imieniu wszystkich formalności i procedur.

5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button