Korzyści płynące z założenia firmy w Wielkiej Brytanii przez informatyków

frima w uk dla informatykówW ostatnim czasie urzędy skarbowe w Polsce przestały akceptować odliczanie 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków. Może się zdarzyć, że osoby korzystające z tego przywileju w ostatnich latach, będą musiały teraz zapłacić zaległy podatek. Sposobem na zaoszczędzenie na pobieranych przez państwo daninach może być założenie własnej działalności gospodarczej. Przed zarejestrowaniem firmy w Polsce warto jednak rozważyć również inne opcje, takie jak rozpoczęcie prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu nasze zarobki mogą być jeszcze wyższe.

Czym są koszty uzyskania przychodów?

Podatek liczony na zasadach ogólnych wiąże się z pomniejszeniem przychodów o koszty jego uzyskania, w ten sposób otrzymujemy dochód, który po ewentualnych dalszych odliczeniach stanowi podstawę obliczenia podatku do zapłaty. Im wyższe koszty uzyskania przychodów, tym niższy podatek dochodowy, a co za tym idzie większy zarobek dla podatnika.

Fiskus kwestionuje stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków

Osoby tworzące dzieła z przekazaniem praw autorskich dotychczas mogły stosować w Polsce z 50% koszty uzyskania przychodów. Od początku 2018 roku sytuacja uległa zmianie, przywilej w postaci podwyższonych kosztów dostępny jest już tylko dla wybranych zawodów. Dodatkowo w ostatnich miesiącach zmieniło się stanowisko interpretacyjne w odniesieniu do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków, skarbówka zaczyna kwestionować taki sposób rozliczenia i żąda od informatyków dopłaty podatku za pięć ostatnich lat. Niestety, okazuje się że nawet uzyskanie w przeszłości indywidualnej interpretacji podatkowej, potwierdzającej możliwość stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może nie być wystarczające, aby uchronić się przed zapłatą zaległego podatku. Spory rozstrzygał będzie sąd.

Działalność gospodarcza a koszty uzyskania przychodów

W świetle zaostrzenia stanowiska fiskusa w odniesieniu do możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków warto rozważyć inną formę współpracy z ze zleceniodawcami, jaką jest własna działalność gospodarcza. Prowadzenie firmy wiąże się ze stosowaniem faktycznie poniesionych kosztów. Oznacza to, że ich wysokość może być równa, a nawet wyższa od 50% otrzymywanego wynagrodzenia, wszystko zależy od naszych wydatków.

Koszty uzyskania przychodów a firma w Anglii

Może się okazać, że dla osób pozbawionych możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów najlepszym rozwiązaniem będzie założenie firmy poza granicami Rzeczpospolitej. Jedną z dostępnych opcji jest rejestracja spółki LTD w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w przypadku prowadzenia działalności w Polsce, właściciel spółki limited w Anglii rozlicza koszty podatkowe na podstawie poniesionych wydatków. Oznacza, to że zakupy mające związek z uzyskiwanym przychodem obniżają podatek do zapłaty.
Dlaczego zatem warto założyć firmę na Wyspach? Jakie korzyści może przynieść informatykom rejestracja spółki Limited? Opłacalność tego rozwiązania wynika z szeregu udogodnień dla przedsiębiorców, takich jak wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku czy niższe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia.

3 zalety prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii

 1. Wyższa kwota wolna od podatku

  W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce została podwyższona kwota wolna od podatku ale… tylko dla tych zarabiających najmniej. Aktualnie podatku nie płacą tylko osoby osiągające dochód nie wyższy niż 8 000 zł rocznie. Z drugiej strony osobom zarabiającym najwięcej kwota wolna od podatku została odebrana.
  W Wielkiej Brytanii przepisy w odniesieniu do kwoty wolnej od podatku są równe dla wszystkich podatników, niezależnie od tego ile zarabiają. Na ten moment kwota wolna na Wyspach wynosii aż 11,850 tys. funtów w skali roku i przysługuje każdemu kto osiąga zarobki w Anglii. W przeliczeniu na złotówki jest to około 57 000 zł, a zatem ponad 7 razy więcej niż w Polsce.

 2. Składki ZUS

  Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia w Anglii nie odnosi się do każdej osoby prowadzącej firmę. Wszystko zależy od osiąganych dochodów. Osoby zarabiające poniżej 702 funtów miesięcznie są całkowicie zwolnione z opłacania składek niezależnie od rodzaju zatrudnienia czy formy prawnej działalności.

 3. Większa stabilność przepisów

  Jak widzimy na przykładzie ograniczenia grup zawodowych mogących korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów oraz zmiany stanowiska interpretacyjnego w odniesieniu do informatyków, w konsekwencji którego osoby stosujące podwyższone koszty mogą być zmuszone do zapłaty podatku za 5 lat wstecz, przepisy w Polsce bywają niestabilne i niepewne. Nawet informatycy, którzy wystąpili z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową nie są chronieni, a ich sprawy rozstrzygane będą w sądzie. Wszystko to sprawia, że zarówno przedsiębiorcy jak i pozostali podatnicy są stale narażeni na nagłe i niekorzystne zmiany w przepisach.

W Wielkiej Brytanii przedsiębiorczość jest doceniana, a ustawodawcy starają się dostosować przepisy tak, by prowadzenie firmy na Wyspach było opłacalne, a co za tym idzie aby coraz więcej osób decydowało się na ten krok. Wszystko to wpływa bowiem na rozwój kraju i w konsekwencji zarówno przedsiębiorcy jak i całe państwo czerpie korzyści.

[ssba-buttons]

5/5 - (6 votes)

Comments (3)

Nie wiedziałem, że w Wielkiej Brytanii są takie udogodnienia dla informatyków 🙂

Zespół Tax Angels

Dokładnie tak! Nie tylko dla informatyków, ale o pozostałych profesjach również można przeczytać u nas: https://www.taxangels.pl/blog/moze-zalozyc-firme-wielkiej-brytanii/

Dziękuję za ten świetny i treściwy artykuł!
Pozdrawiam

Comments are closed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button