Korzyści płynące z założenia firmy w Wielkiej Brytanii przez informatyków

frima w uk dla informatykówW ostatnim czasie urzędy skarbowe w Polsce przestały akceptować odliczanie 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków. Może się zdarzyć, że osoby korzystające z tego przywileju w ostatnich latach, będą musiały teraz zapłacić zaległy podatek. Sposobem na zaoszczędzenie na pobieranych przez państwo daninach może być założenie własnej działalności gospodarczej. Przed zarejestrowaniem firmy w Polsce warto jednak rozważyć również inne opcje, takie jak rozpoczęcie prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu nasze zarobki mogą być jeszcze wyższe.

Czym są koszty uzyskania przychodów?

Podatek liczony na zasadach ogólnych wiąże się z pomniejszeniem przychodów o koszty jego uzyskania, w ten sposób otrzymujemy dochód, który po ewentualnych dalszych odliczeniach stanowi podstawę obliczenia podatku do zapłaty. Im wyższe koszty uzyskania przychodów, tym niższy podatek dochodowy, a co za tym idzie większy zarobek dla podatnika.

Fiskus kwestionuje stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków

Osoby tworzące dzieła z przekazaniem praw autorskich dotychczas mogły stosować w Polsce z 50% koszty uzyskania przychodów. Od początku 2018 roku sytuacja uległa zmianie, przywilej w postaci podwyższonych kosztów dostępny jest już tylko dla wybranych zawodów. Dodatkowo w ostatnich miesiącach zmieniło się stanowisko interpretacyjne w odniesieniu do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków, skarbówka zaczyna kwestionować taki sposób rozliczenia i żąda od informatyków dopłaty podatku za pięć ostatnich lat. Niestety, okazuje się że nawet uzyskanie w przeszłości indywidualnej interpretacji podatkowej, potwierdzającej możliwość stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może nie być wystarczające, aby uchronić się przed zapłatą zaległego podatku. Spory rozstrzygał będzie sąd.

Działalność gospodarcza a koszty uzyskania przychodów

W świetle zaostrzenia stanowiska fiskusa w odniesieniu do możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez informatyków warto rozważyć inną formę współpracy z ze zleceniodawcami, jaką jest własna działalność gospodarcza. Prowadzenie firmy wiąże się ze stosowaniem faktycznie poniesionych kosztów. Oznacza to, że ich wysokość może być równa, a nawet wyższa od 50% otrzymywanego wynagrodzenia, wszystko zależy od naszych wydatków.

Koszty uzyskania przychodów a firma w Anglii

Może się okazać, że dla osób pozbawionych możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów najlepszym rozwiązaniem będzie założenie firmy poza granicami Rzeczpospolitej. Jedną z dostępnych opcji jest rejestracja spółki LTD w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w przypadku prowadzenia działalności w Polsce, właściciel spółki limited w Anglii rozlicza koszty podatkowe na podstawie poniesionych wydatków. Oznacza, to że zakupy mające związek z uzyskiwanym przychodem obniżają podatek do zapłaty.
Dlaczego zatem warto założyć firmę na Wyspach? Jakie korzyści może przynieść informatykom rejestracja spółki Limited? Opłacalność tego rozwiązania wynika z szeregu udogodnień dla przedsiębiorców, takich jak wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku czy niższe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia.

3 zalety prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii

 1. Wyższa kwota wolna od podatku

  W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce została podwyższona kwota wolna od podatku ale… tylko dla tych zarabiających najmniej. Aktualnie podatku nie płacą tylko osoby osiągające dochód nie wyższy niż 8 000 zł rocznie. Z drugiej strony osobom zarabiającym najwięcej kwota wolna od podatku została odebrana.
  W Wielkiej Brytanii przepisy w odniesieniu do kwoty wolnej od podatku są równe dla wszystkich podatników, niezależnie od tego ile zarabiają. Na ten moment kwota wolna na Wyspach wynosii aż 11,850 tys. funtów w skali roku i przysługuje każdemu kto osiąga zarobki w Anglii. W przeliczeniu na złotówki jest to około 57 000 zł, a zatem ponad 7 razy więcej niż w Polsce.

 2. Składki ZUS

  Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia w Anglii nie odnosi się do każdej osoby prowadzącej firmę. Wszystko zależy od osiąganych dochodów. Osoby zarabiające poniżej 702 funtów miesięcznie są całkowicie zwolnione z opłacania składek niezależnie od rodzaju zatrudnienia czy formy prawnej działalności.

 3. Większa stabilność przepisów

  Jak widzimy na przykładzie ograniczenia grup zawodowych mogących korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów oraz zmiany stanowiska interpretacyjnego w odniesieniu do informatyków, w konsekwencji którego osoby stosujące podwyższone koszty mogą być zmuszone do zapłaty podatku za 5 lat wstecz, przepisy w Polsce bywają niestabilne i niepewne. Nawet informatycy, którzy wystąpili z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową nie są chronieni, a ich sprawy rozstrzygane będą w sądzie. Wszystko to sprawia, że zarówno przedsiębiorcy jak i pozostali podatnicy są stale narażeni na nagłe i niekorzystne zmiany w przepisach.

W Wielkiej Brytanii przedsiębiorczość jest doceniana, a ustawodawcy starają się dostosować przepisy tak, by prowadzenie firmy na Wyspach było opłacalne, a co za tym idzie aby coraz więcej osób decydowało się na ten krok. Wszystko to wpływa bowiem na rozwój kraju i w konsekwencji zarówno przedsiębiorcy jak i całe państwo czerpie korzyści.

[ssba-buttons]

Comments (3)

Nie wiedziałem, że w Wielkiej Brytanii są takie udogodnienia dla informatyków 🙂

Zespół Tax Angels

Dokładnie tak! Nie tylko dla informatyków, ale o pozostałych profesjach również można przeczytać u nas: https://www.taxangels.pl/blog/moze-zalozyc-firme-wielkiej-brytanii/

Dziękuję za ten świetny i treściwy artykuł!
Pozdrawiam

Comments are closed.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Call Now Button