Self-employed a spółka LTD – porównanie

porównanie Self-employed a spółka LTDNie zapowiada się na to, aby wprowadzenie Brexitu wiązało się ze zmniejszeniem zainteresowania Wielką Brytanią jako przystanią dla własnej działalności. Mimo pewnych zmian rejestracja firmy w UK nadal będzie korzystniejszym wyborem niż warunki biznesowe panujące w większości krajów UE. Przedsiębiorcy nadal jednak stają przed dylematem dotyczącym odpowiedniej dla nich formy prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego też warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają dwa najbardziej popularne rodzaje rejestracji biznesu – self-employed oraz spółka LTD.

Kwestie finansowe i podatkowe

Największe zainteresowanie w porównaniu brytyjskiego samozatrudnienia ze spółką LTD budzą oczywiście wszelkie korzyści finansowe. W pierwszej kolejności warto poruszyć wątek podatków dochodowych. Próg podatkowy dla osób prawnych, a więc również dla brytyjskiej spółki Limited, w roku 2021 wynosi 19%. Można spierać się, czy jest to dużo, czy mało, trzeba mieć jednak na uwadze, że w opozycji do tych 19% stoi próg podatkowy dla osób fizycznych, czyli także dla self-employed w wysokości 20%, 40%, a nawet 45%.

Również w przypadku oszczędności dotyczących ubezpieczeń społecznych czy rozliczeń podatkowych, spółka LTD zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Jej dyrektorzy i udziałowcy mogą przyjmować wynagrodzenie z tytułu dopełnienia obowiązków zawodowych na dwa sposoby: jako standardowa wypłata oraz w postaci dywidend. Taka sytuacja ściśle wiąże się z niższą podstawą naliczania składek na ubezpieczenie, które są uzależnione właśnie od wysokości pensji. Brytyjskie prawo w przypadku spółki Limited mówi o tym, że im mniejsze jest wynagrodzenie, tym mniejsze będą należności wynikające z obowiązku składkowego.

Zupełnie inaczej ma się sprawa przy self-employed, którego posiadanie nie uprawnia właściciela do wypłaty dywidend, a więc jego wynagrodzenie będzie wypłacane w jednej formie, od której będzie zależeć koszt ubezpieczenia i który, jak można wyliczyć, będzie wyższy, a więc mniej korzystny finansowo niż w przypadku spółki Limited. Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami obowiązków rozliczeniowych w przypadku rejestracji self-employed, zajrzyj tutaj.

Księgowość i formalności

Warto pochylić się nieco nad księgowością, a także wszelkimi formalnościami, jakie muszą dopełnić właściciele firm zarejestrowanych w UK. Trzeba przyznać, że procesy rozliczeniowe i rachunkowe w przypadku self-employed będą na tyle proste oraz intuicyjne, że właściciel firmy będzie mógł z powodzeniem samodzielnie, ba bieżąco prowadzić wszelkie sprawy księgowe dotyczące posiadanej działalności. Księgowy raz w roku pomoże złożyć rozliczenie w HMRC. Wynika to przede wszystkim z braku konieczności tworzenia sprawozdań, założenia biznesowego konta bankowego, a także organizowania spotkań dyrektorów i udziałowców, tak jak ma to miejsce w przypadku założenia działalności na podstawie spółki LTD.

Sam proces rejestracji self-employed w Wielkiej Brytanii również nie jest skomplikowany, ponieważ opiera się na złożeniu wniosku w HM Revenue & Customs. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że nie każdy może się owej rejestracji podjąć. Osoba zakładająca self-employed na terenie Wielkiej Brytanii musi być bowiem jej rezydentem, a więc przebywać w UK przez większą część roku (przynajmniej 183 dni).

Co więcej, przedsiębiorca, który zdecyduje się na podjęcie działań biznesowych w ramach self-employed powinien mieć świadomość tego, że obligatoryjnie musi wystąpić o nadanie indywidualnego numeru NIN, na podstawie którego możliwe jest zarejestrowanie w systemie podatkowym i tym dotyczącym ubezpieczeń społecznych. Alternatywą dla osób, które z Anglią wiążą jedynie swoją przyszłość zawodową i chcą prowadzić swoje życie prywatne w innym kraju, jest spółka LTD, która nie wymaga od jej właściciela statusu rezydenta. Na korzyść spółki Limited działają również kwestie związane ze statusem prawnym omawianych rodzajów działalności.

Szczegóły dotyczące statusu prawnego

Duże znaczenie w porównaniu spółki Limited oraz self-employed mają również statusy prawne poszczególnych możliwości założenia własnej firmy. O tyle, o ile spółka LTD jest odrębnym podmiotem prawnym, o tyle osoba samozatrudniona w Wielkiej Brytanii jest jednocześnie odpowiedzialna za absolutnie każdy aspekt biznesowy. Co to oznacza w praktyce? W przypadku samozatrudnienia wszelkie ewentualne procesy sądowe będą toczyły się bezpośrednio przeciw jej właścicielowi, a nie firmie, natomiast właściciel spółki Limited nie odpowiada prawnie za jakiekolwiek przedsiębiorcze spory.

Podobnie mają się sprawy z długami firmowymi. Brytyjskie samozatrudnienie zobowiązuje przedsiębiorcę jako osobę odpowiadającą całym swoim majątkiem za losy swojego interesu, podczas gdy odpowiedzialność właścicieli spółki bazuje jedynie na wysokości wkładu finansowego, jakie wnieśli oni do biznesu. Taka zależność ma oczywisty wpływ nie tylko na życie zawodowe, ale również prywatne.

Osoby, które zdecydowały się na zarejestrowanie firmy poza granicami Polski, a dokładniej w UK, stają przed dylematem dotyczącym wyboru formy działalności, zadając sobie pytanie: self-employed czy spółka LTD? Trzeba przyznać, że na korzyść spółki Limited przemawia fakt, że jest ona odrębną osobowością prawną, dlatego też jej siedziba nie będzie w żaden sposób zależna od aktualnego miejsca zamieszkania właścicieli czy udziałowców. W związku z tym adres rejestrowy działalności opartej na spółce LTD pozostaje w Anglii, nie zachodzi natomiast taka potrzeba, aby jej dyrektorzy również na stałe zamieszkiwali Wielką Brytanię. Więcej na temat kto może założyć spółkę Ltd znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie: https://www.taxangels.pl/blog/kto-moze-zalozyc-spolke-ltd/

Warto zwrócić uwagę także na międzynarodową rozpoznawalność spółki Limited. Ta brytyjska forma działalności, w przeciwieństwie do self-employed, cieszy się niepodważalną renomą i stanowi niejako wyznacznik jakości i rzetelności firmy oraz dostarczanego przez nią produktu lub świadczonej usługi. Spółka LTD odznacza się popularnością i nienaganną opinią w transakcjach z USA czy Chinami, ale także w wymianie handlowej opartej na brytyjskim czy europejskim Amazonie oraz polskim Allegro.

Jeżeli zastanawiasz się nad rejestracją nowej firmy w Wielkiej Brytanii, lub przekształceniem już istniejącej działalności self-employed na spółkę Limited, skontaktuj się z nami.
Chcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button