Wielka Brytania rok po Brexicie – podsumowanie

po BrexicieKurz po Brexicie opada – minął ponad rok od realnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że mimo poważnych zmian i turbulencji, nadal warto założyć firmę w UK.

Brexit to wydarzenie o wymiarze historycznym. Rozwód Wielkiej Brytanii z UE stał się faktem 1 stycznia 2021 roku. Dla jednych Brexit miał być szansą dla UK na zdobycie nowych rynków i uwolnienie się od unijnego “balastu”. Inni wróżyli załamanie brytyjskiej gospodarki. Kto miał rację? Minął ponad rok i można pokusić się o podsumowanie.

Pierwsze miesiące po Brexicie przyniosły m.in. kolejki na granicy i pustki na sklepowych półkach. Brytyjskie i europejskie firmy zmagały się z nowymi procedurami związanymi z importem i eksportem, zwiększyły się koszty prowadzenia działalności (m.in. opłaty za wypełnianie deklaracji celnych oraz taryfy celne). Na konsekwencje Brexitu nałożyły się kolejne problemy: pandemia, lockdown, wzrost cen energii, a w 2022 roku eskalacja wojny na Ukrainie. W jakiej formie jest gospodarka Wielkiej Brytanii?

Okazało się, że w 2021 roku import produktów do Wielkiej Brytanii wzrósł rok do roku o niespełna 13 proc. Najbardziej wzrósł eksport do UK z Chin, Norwegii i Szwajcarii. Zmalała wymiana z krajami Unii Europejskiej.

Po początkowym tąpnięciu relacji handlowych Polska nadrobiła straty i według GUS eksport z Polski do UK był większy w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. o 14 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2020 r.

Wzrosła sprzedaż mebli i drewna do UK, ale polscy przedsiębiorcy sprzedali mniej żywności, czyli eksportowego numeru jeden przed Brexitem (spadek o 5,5 proc).

Są też inne konsekwencje Brexitu. To m.in. powrót do kraju wielu Polaków. Brytyjskie szacunki mówiły o wyjeździe w ubiegłym roku ok. 200 tys. z 900 tys. Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach brakowało rąk do pracy, problem spotęgował lockdown. Najwięcej wakatów było w branży budowlanej, transporcie oraz usługach profesjonalnych i technicznych dla biznesu. Praca czekała na ludzi, a jednocześnie rosły w UK wynagrodzenia.

Brexit. Konsekwencje dla przedsiębiorców

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w obrocie gospodarczym przestały obowiązywać unijne regulacje. Nie działają już umowy o WNT (wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów) oraz WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów). Zmieniły się przepisy dotyczące ceł, podatków, transportu czy też przepływu ludności.

Kończą się kolejne okresy przejściowe, właściciele firm mają nowe obowiązki. Od stycznia 2022 roku m.in. kontrole celne dotyczą wszystkich ładunków w obrocie towarowym między UE i UK, wszedł także wymóg posiadania dokumentów potwierdzających pochodzenie produktu. Rząd brytyjski szykuje też kolejne wymogi celne i dotyczące kontroli na granicy (miały wejść w życie w lipcu 2022 roku, nowy termin zostanie podany jesienią).

Zwiększyła się biurokracja eksportowa, a nawet samo podróżowanie do Wielkiej Brytanii jest utrudnione. Lecąc na Wyspy należy zabrać ze sobą paszport. Obowiązkowa może być wiza, np. dla osób, które podróżują do UK w celach związanych z działalnością firmy na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Wiza do Anglii nie jest wymagana podczas pobytów turystycznych i służbowych trwających do 6 miesięcy.

Brexit – czy nadal warto założyć firmę w UK

Brexit przyniósł pewne zmiany dla przedsiębiorców. Czy w związku z tym, otwarcie działalności gospodarczej w UK jest dobrym pomysłem? Czy można zyskać prowadząc firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii?

Tak – firma w UK to nadal korzystny pomysł dla wielu przedsiębiorców. Zasady prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii zawsze były magnesem dla przedsiębiorczych osób, nie tylko z Polski. Kusiła m.in. kwota wolna od podatku i inne korzyści podatkowe, brak przymusowego ubezpieczenie społecznego czy też przejrzyste przepisy i przyjazne podejście urzędników.

To wszystko sprawiało, że wiele osób przeniosło swój biznes do UK lub poważnie rozważało np. założenie spółki Limited, czyli brytyjskiego odpowiednika polskiej spółki z o.o. – najbardziej popularnej formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Zasady dotyczące firm LTD nie uległy zmianie. Przyjrzyjmy się, jakie najważniejsze korzyści mają polscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na spółkę Limited:

 • Skorzystają z kwoty wolnej od podatku wyższej niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy płacą podatek po osiągnięciu dochodu przekraczającego 12 570 funtów rocznie (ok. 68 900 zł). W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł.
 • Przedsiębiorcy nie mają obowiązku płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Taka konieczność pojawi się dla osób, których dochód przekroczył próg 8 844 funty rocznie (ok. 48 500 zł). W Polsce ZUS jest jednym z większych obciążeń dla przedsiębiorców. W 2022 roku wszystkie obowiązkowe składki wynoszą minimum 1211,28 zł plus obowiązkowa składka zdrowotna 270,90 zł – w sumie to 1482,18 zł.
 • Przedsiębiorca, który chce prowadzić spółkę LTD nie musi przenosić się do Wielkiej Brytanii. Taką formę działalności gospodarczej można prowadzić przebywając na stałe w Polsce. Należy natomiast przestrzegać pewnych zasad:
  • spółka musi mieć brytyjski adres siedziby,
  • przedsiębiorca nie ma zakładu produkcyjnego/biura w Polsce,
  • spółka nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę/umowę zlecenie.
 • Szybką rejestrację (w ciągu 24 godzin) bez fizycznej obecności w UK.
 • Prestiż – brytyjskie firmy cieszą się szacunkiem na całym świecie. Brexit tego nie zmienił.

Jak założyć firmę w UK?

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nadal może być korzystnym rozwiązaniem dla wielu polskich przedsiębiorców. Kto powinien poważnie rozważyć np. założenie spółki Limited? Tradycyjnie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują zakładu produkcyjnego lub biura w Polsce, a działalność mogą prowadzić np. online – to, m.in. freelancerzy, prowadzący działalność e-commerce, właściciele startupów, agencji reklamowych i szkoleniowych, a także programiści i informatycy z innych dziedzin IT.

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z ekspertami. Fachowcy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Podpowiedzą, jaka forma działalności będzie najbardziej korzystna, jakie są jej zalety i wyzwania.

Przedsiębiorcy zdecydowani na założenie firmy w UK uzyskają w Kancelarii Tax Angels dalszą kompleksową pomoc, m.in. w dopełnieniu wszystkich formalności, rejestracji oraz prowadzeniu księgowości.

4.7/5 - (32 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button