Korzyści podatkowe firmy w UK w porównaniu z Polskim Ładem

firma w UK w porównaniu z Polskim ŁademPolski Ład stał się faktem. Przedsiębiorcy liczą, ile na nim stracą i zastanawiają się, jak zoptymalizować koszty prowadzenia działalności przy m.in. wyższej składce zdrowotnej. Przyjrzyjmy się podatkom płaconym przez firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii i Polsce – który system jest bardziej korzystny dla prowadzących działalność gospodarczą?

Polski Ład wprowadził nowe zasady dotyczące m.in. podatku dochodowego. Zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku podwyższyły koszty działalności gospodarczej większości przedsiębiorców. Wielu z nich szuka efektywnych i legalnych metod na optymalizację podatków. Jednym ze sposobów jest założenie firmy w Wielkiej Brytanii.

Spójrzmy na zmiany Polskiego Ładu. Z perspektywy podatków to przede wszystkim podniesienie progu w skali podatkowej (z 85 tys. zł do 120 tys. zł.) oraz wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Jednak to nie wszystko. Prawdziwy koszt prowadzenia biznesu w Polsce w 2022 roku poznamy sprawdzając efektywny podatek.

Firma w UK – korzyści podatkowe w porównaniu do Polskiego Ładu

Na efektywny podatek składają się wszystkie opłaty ponoszone przez przedsiębiorcę: podatek dochodowy oraz składka zdrowotna, danina solidarnościowa i składki ubezpieczenia społecznego.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu efektywny podatek wynosi od 9 proc. (dla podatników, którzy nie przekroczą kwoty wolnej) do 45 proc. dla osób z dochodami powyżej 1 mln zł. Te wyliczenia nie obejmują składek odprowadzanych do ZUS.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców 2022

Dla przedsiębiorców szczególnie dotkliwa okazała się zmiana w zasadach opłacania składki zdrowotnej.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wynosi:

  • 9 proc. – skala podatkowa,
  • 4,9 proc. – podatek liniowy,
  • 9 proc. – ryczałt (380 zł – 950 zł, w zależności od przychodów),
  • 270,90 zł – dla przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową (podstawą wymiaru składki jest minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku).

Minimalna składka zdrowotna dla liniowców/na skali podatkowej wyniesie w 2022 roku 270,90 zł (obowiązuje podatników, których dochód w danym miesiącu był niższy od minimalnego wynagrodzenia).

Wielu właścicieli firm na własnej skórze – lub mówiąc precyzyjnie, na własnym portfelu – odczuje efekty reformy podatkowej Polskiego Ładu. Dlatego prowadzący działalność gospodarczą szukają sposobów, żeby zoptymalizować koszty. Część rozważa przejście na ryczałt, inni spoglądają na rejestrację firmy za granicą i tak Wielka Brytania, która uchodzi za kraj przyjazny przedsiębiorcom ponownie cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli polskich firm.

Podatki dla spółek w Wielkiej Brytanii i Polsce – porównanie

Sprawdźmy czy firmy działające w UK rzeczywiście mają większe korzyści podatkowe w porównaniu do zasad obowiązujących w Polsce.

  • Kwota wolna od podatku

Choć w Polsce kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. zł, to nadal jest o wiele niższa niż w Wielkiej Brytanii. Należy również pamiętać, iż kwota wolna od podatku dostępna jest wyłącznie w przypadku rozliczania się podatnika według zasad ogólnych, czyli płaceniu podatku wg. dwóch progów podatkowych – 17% i 32%. Kwota wolna od podatku nie jest dostępna dla karty podatkowej, podatku liniowego, a także ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku osiągnięcia dochodu powyżej 1 000 000 zł nadwyżka ponad ten limit opodatkowana jest dodatkowo stawką 4% w ramach tzw. daniny solidarnościowej.

W UK podatek płacą właściciele firm, dopiero po przekroczeniu 12 570 funtów, czyli ok. 68 100 zł. Kwota ta jest niezależna od formy opodatkowania, gdyż W Wielkiej Brytanii jest ona jedna i nie wyklucza nikogo. Dodatkowo może być kilkukrotnie wyższa, jeśli w spółce występuje większa ilość dyrektorów.

  • Podatek dochodowy

Standardowe opodatkowanie spółek z o.o. w Polsce podatkiem CIT wynosi 19%. Nowością wprowadzoną przez Polski Ład jest podatek minimalny od przychodów spółek. Jeżeli firma poniesie stratę lub osiągnie dochód operacyjny poniżej 1 proc. przychodu, przyjdzie jej zapłacić 10% podatku od części kwoty wartości przychodów.

Podatek dochodowy (CT – Corporation Tax) wynosi w UK 19 proc. Tyle płacą np. spółki LTD (Limited), które są najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej wśród Polaków zakładających biznes w Wielkiej Brytanii. Największą i zasadniczą różnicą w porównaniu z polską sp. w o.o. jest brak „haczyków podatkowych”, brak kar za niski podatek (jak ma to miejsce w Polsce) lub wykazaną stratę oraz kwestia możliwości generowania szerszych kosztów operacyjnych w UK, a tym samym obniżenia podstawy opodatkowania niż ta, od której byłby płacony podatek w Polsce.

W Wielkiej Brytanii istnieje również wiele ulg i udogodnień dla których większość osób decyduje się i woli prowadzić firmę w Anglii, niż gdyby mieli prowadzić ją w Polsce.

  • Ubezpieczenia zdrowotne i społeczne

Składka zdrowotna jest w Polsce obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy, z comiesięcznych opłat ubezpieczeń społecznych w ZUS (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne chorobowe) zwolnieni są na 6 miesięcy nowi przedsiębiorcy (ulga na start), którzy otworzyli działalność gospodarczą.

Podliczmy. Najniższa opłata na ubezpieczenie zdrowotne to 270,90 zł, a na społeczne – 1 211,28 zł . W sumie wychodzi 1481,90 zł płaconych co miesiąc na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W Wielkie Brytanii nie ma obowiązkowego ZUS. Składkę musi opłacić dyrektor spółki LTD, jeżeli jego dochód przekroczy 8 844 funtów rocznie (737 funtów miesięcznie – ok. 4 000 zł). Powyżej tego progu, wysokość składki do National Insurance Contribution (NIC) określa się procentowo od zarobków.

Trzeba pamiętać, że Polski Ład zlikwidował możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. To nie wszystko. Od stycznia 2022 roku oskładkowane zostały również osoby pełniące funkcję w spółce z o.o. z tytułu powołania, które otrzymują wynagrodzenie. Składka wyniesie 9 proc. wynagrodzenia.

Ulgi i preferencje dla firm w UK i Polsce

Część przedsiębiorców rozliczających się z podatków w Polsce może korzystać z preferencji podatkowych. Należy do nich np. estoński CIT, czyli ryczałt od przychodów spółek. To atrakcyjne rozwiązanie: spółka zapłaci podatek dochodowy dopiero przy wypłacie np. Dywidendy, czyli zysków ze spółki. Efektywny podatek – podatek od zysku spółki i podatek od dywidendy – wyniesie wówczas: dla małych podatników – 20 proc. (zamiast 26,29 proc.), a dla pozostałych podatników 25 proc. zamiast 34,39 proc. Wiele mówi się też o „pułapkach polskiego” estońskiego CIT-u, i zasadach kiedy można z niego skorzystać, a kiedy już nie, a wtedy płacony podatek jest wstecz wg. zasad ogólnych.

Brytyjski system również oferuje ulgi dla przedsiębiorców, które w wielu przypadkach są bardziej korzystne niż obowiązujące w Polsce.

Dobrym przykładem jest roczna ulga Employment Allowance dotycząca wynagrodzenia i zwolnienia do £4000 z tytułu składek.

Podsumowując.

W Polsce do obliczenia efektywnego opodatkowania należy wciąć pod uwagę wiele czynników: forma opodatkowania, składka zdrowotna (uzależniona od dochodu) oraz inne daniny. W takiej sytuacji poziom obciążeń fiskalnych w Polsce może wynieść o 10-15% więcej, niż to co wynika z wybranej formy opodatkowania wybranej przez podatnika. I tak zamiast zapłacić 17-19% trzeba oddać Państwu nawet 29-34%, a w najgorszym scenariuszu blisko 40-45% w zależności od dochodu.

Dwukrotnie wyższa kwota wolna od podatku, proste i jasne przepisy i brak obowiązkowego ZUS to mocne korzyści podatkowe, które przemawiają na korzyść firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii. Warto zapytać o nie ekspertów, którzy pomagają przedsiębiorcom z Polski założyć i prowadzić działalność w UK.

4.9/5 - (12 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button