Firma w Anglii – jak nie płacić ZUS i rozliczać się legalnie?

zegar Big Ban w Londynie Wielkiej BrytaniiWielu Polaków uważa, że pieniądze odprowadzane do ZUS w ramach składek emerytalnych i zdrowotnych nie są najlepszą inwestycją. W końcu państwowa służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie. Z kolei składki emerytalne, nawet jeśli za kilkadziesiąt lat uprawnią płatnika do pobierania świadczenia, nie zwrócą się ze względu na niską wysokość emerytury. Chociaż opłaty do ZUS są w Polsce obowiązkowe, istnieje sposób na ich ominięcie w legalny sposób. Jest nim założenie firmy za granicą. Z wielu względów dobrym wyborem będzie prowadzenie działalności w Anglii.

Brytyjski odpowiednik składek ZUS

Brytyjski system świadczeń zdrowotnych i emerytalnych znacząco odbiega od polskiego ZUS-u pod wieloma względami. Chociaż wspólny mianownik stanowi obowiązek przynależności do niego, nie wszyscy pracownicy i przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia comiesięcznych składek. Te w Anglii są uzależnione od wysokości dochodów, a podstawowa stawka wynosi 13,8%. Ze składek są jednak zwolnione osoby, których zarobki kształtują się pomiędzy 490 (płaca minimalna) a 680 funtów miesięcznie.

Zasada ta dotyczy również przedsiębiorców, w tym właścicieli spółek LTD – tamtejszego odpowiednika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby skorzystać z tego dobrodziejstwa ze strony brytyjskiego rządu wcale nie trzeba emigrować na wyspy.

Kto może założyć firmę w Anglii i na tym skorzystać?

Wiele osób w Polsce, chcąc podwyższyć swoje dochody, decyduje się w Polsce na samozatrudnienie. Podobną możliwość mają Brytyjczycy oraz osoby mające w Anglii status rezydenta. Brytyjskie prawo dopuszcza jednak, by osoby zamieszkałe poza krajem, również w Polsce, mogły prowadzić na Wyspach spółkę LTD. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń i nie jest nim nawet praca na etat w Polsce.

Firma w Anglii to rozwiązanie korzystne zarówno dla osób preferujących samozatrudnienie, jak i drobnych przedsiębiorców, którzy na Wyspach napotkają bardziej przyjazne warunki do prowadzenia biznesu. Brytyjskie prawo jest znacznie prostsze od polskiego, a założenie spółki trwa zaledwie kilkanaście dni. Firma musi jednak posiadać siedzibę na terenie Zjednoczonego Królestwa. W założeniu firmy w Anglii pomagają w Polsce specjaliści, którzy jednocześnie świadczą usługi księgowe i znajdą właściwy adres rejestracji firmy.

Pozostałe korzyści wynikające z prowadzenia spółki LTD w Anglii

Możliwość ominięcia składek ZUS, to nie jedyna korzyść płynąca z założenia spółki LTD w Anglii. Równie przyjazne przedsiębiorcom i osobom samozatrudnionym jest tamtejsze prawo podatkowe. Chociaż stawka podatkowa jest podobna do Polskiej i wynosi aktualnie 19% (planuje się jej obniżenie), prawdziwą różnicę robi w tej kwestii kwota wolna od podatku. Jej obecna wysokość w Anglii to aż 11,5 tys. funtów rocznie. Zarabiając tyle lub mniej, czyli najwyżej około 60 tys. złotych w ciągu roku, nie odprowadza się podatków do skarbu państwa. Ponadto spółka LTD może zatrudniać dyrektorów, dla których wartość ta liczy się oddzielnie. Nie istnieje również maksymalna wartość wkładu do spółki.

Dodatkową korzyścią bywa możliwość dostępu do brytyjskiej emerytury państwowej, która jest wyższa niż w Polsce i wynosi aktualnie minimum 159,55 funtów tygodniowo. Aby ubiegać się o świadczenie należy ukończyć 68 lat i przepracować przynajmniej 35 lat. Od niedawna dyrektorzy spółek LTD mogą również uzyskać dostęp do nieco niższego, podstawowego świadczenia mając przepracowane tylko 10 lat (bez wymogu ciągłości prowadzenia firmy).  Założenie firmy w Anglii jest więc nie tylko ucieczką przed ZUS, ale możliwością znacznego podwyższenia własnych dochodów i zyskania dodatkowych benefitów.

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button