Czy firma w Anglii jest dla mnie?

firma w angliiTakie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców zmęczonych częstymi zmianami prawa w Polsce i coraz bliższą reformą zwaną Polskim Ładem. Oto, co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o przeniesieniu biznesu do Wielkiej Brytanii.

Anglia nie bez powodu kojarzy się wielu osobom z przyjaznym i przejrzystym systemem prawnym i fiskalnym. Faktycznie, spółkę LTD można założyć w 1-2 doby i korzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku – ponad 5 500 zł miesięcznie – jednocześnie nadal mieszkając w Polsce. Jednak czy prowadzenie przedsiębiorstwa w UK jest rozwiązaniem dobrym dla każdego?

Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Już na początku wspomnieliśmy spółkę LTD czyli Limited Company. Dlaczego? Bo to dla Polaków najłatwiejszy sposób na prowadzenie biznesu zarejestrowanego w Anglii. Spółkę Limited rejestruje się w UK, ale dzięki Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią, możesz ją prowadzić z Polski.

Firma w Wielkiej Brytanii – najważniejsze informacje

Dla osób, które rozważają przeniesienie lub otwarcie biznesu na Wyspach Brytyjskich, możliwe są zasadniczo dwa rozwiązania.

Samozatrudnienie (self-employed), spółka partnerska (Partnership), spółka Limited Liability Partnership (LLP) oraz spółka akcyjna Public Limited Company (PLC) są dostępna dla osób, które mają status osoby osiedlonej na stałe (czyli status rezydenta sprzed Brexitu).

Przedsiębiorcy, którzy nie mają takiego statusu mogą natomiast zarejestrować spółkę LTD. To furtka, która niemal każdemu umożliwia prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii. Kto najbardziej skorzysta z takiej formuły?

Spółka LTD – dla kogo?

Spółki Limited to dobra propozycja przede wszystkim (choć nie tylko) dla właścicieli firm:

  • z mniejszymi dochodami,
  • pracujących zdalnie.

Jak już wspomnieliśmy, w Anglii obowiązuje o wiele wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku. To 12 570 funtów w skali roku czyli ok. 66 200 zł. Dla porównania, w Polsce podatek płaci się od dochodu powyżej 8 tys. zł rocznie. Polski Ład ma podnieść tą kwotę do 30 tys. zł, lecz pewnie będzie to kwota degresywna i wraz z wyższymi dochodami będzie malała, a dla niektórych wyniesie 0zł tak, jak to ma miejsce teraz.

Przedsiębiorcy, którzy zarabiają ok. 5 500 zł miesięcznie, zapłacą 0 zł podatku w Anglii. Właściciele spółki Limited mogą prowadzić firmę mieszkając na stałe w Polsce. Warunek: brak zakładu produkcyjnego/biura w Polsce oraz brak pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Dlatego spółka LTD może zainteresować osoby pracujące zdalnie – online. Lista potencjalnych beneficjentów jest długa, wymieńmy m.in.:

  • programistów,
  • architektów,
  • grafików,
  • osoby prowadzące biznes e-commerce (handel w sieci, w Polsce można mieć magazyn wysyłkowy),
  • projektantów,
  • konsultantów,
  • copywriterów,
  • właścicieli agencji reklamowych.

Naturalnie spółki LTD powinni rozważyć przedsiębiorcy, którzy aktywnie szukają możliwości obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka LTD – korzyści

Wysoka kwota wolna od podatku to nie wszystko. Przedsiębiorcy, którzy muszą co miesiąc zarobić ok. 1500 zł, żeby opłacić ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w ZUS, doceniają brak takiego obowiązku w Anglii.

Właściciel spółki LTD nie musi płacić ZUS. Dyrektorzy spółki LTD o dochodach poniżej 737 funtów miesięcznie (8844 funty rocznie), są zwolnieni z obowiązkowych wpłat do National Insurance Contribution (NIC). To dodatkowe pieniądze, które właściciel firmy może przeznaczyć np. na marketing czy rozwój przedsiębiorstwa.

Prowadzeniu biznesu sprzyjają również przejrzyste, przyjazne przepisy. Firmę LTD może zarejestrować nawet jedna osoba – wtedy będzie jedynym udziałowcem w spółce. Kapitał zakładowy – deklarowany – może wynieść 1 funt. W Polsce, żeby zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, potrzeba przynajmniej dwóch osób oraz minimum 5 tys. zł kapitału zakładowego.

Warto zauważyć, że w przyszłym roku w Polsce sytuacja wielu przedsiębiorców stanie się jeszcze bardziej skomplikowana. Wszystko za sprawą reform Polskiego Ładu. Najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne zmiany mają dotyczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku każdy przedsiębiorca miałby zapłacić 9 proc. składki zdrowotnej i nie będzie mógł odpisać jej części od podatku. Zmiany czekają też właścicieli firm, którzy płacą podatek liniowy. Dla większości z nich składka wyniesie 4,9 proc. – minimum ok. 270 zł (9 proc. od minimalnego wynagrodzenia). Efekt? Zamiast 53,03 zł miesięcznie (po uwzględnieniu odliczenia od podatku 7,75 proc. podstawy składki zdrowotnej) zapłacą przynajmniej 270 zł, a w przypadku np. dochodów brutto w wysokości 10 tys. zł składka zdrowotna wyniesie 437 zł (miesięcznie).

Spółka LTD – wyzwania

Oczywiście prowadzenie każdej firmy jest wyzwaniem. Trzeba przygotować solidny biznesplan, podliczyć każdą złotówkę wydaną na prąd, software, podatki, ubezpieczenia społeczne itd. Biznes jest przedsięwzięciem zazwyczaj obarczonym dużym ryzykiem. Tymczasem w przypadku firmy w Anglii dochodzi jeszcze kwestia odległości fizycznej od siedziby (jeśli mówimy o spółce LTD), odmiennych przepisów i nieco innej kultury. To może być dużym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców. Niektórzy z tego względu kontynuują działalność w Polsce.

Jednak można sprostać tym wyzwaniom i zaradzić obawom. Wiele zależy od rodzaju biznesu oraz podejścia właściciela firmy. Osobom, które są otwarte na nowe formuły, ale nie wiedzą, jak ugryźć kwestię firmy w Anglii, pomogą doświadczeni doradcy. Nasza kancelaria świetnie orientuje się w zasadach i realiach prowadzenia działalności w UK. Oprócz kompleksowej obsługi związanej z rejestracją firmy w formie spółki Ltd (m.in. udostępnia adres rejestracyjny w prestiżowej dzielnicy Londynu) oferuje również prowadzenie księgowości spółki. Konsultacje i współpraca z kompetentnymi doradcami może rozwiać wątpliwości związane z prowadzeniem firmy w Anglii, a w rezultacie przynieść wymierne oszczędności dla przedsiębiorcy i pomóc mu w rozwijaniu dochodowej działalności.

4.9/5 - (16 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button