Jak wystawiać faktury na spółkę LTD?

faktury spółka ltdW firmach do obowiązkowego udokumentowania transakcji służą faktury i paragony. Aby dokładnie znać swoje prawa i obowiązki dotyczące dokumentów sprzedaży, potrzebna jest często wiedza księgowa. W przypadku brytyjskich spółek LTD sprawa wygląda nieco prościej, jednak znajomość przepisów jest równie konieczna.

Przedsiębiorcy wystawiają jeden typ dokumentu – invoice, ale aby poprawnie rozliczać się z zagranicznymi kontrahentami, trzeba wykazać się znajomością kilku zasad. Szczególnie po tzw. Brexicie, który z oczywistych przyczyn wywołał podatkowe zmiany na polu transakcji międzynarodowych. Przeczytaj, co powinna zawierać brytyjska faktura i w jaki sposób nalicza się podatek VAT uzależniony od rodzaju i rezydencji podmiotu, z którym należy się rozliczyć.

Faktura spółki LTD – kto może być jej odbiorcą?

Invoice to jedyny rodzaj dokumentu sprzedaży stosowany na Wyspach. Niezależnie od tego, czy Twoim klientem jest osoba prywatna, jednoosobowa działalność gospodarcza, self-employed, inna spółka LTD, czy polska spółka z o.o. (cywilna, komandytowa lub jakakolwiek). Każdy otrzyma od Twojej spółki Ltd potwierdzenie transakcji właśnie tego typu.

Podstawowe informacje, które umieścisz na potwierdzeniu w formie invoice również będą każdorazowo takie same. Zobacz, o jakie dane chodzi.

Wzór faktury wystawianej przez spółkę LTD – jakie informacje musi posiadać brytyjski invoice?

Zgodnie z wytycznymi HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs), czyli brytyjskiego organu podatkowego, płatniczego i celnego, który określa się odpowiednikiem polskiego Urzędu Skarbowego, wygląd faktury, jej język oraz waluta może być dowolna, natomiast musi zawierać 7 obligatoryjnych elementów.

 • Numer identyfikacyjny spółki LTD wystawiającej invoice,
 • Nazwę i adres firmy, która sprzedaje towar lub usługę,
 • Adres oraz nazwę (lub imię i nazwisko) klienta,
 • Jednoznaczny i klarowny opis przedmiotu sprzedaży — niezależnie czy jest to produkt, czy usługa,
 • Datę wystawienia lub świadczenia usługi,
 • Termin płatności,
 • Kwotę do zapłaty wraz z walutą.

Obowiązek umieszczenia dodatkowych informacji na druku lub podjęcia dodatkowych działań w dalszej kolejności zależy od tego, czy strony są zarejestrowane jako płatnicy VAT w swoich krajach (kiedy trzeba lub opłaca się zostać VAT-owcem w Wielkiej Brytanii oraz wszystko o podatku VAT opisaliśmy w osobnych publikacjach: tutaj i tutaj).

Jeśli Twoim klientem jest podmiot zagraniczny — inne obowiązki będzie rodziła transakcja między spółkami, a inne — z osobą prywatną.

Spółka Limited zarejestrowana do VAT w UK – co dodatkowo na fakturze?

Jeśli Twoja spółka LTD jest zarejestrowana do VAT GB, na fakturze musisz zawrzeć również:

 • stawkę naliczanego podatku VAT lub informację o zwolnieniu,
 • wartość sprzedaży netto podzieloną na kategorie wynikające z poszczególnych stawek VAT,
 • podatek w ujęciu kwotowym z podziałem na kategorie, o których mowa we wcześniejszych punktach,
 • sumaryczną kwotę do zapłaty wraz z podatkiem VAT (kwotę brutto).

Stawka podatku od towarów i usług oraz strona odprowadzająca go będą się jednak różniły zależnie od tego, czy mowa o transakcji wewnątrz kraju, czy zagranicznej. Jeśli faktura dotyczy eksportu, w niektórych przypadkach inaczej wystawi ją eksporter usług, a inaczej spółka eksportująca towar.

Invoice dotyczący usługi lub towarów dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii

Transakcja dotycząca usługi lub sprzedaży produktów między dwoma podmiotami wewnątrz Wielkiej Brytanii dla podmiotu będącego aktywnym podatnikiem VAT GB wiązać się będzie z naliczeniem podatku VAT ze stawką zgodną z przedmiotem sprzedaży. Najprawdopodobniej będzie to 20%.

Sprzedaż usługi osobie prywatnej poza UK, a VAT na fakturze

Zgodnie z prawem, spółka LTD rozlicza się z usług świadczonych osobom prywatnym spoza wysp na takich samych zasadach, jak ze wszystkimi klientami krajowymi, a więc nalicza VAT w odpowiedniej stawce.

Faktura na sprzedaż usługi firmie zagranicznej

Jeśli usługa została sprzedana w systemie B2B, czyli spółka musi wystawić dokument kontrahentowi biznesowemu, powinien być on sporządzony ze stosowną adnotacją i podatkiem, ponieważ jest to w myśl przepisów eksport usług, a nabywca rozliczy się z VAT zgodnie z zasadami określającymi import usług.

Faktura sprzedaży towarów za granicę — przedsiębiorstwa i osoby prywatne

Kiedy spółka LTD wystawia fakturę dotyczącą sprzedaży produktów poza granicę Wielkiej Brytanii — to, czy odbiorca jest firmą, czy osobą prywatną nie ma znaczenia. Dla obu podmiotów przedsiębiorstwo sporządzi invoice ze stawką VAT 0%, który rozliczy i zapłaci nabywca towaru.

Warto dodać, że istnieją odrębne przepisy, które w przypadku zagranicznej sprzedaży towarów w sektorze prywatnym będą obligowały spółkę do rejestracji jako podatnik VAT w kraju, do którego sprzedaje.

Spółka Limited niezarejestrowana do VAT w UK

Jeśli Twój roczny obrót nie przekracza £85.000 i nie jesteś podatnikiem VAT GB, zarówno dla kontrahentów z Wielkiej Brytanii, jak i dla każdego klienta zagranicznego np. z Polski (oraz całej UE) powinieneś wystawiać faktury bez VAT. Odprowadzenie podatku leży wtedy po stronie kupującego lub nie występuje wcale. I choć Polski przedsiębiorca zarejestrowany do VAT, będzie musiał go rozliczyć, ostatecznie przysługuje mu także odliczenie całej wartości podatku, więc transakcje stają się „neutralne podatkowo”.

Biuro księgowe, a fakturowanie w spółce LTD

Biura księgowe wyspecjalizowane w obsłudze spółek LTD mogą pomóc Ci również w kwestii faktur.

 • Współpracując z biurem, masz możliwość konsultacji każdego dokumentu.
 • Od swojego księgowego możesz otrzymać stosowny wzór, na podstawie którego będziesz wystawiać invoice.
 • Biuro rachunkowe przypilnuje także momentu, w którym należy zarejestrować Twoją spółkę do VAT i może przeprowadzić Cię przez cały proces.

Wszystkie księgowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej wymagają trzymania tzw. ręki na pulsie, jeśli chodzi o aktualizacje przepisów oraz znajomość niuansów prawnych. Na straży podatków, prawidłowo naliczonego VAT-u i faktur wystawionych w odpowiedni sposób warto postawić profesjonalistów z uwagi na łatwość popełnienia błędu, za którym idą poważne konsekwencje.

5/5 - (16 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button