W firmach do obowiązkowego udokumentowania transakcji służą faktury i paragony. Aby dokładnie znać swoje prawa i obowiązki dotyczące dokumentów sprzedaży, potrzebna jest często wiedza księgowa. W przypadku brytyjskich spółek LTD sprawa wygląda nieco prościej, jednak znajomość przepisów jest równie konieczna.
Przedsiębiorcy wystawiają jeden typ dokumentu – invoice, ale aby poprawnie rozliczać się z zagranicznymi kontrahentami, trzeba wykazać się znajomością kilku zasad. Szczególnie po tzw. Brexicie, który z oczywistych przyczyn wywołał podatkowe zmiany na polu transakcji międzynarodowych. Przeczytaj, co powinna zawierać brytyjska faktura i w jaki sposób nalicza się podatek VAT uzależniony od rodzaju i rezydencji podmiotu, z którym należy się rozliczyć.
Faktura spółki LTD – kto może być jej odbiorcą?
Invoice to jedyny rodzaj dokumentu sprzedaży stosowany na Wyspach. Niezależnie od tego, czy Twoim klientem jest osoba prywatna, jednoosobowa działalność gospodarcza, self-employed, inna spółka LTD, czy polska spółka z o.o. (cywilna, komandytowa lub jakakolwiek). Każdy otrzyma od Twojej spółki Ltd potwierdzenie transakcji właśnie tego typu.
Podstawowe informacje, które umieścisz na potwierdzeniu w formie invoice również będą każdorazowo takie same. Zobacz, o jakie dane chodzi.
Wzór faktury wystawianej przez spółkę LTD – jakie informacje musi posiadać brytyjski invoice?
Zgodnie z wytycznymi HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs), czyli brytyjskiego organu podatkowego, płatniczego i celnego, który określa się odpowiednikiem polskiego Urzędu Skarbowego, wygląd faktury, jej język oraz waluta może być dowolna, natomiast musi zawierać 7 obligatoryjnych elementów.
- Numer identyfikacyjny spółki LTD wystawiającej invoice,
- Nazwę i adres firmy, która sprzedaje towar lub usługę,
- Adres oraz nazwę (lub imię i nazwisko) klienta,
- Jednoznaczny i klarowny opis przedmiotu sprzedaży — niezależnie czy jest to produkt, czy usługa,
- Datę wystawienia lub świadczenia usługi,
- Termin płatności,
- Kwotę do zapłaty wraz z walutą.
Obowiązek umieszczenia dodatkowych informacji na druku lub podjęcia dodatkowych działań w dalszej kolejności zależy od tego, czy strony są zarejestrowane jako płatnicy VAT w swoich krajach (kiedy trzeba lub opłaca się zostać VAT-owcem w Wielkiej Brytanii oraz wszystko o podatku VAT opisaliśmy w osobnych publikacjach: tutaj i tutaj).
- Kiedy spółka LTD musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT?
- Jakie stawki VAT obowiązują w Wielkiej Brytanii?
Jeśli Twoim klientem jest podmiot zagraniczny — inne obowiązki będzie rodziła transakcja między spółkami, a inne — z osobą prywatną.
Spółka Limited zarejestrowana do VAT w UK – co dodatkowo na fakturze?
Jeśli Twoja spółka LTD jest zarejestrowana do VAT GB, na fakturze musisz zawrzeć również:
- stawkę naliczanego podatku VAT lub informację o zwolnieniu,
- wartość sprzedaży netto podzieloną na kategorie wynikające z poszczególnych stawek VAT,
- podatek w ujęciu kwotowym z podziałem na kategorie, o których mowa we wcześniejszych punktach,
- sumaryczną kwotę do zapłaty wraz z podatkiem VAT (kwotę brutto).
Stawka podatku od towarów i usług oraz strona odprowadzająca go będą się jednak różniły zależnie od tego, czy mowa o transakcji wewnątrz kraju, czy zagranicznej. Jeśli faktura dotyczy eksportu, w niektórych przypadkach inaczej wystawi ją eksporter usług, a inaczej spółka eksportująca towar.
Invoice dotyczący usługi lub towarów dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii
Transakcja dotycząca usługi lub sprzedaży produktów między dwoma podmiotami wewnątrz Wielkiej Brytanii dla podmiotu będącego aktywnym podatnikiem VAT GB wiązać się będzie z naliczeniem podatku VAT ze stawką zgodną z przedmiotem sprzedaży. Najprawdopodobniej będzie to 20%.
Sprzedaż usługi osobie prywatnej poza UK, a VAT na fakturze
Zgodnie z prawem, spółka LTD rozlicza się z usług świadczonych osobom prywatnym spoza wysp na takich samych zasadach, jak ze wszystkimi klientami krajowymi, a więc nalicza VAT w odpowiedniej stawce.
Faktura na sprzedaż usługi firmie zagranicznej
Jeśli usługa została sprzedana w systemie B2B, czyli spółka musi wystawić dokument kontrahentowi biznesowemu, powinien być on sporządzony ze stosowną adnotacją i podatkiem, ponieważ jest to w myśl przepisów eksport usług, a nabywca rozliczy się z VAT zgodnie z zasadami określającymi import usług.
Faktura sprzedaży towarów za granicę — przedsiębiorstwa i osoby prywatne
Kiedy spółka LTD wystawia fakturę dotyczącą sprzedaży produktów poza granicę Wielkiej Brytanii — to, czy odbiorca jest firmą, czy osobą prywatną nie ma znaczenia. Dla obu podmiotów przedsiębiorstwo sporządzi invoice ze stawką VAT 0%, który rozliczy i zapłaci nabywca towaru.
Warto dodać, że istnieją odrębne przepisy, które w przypadku zagranicznej sprzedaży towarów w sektorze prywatnym będą obligowały spółkę do rejestracji jako podatnik VAT w kraju, do którego sprzedaje.
Spółka Limited niezarejestrowana do VAT w UK
Jeśli Twój roczny obrót nie przekracza £85.000 i nie jesteś podatnikiem VAT GB, zarówno dla kontrahentów z Wielkiej Brytanii, jak i dla każdego klienta zagranicznego np. z Polski (oraz całej UE) powinieneś wystawiać faktury bez VAT. Odprowadzenie podatku leży wtedy po stronie kupującego lub nie występuje wcale. I choć Polski przedsiębiorca zarejestrowany do VAT, będzie musiał go rozliczyć, ostatecznie przysługuje mu także odliczenie całej wartości podatku, więc transakcje stają się „neutralne podatkowo”.
Biuro księgowe, a fakturowanie w spółce LTD
Biura księgowe wyspecjalizowane w obsłudze spółek LTD mogą pomóc Ci również w kwestii faktur.
- Współpracując z biurem, masz możliwość konsultacji każdego dokumentu.
- Od swojego księgowego możesz otrzymać stosowny wzór, na podstawie którego będziesz wystawiać invoice.
- Biuro rachunkowe przypilnuje także momentu, w którym należy zarejestrować Twoją spółkę do VAT i może przeprowadzić Cię przez cały proces.
Wszystkie księgowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej wymagają trzymania tzw. ręki na pulsie, jeśli chodzi o aktualizacje przepisów oraz znajomość niuansów prawnych. Na straży podatków, prawidłowo naliczonego VAT-u i faktur wystawionych w odpowiedni sposób warto postawić profesjonalistów z uwagi na łatwość popełnienia błędu, za którym idą poważne konsekwencje.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta