Jakie stawki VAT obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Stawki VAT w UKJakie są stawki podatku VAT GB, kto musi się zarejestrować jako płatnik tego podatku i jakie ma obowiązki?

Brytyjski system podatkowy uchodzi za przejrzysty i prosty. Jego zasady docenia wielu przedsiębiorców, którzy przenieśli swoją działalność z Polski do Wielkiej Brytanii. Jak wygląda podatek VAT w UK?

Stawki VAT w UK

W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy stawki podatku od towarów i usług: standardowa, obniżona oraz zerowa. Naliczają je firmy, które są zarejestrowanymi płatnikami VAT. Informacje o stawce podatku powinny znaleźć się na fakturze wystawionej klientowi.

stawki vatPrzedsiębiorcy mają obowiązek znać stawki podatku – taką informację znajdą na stronie HM Revenue and Customs (HMRC) lub uzyskają od doradców finansowych wyspecjalizowanych w obsłudze księgowości firm działających w UK (np. kancelarii Tax Angels).

Spójrzmy na szczegóły stawek podatku VAT UK.

Podstawowa stawka VAT w Wielkiej Brytanii

Standardowa stawka VAT – podatku od towarów i usług – wynosi w Wielkiej Brytanii 20%. Obejmuje większość produktów i usług. Lista jest bardzo długa, a mamy na niej m.in. elektronikę, alkohole, słodycze, lody, posiłki w restauracjach, ubranie dla młodzieży i dorosłych.

Obniżona stawka VAT w UK – 5%

Obniżona stawka podatku dotyczy części usług/towarów, m.in. gaz i energia elektryczna w domach (w firmach to już 20 %!), akcesoriów ułatwiających poruszanie się w domach osób powyżej 60 roku życia, produktów energooszczędnych, fotelików samochodowych dla dzieci oraz niektórych usług i mieszkań socjalnych.

Łatwo zauważyć, że 5% stawka dotyczy produktów i usług, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa. Podobne założenie widać przy zerowej stawce VAT.

Zerowa stawka podatku VAT

Zerowy VAT obejmuje m.in. większość produktów spożywczych (poza m.in. czekoladą, alkoholem czy przekąskami), książki i gazety (także w wersji elektronicznej), kaski rowerowe, motocyklowe i budowlane, większość towarów eksportowanych do krajów poza UK i UE, większość ubrań i butów dla dzieci (do 14 roku życia), produkty higieniczne dla kobiet, pieluchy dziecięce oraz większość usług transportowych.

Produkty i usługi zwolnione z VAT

Stawka zerowa VAT nie oznacza zwolnienia z obowiązku rejestracji do VAT UK. Przedsiębiorca nadal musi księgować ją i zgłosić w zeznaniu. Inaczej w przypadku towarów i usług zwolnionych z VAT (choć trzeba prowadzić rejestr takich transakcji na potrzeby podatku dochodowego).

Z podatku VAT zwolnione są m.in. transakcje finansowe i majątkowe, opłaty drogowe, usługi pogrzebowe, ubezpieczenia, świadczenia zdrowotne wykonywane przez lekarzy, edukacja, zajęcia sportowe, gry i zakłady, sprzedaż/najem długoterminowy nowego mieszkania z garażem/miejscem postojowym oraz usługi pocztowe (w tym znaczki pocztowe).

Poza VAT są natomiast m.in. datki na cele charytatywne.

Skoro mówimy o stawkach VAT GB warto przypomnieć, kto i w jakich okolicznościach powinien zarejestrować się do tego podatku.

Kiedy należy dokonać rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii?

£85.000 (ok. 470 900 zł) – taka jest łączna wartość obrotów w ciągu 12 miesięcy, która obliguje przedsiębiorcę do zarejestrowania się jako podatnik VAT w HMRC. Możliwa jest też dobrowolna rejestracja przed przekroczeniem tego progu.

Brytyjskie przepisy fiskalne obligują do rejestracji przedsiębiorców, którzy spodziewają się, że ich obroty przekroczą £85.000 w najbliższych 30 dniach.

Warto pamiętać, że jako płatnicy VAT nie rejestrują się firmy, które sprzedają wyłącznie usługi i towary zwolnione z VAT.

Uwaga! Przy obliczaniu obrotu należy uwzględnić wszystkie produkty i usługi z zerową stawką VAT. Nie trzeba wliczać sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.

Jeżeli firma zarejestrowana jest jako podatnik VAT GB, to ma obowiązek zgłaszać do HMRC za pośrednictwem deklaracji:

  • sumę wygenerowanego obrotu (z wyszczególnieniem obrotu do UK,UE i poza),
  • wysokość naliczonego podatku VAT,
  • kwotę podatku zapłaconego.

Przedsiębiorcy, którzy naliczyli więcej podatku niż zapłacili, muszą wyrównać różnicę w HMRC. Otrzymają natomiast zwrot, jeżeli zapłacili większy VAT niż naliczyli.

Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy zarejestrowani w “Making Tax Digital” wysyłają deklaracje VAT przy użyciu oprogramowania zgodnego z MTD.

Co z firmami, które zarejestrowane są poza Wielką Brytanią, a prowadzą sprzedaż na jej terytorium? Zawsze mogą dobrowolnie stać się płatnikami VAT GB. Obowiązek pojawia się dla przedsiębiorstw z Unii Europejskiej z obrotami powyżej £85.000. Taki obowiązek spoczywa też na każdym przedsiębiorstwie, które importuje towary z kraju nienależącego do Unii Europejskiej.

Warto pamiętać, że rejestracja do VAT GB daje przedsiębiorcy pewne korzyści, m.in. związane z poprawą komfortu prowadzenia działalności pod kątem księgowym. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub masz pytania dotyczące brytyjskiego VAT lub innych kwestii związanych z prowadzeniem finansów i formalnościami biznesowymi w UK, to skontaktuj się z nami.

Aktualizacja danych płatnika VAT GB

Warto pamiętać, że dane rejestracyjne VAT można zmienić w każdej chwili.

Są zmiany, o których należy szybko poinformować HMRC – w ciągu 30 dni. To zmiana nazwy, głównego adresu firmy, księgowego/agenta zajmującego się podatkiem VAT, członków spółki osobowej oraz nazwisko/adres zamieszkania jej partnerów.

Numer podatkowy VAT w UK

Numer VAT GB w Wielkiej Brytanii to 9 lub 12 cyfr, w niektórych przypadkach z literami GB na początku.

Ważność numeru rejestracyjnego można sprawdzić online, podobnie nazwę i adres firmy, która jest zarejestrowana na dany numer.

Kary i odsetki VAT w Wielkiej Brytanii

Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji do VAT UK, zapłacą karę równą całkowitemu podatkowi, który był należny w okresie niezarejestrowanym.

Opóźnienie lub brak deklaracji VAT? Za takie przewinienie grozi kara w wysokości 15% niezapłaconego podatku.

Natomiast za wadliwe lub niedokładne zwroty trzeba uiścić dopłatę – procent utraconych dochodów (nawet do 100%.).

4.9/5 - (18 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button