Firma spedycyjna w Anglii? Dlaczego nie!

Firma spedycyjna w AngliiJeśli chcesz otworzyć firmę spedycyjną lub posiadasz funkcjonujące już przedsiębiorstwo, ale szukasz sposobów na ograniczenie kosztów, warto byś przeczytał nasz artykuł o rejestracji takiego podmiotu w Wielkiej Brytanii. Korzystne regulacje prawne (szczególnie podatkowe), łatwość zakładania działalności (nawet w 24godziny i to całkowicie online) i dostęp do międzynarodowych rynków – to tylko kilka korzyści, które mogą się z tym wiązać. Ale czy to opcja również dla Twojego biznesu? Sprawdź.

Czym dokładnie jest spedycja?

Spedycją określamy dziedzinę stojącą gdzieś pomiędzy transportem a logistyką, która obejmuje organizację przewozu towarów i zarządzanie całym procesem. Jednocześnie nie jest to pojęcie tożsame z przewozem i warto mieć tego pełną świadomość, by nie być zaskoczonym, że obu praktykom mogą towarzyszyć inne przepisy prawne.

Firmy spedycyjne zajmują się:

 • Planowaniem i organizacją transportu — pod kątem wyboru odpowiednich pojazdów, tras czy terminów;
 • Dokumentacją i formalnościami – listami przewozowymi, deklaracjami celnymi czy ubezpieczeniami;
 • Negocjacjami i kontaktami z dostawcami i przewoźnikami;
 • Nadzorowaniem przewozu;
 • Optymalizacją łańcucha dostaw i procesów logistycznych.

W związku z charakterystyką usług spedycyjnych ten typ firmy w UK nie wymaga licencji, dzięki temu idealnie nadaje się do rejestracji w Wielkiej Brytanii. Również przez rezydentów Polski.

Dlaczego firma spedycyjna zarejestrowana w UK się opłaca?

Wielka Brytania wyjątkowo łagodnie podchodzi do spedytorów startujących ze swoim biznesem.

 • To jedyny kraj w Europie, gdzie do tego typu działalności nie potrzeba licencji, pozwoleń czy nawet ubezpieczenia OCS.
 • Przedsiębiorstwa spedycyjne nie muszą być zarejestrowane do VAT, dopóki ich przychody nie przekroczą 85 000 GBP (czyli około 436 000 zł) w danym roku rozliczeniowym.
 • Zgodnie z zasadami Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania firmę w Anglii można prowadzić bez statusu rezydenta, będąc obywatelem RP mieszkającym w Polsce.

Najlepiej założyć w tym celu spółkę Limited (LTD), która ma własną osobowość prawną. By to zrobić, trzeba jednak spełniać kilka warunków. Najważniejszy z nich to brak „zakładu pracy” w Polsce, a w myśl przepisów można za taki uznać nawet pojazd zarejestrowany w RP i należący do spółki (lub wynajęty przez nią). Warto więc pamiętać, że transport brytyjskiej firmy spedycyjnej powinien odbywać się samochodami osób prywatnych, kontrahenta, zarejestrowanymi w Anglii lub np. udostępnionymi przez brytyjskiego leasingodawcę.

Firma spedycyjna w Anglii – w jakiej formie?

Decydując się na przedsiębiorstwo spedycyjne, swoją firmę możesz zarejestrować m.in. jako:

 • Oddział (istniejącej w Polsce) spółki w UK;
 • Spółkę Limited (LTD), czyli angielski odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Warto wiedzieć, że wybierając oddział spółki, nowy, brytyjski podmiot będzie pozostawał w stosunku zależności ze spółką-matką i nie będzie miał własnej osobowości prawnej.

Minusy takiego rozwiązania to m.in. konieczność:

 • Prowadzenia działalności pokrywającej się z działalnością macierzystej spółki;
 • Upubliczniania sprawozdań finansowych polskiej spółki;
 • Przerzucania odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania finansowe na przedsiębiorstwo w Polsce.

Samodzielna spółka Limited będzie z kolei całkowicie niezależnym od jej polskiego odpowiednika podmiotem.

 • Możesz za jej pośrednictwem zajmować się dowolną działalnością, niezależnie od tego, jaki biznes prowadzisz (i jeśli go prowadzisz) w Polsce;
 • Sprawozdania finansowe spółki LTD również będą niezależne od ewentualnego przedsiębiorstwa działającego na terenie RP.

Aby podjąć właściwą decyzję, warto skonsultować się z biurem księgowym, które specjalizuje się w obsłudze brytyjskich podmiotów. Odpowiednio wykwalifikowany specjalista podpowie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Po wyborze formy działalności pozostaje już tylko rejestracja w stosownym urzędzie – Companies House – na Wyspach. Brytyjskie organy są na szczęście w pełni zdigitalizowane i powołanie do życia nowego podmiotu może odbyć się przy pomocy Internetu w dobę lub dwie.

Pozostałe zalety prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii

Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii może być atrakcyjną opcją dla Polaków prowadzących biznes, którzy poszukują stabilności, prestiżu i korzyści podatkowych.

Największe plusy takiego rozwiązania, to:

 1. Niskie koszty rejestracji i prowadzenia spółki Limited – procedura zakładania spółki LTD i jej księgowość są maksymalnie uproszczone.
 2. Korzystny system opodatkowania – Wielka Brytania ma bardzo konkurencyjne stawki podatku od zysków.
 3. Wysoka kwota wolna od podatku – w tej chwili to około 62 000 zł.
 4. Międzynarodowy prestiż – skrót LTD jest rozpoznawalny i szanowany na całym świecie.
 5. Elastyczność w zarządzaniu i strukturze organizacyjnej spółki – podmiot można zarejestrować samodzielnie lub ze wspólnikiem.
 6. Brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania – mowa o ich prywatnych majątkach. Ewentualne kłopoty finansowe to kwestia pozostająca po stronie kapitału zakładowego spółki.

Czy warto założyć firmę spedycyjną w Anglii pomimo Brexitu?

Brexit przyniósł kilka zmian dla sektora transportowego w zakresie podatku VAT oraz odpraw celnych. Mimo dodatkowych formalności firma spedycyjna zarejestrowana w Anglii wciąż może być jednak bardzo korzystna pod kątem finansowym, bo pozwala maksymalnie optymalizować koszty.

Pomimo Brexitu Wielka Brytania nadal:

 • ma jeden z najbardziej przejrzystych systemów podatkowych w Europie,
 • jest bardzo przyjazna przedsiębiorcom,
 • jest otwarta na zagranicznych inwestorów.

Analizując obecny rynek transportowy w UK, na pewno zauważasz też, że zapotrzebowanie na usługi w tej dziedziny jest ogromne, a kierowców wciąż brakuje – i to na dużą skalę. To oznacza, że wejście do tego biznesu jest w tej chwili jeszcze prostsze. Jednym z kluczy do sukcesu jest jednak dobra znajomość prawa i przepisów księgowych oraz celnych. Warto współpracować ze specjalistami w tej dziedzinie.

4.8/5 - (5 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button