Jeśli chcesz otworzyć firmę spedycyjną lub posiadasz funkcjonujące już przedsiębiorstwo, ale szukasz sposobów na ograniczenie kosztów, warto byś przeczytał nasz artykuł o rejestracji takiego podmiotu w Wielkiej Brytanii. Korzystne regulacje prawne (szczególnie podatkowe), łatwość zakładania działalności (nawet w 24godziny i to całkowicie online) i dostęp do międzynarodowych rynków – to tylko kilka korzyści, które mogą się z tym wiązać. Ale czy to opcja również dla Twojego biznesu? Sprawdź.
Czym dokładnie jest spedycja?
Spedycją określamy dziedzinę stojącą gdzieś pomiędzy transportem a logistyką, która obejmuje organizację przewozu towarów i zarządzanie całym procesem. Jednocześnie nie jest to pojęcie tożsame z przewozem i warto mieć tego pełną świadomość, by nie być zaskoczonym, że obu praktykom mogą towarzyszyć inne przepisy prawne.
Firmy spedycyjne zajmują się:
- Planowaniem i organizacją transportu — pod kątem wyboru odpowiednich pojazdów, tras czy terminów;
- Dokumentacją i formalnościami – listami przewozowymi, deklaracjami celnymi czy ubezpieczeniami;
- Negocjacjami i kontaktami z dostawcami i przewoźnikami;
- Nadzorowaniem przewozu;
- Optymalizacją łańcucha dostaw i procesów logistycznych.
W związku z charakterystyką usług spedycyjnych ten typ firmy w UK nie wymaga licencji, dzięki temu idealnie nadaje się do rejestracji w Wielkiej Brytanii. Również przez rezydentów Polski.
Dlaczego firma spedycyjna zarejestrowana w UK się opłaca?
Wielka Brytania wyjątkowo łagodnie podchodzi do spedytorów startujących ze swoim biznesem.
- To jedyny kraj w Europie, gdzie do tego typu działalności nie potrzeba licencji, pozwoleń czy nawet ubezpieczenia OCS.
- Przedsiębiorstwa spedycyjne nie muszą być zarejestrowane do VAT, dopóki ich przychody nie przekroczą 85 000 GBP (czyli około 436 000 zł) w danym roku rozliczeniowym.
- Zgodnie z zasadami Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania firmę w Anglii można prowadzić bez statusu rezydenta, będąc obywatelem RP mieszkającym w Polsce.
Najlepiej założyć w tym celu spółkę Limited (LTD), która ma własną osobowość prawną. By to zrobić, trzeba jednak spełniać kilka warunków. Najważniejszy z nich to brak „zakładu pracy” w Polsce, a w myśl przepisów można za taki uznać nawet pojazd zarejestrowany w RP i należący do spółki (lub wynajęty przez nią). Warto więc pamiętać, że transport brytyjskiej firmy spedycyjnej powinien odbywać się samochodami osób prywatnych, kontrahenta, zarejestrowanymi w Anglii lub np. udostępnionymi przez brytyjskiego leasingodawcę.
Firma spedycyjna w Anglii – w jakiej formie?
Decydując się na przedsiębiorstwo spedycyjne, swoją firmę możesz zarejestrować m.in. jako:
- Oddział (istniejącej w Polsce) spółki w UK;
- Spółkę Limited (LTD), czyli angielski odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Warto wiedzieć, że wybierając oddział spółki, nowy, brytyjski podmiot będzie pozostawał w stosunku zależności ze spółką-matką i nie będzie miał własnej osobowości prawnej.
Minusy takiego rozwiązania to m.in. konieczność:
- Prowadzenia działalności pokrywającej się z działalnością macierzystej spółki;
- Upubliczniania sprawozdań finansowych polskiej spółki;
- Przerzucania odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania finansowe na przedsiębiorstwo w Polsce.
Samodzielna spółka Limited będzie z kolei całkowicie niezależnym od jej polskiego odpowiednika podmiotem.
- Możesz za jej pośrednictwem zajmować się dowolną działalnością, niezależnie od tego, jaki biznes prowadzisz (i jeśli go prowadzisz) w Polsce;
- Sprawozdania finansowe spółki LTD również będą niezależne od ewentualnego przedsiębiorstwa działającego na terenie RP.
Aby podjąć właściwą decyzję, warto skonsultować się z biurem księgowym, które specjalizuje się w obsłudze brytyjskich podmiotów. Odpowiednio wykwalifikowany specjalista podpowie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Po wyborze formy działalności pozostaje już tylko rejestracja w stosownym urzędzie – Companies House – na Wyspach. Brytyjskie organy są na szczęście w pełni zdigitalizowane i powołanie do życia nowego podmiotu może odbyć się przy pomocy Internetu w dobę lub dwie.
Pozostałe zalety prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii
Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii może być atrakcyjną opcją dla Polaków prowadzących biznes, którzy poszukują stabilności, prestiżu i korzyści podatkowych.
Największe plusy takiego rozwiązania, to:
- Niskie koszty rejestracji i prowadzenia spółki Limited – procedura zakładania spółki LTD i jej księgowość są maksymalnie uproszczone.
- Korzystny system opodatkowania – Wielka Brytania ma bardzo konkurencyjne stawki podatku od zysków.
- Wysoka kwota wolna od podatku – w tej chwili to około 62 000 zł.
- Międzynarodowy prestiż – skrót LTD jest rozpoznawalny i szanowany na całym świecie.
- Elastyczność w zarządzaniu i strukturze organizacyjnej spółki – podmiot można zarejestrować samodzielnie lub ze wspólnikiem.
- Brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania – mowa o ich prywatnych majątkach. Ewentualne kłopoty finansowe to kwestia pozostająca po stronie kapitału zakładowego spółki.
Czy warto założyć firmę spedycyjną w Anglii pomimo Brexitu?
Brexit przyniósł kilka zmian dla sektora transportowego w zakresie podatku VAT oraz odpraw celnych. Mimo dodatkowych formalności firma spedycyjna zarejestrowana w Anglii wciąż może być jednak bardzo korzystna pod kątem finansowym, bo pozwala maksymalnie optymalizować koszty.
Pomimo Brexitu Wielka Brytania nadal:
- ma jeden z najbardziej przejrzystych systemów podatkowych w Europie,
- jest bardzo przyjazna przedsiębiorcom,
- jest otwarta na zagranicznych inwestorów.
Analizując obecny rynek transportowy w UK, na pewno zauważasz też, że zapotrzebowanie na usługi w tej dziedziny jest ogromne, a kierowców wciąż brakuje – i to na dużą skalę. To oznacza, że wejście do tego biznesu jest w tej chwili jeszcze prostsze. Jednym z kluczy do sukcesu jest jednak dobra znajomość prawa i przepisów księgowych oraz celnych. Warto współpracować ze specjalistami w tej dziedzinie.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta