Czym są kody towarowe – commodity codes? Do czego są potrzebne?

kody towarowe – commodity codesBrexit sprawił, że przewóz towarów przez granice Wielkiej Brytanii nie odbywa się już bez obowiązku celnego w ramach Unii Europejskiej. Import i eksport towarów do (lub z) UK wiąże się z koniecznością uregulowania cła oraz rozliczeniem podatku VAT w tym kraju.

By wyliczyć odpowiednie kwoty należności z tytułu podatku celnego oraz podatku od towarów i usług, potrzebujesz poprawnych kodów towarowych, czyli commodity codes. Pozwalają one na jednoznaczne zidentyfikowanie produktów i pełnią kluczową rolę w światowej sieci handlowej. Poniżej poznasz wszystkie istotne szczegóły na ich temat.

Co to jest commodity code?

Kod towarowy jest częścią standardowej klasyfikacji produktów w handlu zagranicznym. To 6 lub więcej (w zależności od kraju importu/eksportu) cyfr, które to opisują towary przekraczające granice.

Do czego służą kody towarowe?

Najważniejszą rolą każdego comodity code jest określenie, z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia na granicy. Ciąg cyfr odzwierciedla poszczególne parametry danego towaru. Jego:

 • nazwę,
 • materiał (z którego jest wykonany),
 • przeznaczenie (sposób, w jaki będzie wykorzystywany),
 • rodzaj opakowania.

Kod towarowy pozwala przedsiębiorcy określić:

 • Jaka będzie obowiązująca go stawka cła;
 • Jaką stawką podatku VAT od importu będzie musiał się posłużyć;
 • Czy ma prawo do ulg lub stawek preferencyjnych.

Lista dostępnych kodów towarowych – gdzie znaleźć?

Commodity code każdorazowo musi znaleźć się w deklaracji celnej, natomiast samo znalezienie odpowiedniego kodu towarowego wcale nie jest takie proste i warto powierzyć je specjalistom.

Przykład?

Jeżeli dany przedmiot wykonany jest z 2 lub większej ilości substancji, najczęściej klasyfikuje się go zgodnie z materiałem dominującym (np. o wyższej zawartości procentowej). Na liście commodity codes istnieje jednak bardzo wiele wyjątków, toteż szukanie odpowiedniego kodu towarowego zawsze musi być zindywidualizowane i precyzyjne.

Narzędzie, które ma wspierać w tym procesie to Tariff Tool – jest publiczne, darmowe i dostępne na rządowej stronie Wielkiej Brytanii.
W Tariff Tool oprócz listy kodów, znajdziesz też informacje o tym, czy:

 • Potrzebujesz licencji do przewozu swoich towarów;
 • Możesz zapłacić mniejsze cło (na przykład, gdy twoje towary są objęte umową handlową);
 • Twoje towary podlegają np. polityce rolnej czy brytyjskim środkom zabezpieczającym.

Na jakiej podstawie określa się kod towarowy?

Kody towarowe dobiera się w oparciu o szczegółowe opisy towarów zawierające:

 • Informacje o charakterystyce produktu;
 • Dane na temat przeznaczenia produktu;
 • Skład materiałowy;
 • Sposoby produkcji prowadzące do jego powstania;
 • Informacje o opakowaniu.

A co zrobić, jeśli nie potrafię znaleźć odpowiedniego kodu towarowego?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przedsiębiorcy raczej nie określają commodity codes samodzielnie, tylko korzystają z pomocy przedstawicieli celnych lub innych podmiotów, które wspierają biznesy w działaniach importowych czy eksportowych. Jeśli jednak jakieś towary wciąż budzą wątpliwości i trudno je sklasyfikować można ubiegać się w HMRC (brytyjski odpowiednik urzędu skarbowego) o przeprowadzenie indywidualnej analizy i wydanie jej w formie orzeczenia.

Konsekwencje błędnego commodity code

Określanie kodu towarowego to jeden z trzech elementów, który musi zostać skalkulowany na potrzeby deklaracji celnej. Jeśli zostanie przypisany niewłaściwie, przedsiębiorcy grozi grzywna lub w ekstremalnych przypadkach – kara pozbawienia wolności.

Aspekt dobierania odpowiednich commodity codes jest wyjątkowo skomplikowany i tak jak większość działań celnych czy podatkowych – powinien zostać powierzony specjalistom. Kompetentni eksperci zadbają o uniknięcie błędów, które mogłyby sporo kosztować Twoją firmę.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii? i Podatek celny w Wielkiej Brytanii

4.9/5 - (7 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button