Brexit sprawił, że przewóz towarów przez granice Wielkiej Brytanii nie odbywa się już bez obowiązku celnego w ramach Unii Europejskiej. Import i eksport towarów do (lub z) UK wiąże się z koniecznością uregulowania cła oraz rozliczeniem podatku VAT w tym kraju.
By wyliczyć odpowiednie kwoty należności z tytułu podatku celnego oraz podatku od towarów i usług, potrzebujesz poprawnych kodów towarowych, czyli commodity codes. Pozwalają one na jednoznaczne zidentyfikowanie produktów i pełnią kluczową rolę w światowej sieci handlowej. Poniżej poznasz wszystkie istotne szczegóły na ich temat.
Co to jest commodity code?
Kod towarowy jest częścią standardowej klasyfikacji produktów w handlu zagranicznym. To 6 lub więcej (w zależności od kraju importu/eksportu) cyfr, które to opisują towary przekraczające granice.
Do czego służą kody towarowe?
Najważniejszą rolą każdego comodity code jest określenie, z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia na granicy. Ciąg cyfr odzwierciedla poszczególne parametry danego towaru. Jego:
- nazwę,
- materiał (z którego jest wykonany),
- przeznaczenie (sposób, w jaki będzie wykorzystywany),
- rodzaj opakowania.
Kod towarowy pozwala przedsiębiorcy określić:
- Jaka będzie obowiązująca go stawka cła;
- Jaką stawką podatku VAT od importu będzie musiał się posłużyć;
- Czy ma prawo do ulg lub stawek preferencyjnych.
Lista dostępnych kodów towarowych – gdzie znaleźć?
Commodity code każdorazowo musi znaleźć się w deklaracji celnej, natomiast samo znalezienie odpowiedniego kodu towarowego wcale nie jest takie proste i warto powierzyć je specjalistom.
Przykład?
Jeżeli dany przedmiot wykonany jest z 2 lub większej ilości substancji, najczęściej klasyfikuje się go zgodnie z materiałem dominującym (np. o wyższej zawartości procentowej). Na liście commodity codes istnieje jednak bardzo wiele wyjątków, toteż szukanie odpowiedniego kodu towarowego zawsze musi być zindywidualizowane i precyzyjne.
Narzędzie, które ma wspierać w tym procesie to Tariff Tool – jest publiczne, darmowe i dostępne na rządowej stronie Wielkiej Brytanii.
W Tariff Tool oprócz listy kodów, znajdziesz też informacje o tym, czy:
- Potrzebujesz licencji do przewozu swoich towarów;
- Możesz zapłacić mniejsze cło (na przykład, gdy twoje towary są objęte umową handlową);
- Twoje towary podlegają np. polityce rolnej czy brytyjskim środkom zabezpieczającym.
Na jakiej podstawie określa się kod towarowy?
Kody towarowe dobiera się w oparciu o szczegółowe opisy towarów zawierające:
- Informacje o charakterystyce produktu;
- Dane na temat przeznaczenia produktu;
- Skład materiałowy;
- Sposoby produkcji prowadzące do jego powstania;
- Informacje o opakowaniu.
A co zrobić, jeśli nie potrafię znaleźć odpowiedniego kodu towarowego?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przedsiębiorcy raczej nie określają commodity codes samodzielnie, tylko korzystają z pomocy przedstawicieli celnych lub innych podmiotów, które wspierają biznesy w działaniach importowych czy eksportowych. Jeśli jednak jakieś towary wciąż budzą wątpliwości i trudno je sklasyfikować można ubiegać się w HMRC (brytyjski odpowiednik urzędu skarbowego) o przeprowadzenie indywidualnej analizy i wydanie jej w formie orzeczenia.
Konsekwencje błędnego commodity code
Określanie kodu towarowego to jeden z trzech elementów, który musi zostać skalkulowany na potrzeby deklaracji celnej. Jeśli zostanie przypisany niewłaściwie, przedsiębiorcy grozi grzywna lub w ekstremalnych przypadkach – kara pozbawienia wolności.
Aspekt dobierania odpowiednich commodity codes jest wyjątkowo skomplikowany i tak jak większość działań celnych czy podatkowych – powinien zostać powierzony specjalistom. Kompetentni eksperci zadbają o uniknięcie błędów, które mogłyby sporo kosztować Twoją firmę.
Przeczytaj także: Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii? i Podatek celny w Wielkiej Brytanii
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta