Podatek celny w Wielkiej Brytanii

podatek celnyWysyłka towarów do Wielkiej Brytanii lub sprowadzanie ich z tego kraju rodzi pewne obowiązki celne. Od 01.01.2021 roku UK oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie przepisy dotyczące wymiany handlowej uległy zmianie. Na szczęście nie zostały wprowadzone nagle i jednorazowo — wszystkie modyfikacje odbywały (i nadal odbywają) się etapami, a ponadto towary pochodzące z UE, po spełnieniu pewnych warunków zostały objęte zerową stawką cła.

Ogólne zasady naliczania i regulowania podatku celnego w Wielkiej Brytanii znajdziesz poniżej.

Co to jest cło?

Podatek celny, czyli cło, to opłata importowa i eksportowa nakładana na towary przekraczające granice celne danego państwa. Cło jest narzędziem, dzięki któremu rząd realizuje zasadniczo trzy cele:

 1. Ochrania krajowy przemysł przed niekorzystną dysproporcją między opłacalnością importowania taniego produktu a wytwarzaniem go na miejscu.
 2. Zwiększa swoje dochody.
 3. Reguluje import.

Kto płaci podatek celny w Wielkiej Brytanii, czyli co to jest DDP, DAP i DPU?

Zarówno zapłata cła, jak i VAT-u czy też dodatkowych kosztów administracyjnych związanych z eksportem/importem, może leżeć po stronie kupującego lub sprzedającego, w zależności od przyjętej zasady z grupy Incoterms. Wymiana handlowa między Polską, a UK najczęściej przebiega z zastosowaniem jednej z trzech międzynarodowych reguł, opisanych poniżej.

 1. Delivered Duty Paid (DDP) — najkorzystniejsza z zasad z punktu widzenia kupującego, który przy zastosowaniu DDP nie ma żadnych obowiązków wynikających z organizacji transportu, jego ubezpieczenia, dostarczenia towaru, rozładunku czy konieczności uregulowania opłaty eksportowej i importowej. Za wszystko odpowiedzialna jest strona sprzedająca towar.
 2. Delivered At Place (DAP) — od DDP różni się wyłącznie obowiązkiem zapłaty cła i innych kosztów odprawy importowej przez kupującego.
 3. Delivered At Place Unloaded (DPU) — zasada bliźniaczo podobna do DAP, jednak sprzedający przy zastosowaniu jej dostarcza towar wyłącznie do umownego miejsca rozładunku.

Jeżeli przykładowo zamierzasz prowadzić międzynarodową sprzedaż internetową, Incoterms to zasady, które musisz znać. Ponadto koniecznie aktualizuj swoją wiedzę w zakresie VAT, EORI i oczywiście — prawa celnego.

Cło — od czego zależy kwota do zapłaty?

Kwota należnego podatku celnego jest zależna przede wszystkim od taryfy celnej, którą można sprawdzić w rządowym serwisie www.

Najważniejszym źródłem informacji, które zawiera wytyczne na temat działania granicy UK z UE, jest Border Operating Model, czyli BOM — pewnego rodzaju podręcznik, zawierający wyjaśnienie umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

Taryfa preferencyjna dla towarów z Unii Europejskiej

Wymiana handlowa między krajami Unii Europejskiej, a UK stała się po Brexicie nieco bardziej skomplikowana, jednak jej koszty nadal są niskie — towary pochodzące z EU są bowiem w Wielkiej Brytanii objęte zerową stawką.

By stawka cła w przypadku importu/eksportu produktów unijnych faktycznie wynosiła 0%, konieczna jest jednak deklaracja posiadania dowodu na produkcję danego towaru na terenie UE zgodnie z Rules of Origin (reguły pochodzenia).
Takim dowodem może być:

 • Ze strony eksportera — oświadczenie o pochodzeniu,
 • Ze strony importera — „wiedza o pochodzeniu produktu”.

Zwolnienia z cła w UK

Zerowa stawka podatku celnego nie jest przywilejem zarezerwowanym wyłącznie dla towarów produkowanych w Unii Europejskiej. Jeżeli całkowita wartość przesyłki zadeklarowana jako prezent nie przekracza £39 netto, niezależnie od tego, skąd pochodzi zawartość, przesyłka nie zostanie „oclona”. Prezenty w postaci alkoholu i wyrobów tytoniowych o wartości nieprzekraczającej 39 GBP kwalifikują się do zwolnienia z należności celnych przywozowych i podatku VAT od importu.
Prezenty powyżej 39 GBP podlegają importowemu VAT. Cło staje się również płatne, jeśli wartość towarów przekracza 135 GBP.

Stawki podatku celnego w Wielkiej Brytanii

Przedział stawek podatku celnego w UK to od 0% do 35%. Odpowiednią taryfę ustala się na podstawie:

 • kraju pochodzenia towaru,
 • kodu towarowego.

Zwolnienie z cła to nie zwolnienie z VAT

Przepisy dotyczące handlu Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, choć przewidują całkowite zwolnienie z cła, wiążą się z obowiązkiem rejestracji do VAT. Często nie tylko na terenie UK, ale także UE – w większości przypadków jest to zależne od wartości eksportowanych towarów, natomiast w przypadku importu, obowiązek odprowadzenia VAT-u zawsze spoczywa na kupującym.
Jego stawka w zależności od rodzaju sprowadzanych produktów, może wynieść:

 • 0%,
 • 5%,
 • 20%.

Import lub eksport — jaka forma działalności jest najkorzystniejsza?

Opierając swój biznes na eksporcie lub imporcie, przedsiębiorcy bardzo często decydują się na rejestrację swojej działalności w formie spółki limited (LTD).
Taki wybór jest podyktowany:

 • możliwością optymalizowania podatków na szeroką skalę,
 • ułatwieniem odprawy celnej,
 • prestiżem i rozpoznawalnością na światowym rynku tzw. znaczka LTD w nazwie spółki. Nie da się ukryć, że założenie spółki limited w Wielkiej Brytanii dodaje biznesowi wiarygodności na arenie międzynarodowej.
4.9/5 - (9 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button