Sprzedaż internetowa za granicę, a wymagania i prawo

Sprzedaż internetowa za granicęWłaściciel sklepu internetowego, który sprzedał brytyjskiemu klientowi towary o łącznej wartości nieprzekraczającej 135 funtów, musi rozliczyć VAT w Wielkiej Brytanii. Na tym nie koniec obowiązków. Przypominamy, jakie formalności musi spełnić zagraniczny (w tym polski) e-przedsiębiorca, który chce wysyłać towary do UK oraz o nowych zasadach obowiązujących przy sprzedaży wysyłkowej na terenie UE.

Sprzedaż towarów dla klientów w Wielkiej Brytanii wiąże się dla polskich sprzedawców z licznymi formalnościami prawno-podatkowymi. Ramy dla nowych zasad stworzyła umowa o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a Unią Europejską obowiązująca od stycznia 2021 roku. Dodatkowo nowe zasady dotyczące rozliczania podatku VAT wprowadziło Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii.

Przyjrzyjmy się, jakie obowiązki ma właściciel sklepu internetowego zlokalizowanego na terenie Unii Europejskiej, który sprzedaje produkty na teren UK.

Sklep internetowy – sprzedaż za granicę

Wymiana handlowa i sprzedaż wysyłkowa do krajów unijnych jest zdecydowanie prostsza niż handel z państwami spoza Wspólnoty. Właściciel sklepu internetowego, który handluje z klientami z Wielkiej Brytanii ma obowiązek przejścia procedury celnej. Jakie wymagania należy spełnić eksportując towary do klientów w Wielkiej Brytanii?

Eksport do Wielkiej Brytanii

Przy transakcjach zawieranych z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej w UK – prywatnymi oraz nie zarejestrowanym jako płatnicy VAT – kluczowa jest wartość zamówienia.

Jeżeli kwota sprzedaży nie przekracza 135 funtów (w praktyce oznacza to wartość jednej paczki bez ceny transportu/ubezpieczenia), należy:

  • zarejestrować się jako płatnik VAT GB – wypełniając stosowny wniosek lub korzystając z usług firm pośredniczących,
  • naliczyć VAT do sprzedawanego towaru (uwaga – obowiązują stawki brytyjskie!),
  • prowadzić ewidencję towarów,
  • rozliczać się z brytyjskim urzędem celno-skarbowym (HM Revenue&Customs).

Sprzedający musi również:

  • zarejestrować się i uzyskać numer EORI– unikatowy numer, którym przedsiębiorcy posługują się w kontaktach z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej (uwaga – potrzebny będzie również brytyjski numer EORI GB),
  • uzyskać pozwolenie celne, jeżeli wymagana jest zgoda organu celnego,
  • wybrać formę oraz sposób zgłoszenia celnego – można to zrobić korzystając z usług agencji celnej, agencji logistycznej, przewoźnika oraz samodzielnie – skorzystanie z usług ekspertów jest wskazane: oznacza oszczędność czasu i energii, a także minimalizację ryzyka popełnienia błędu,
  • odprawiać towary w brytyjskim urzędzie celnym.

Obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty za sprzedany towar. Dodatkowo polski przedsiębiorca powinien poinformować brytyjskiego klienta o opłatach związanych z kupnem oraz przysługujących mu prawach konsumenckich.

Co z transakcjami o wartości powyżej 135 funtów? Dostawę należy rozliczyć na zasadach obowiązujących przy eksporcie do innego kraju trzeciego (poza UE).

Obowiązek rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii obowiązuje również polskich sprzedawców, którzy korzystają z platform sprzedażowych (online market place, np. Amazon czy eBay) – w tym przypadku również obowiązuje limit 135 funtów. Podatek odprowadza platforma, co może być wygodniejszym rozwiązaniem dla sprzedającego.

Wysyłka towaru do Wielkiej Brytanii musi mieć potwierdzenie Urzędu Celnego czyli wypełnioną deklarację celną z m.in. numerem EORI oraz wartością nadawanej przesyłki.

Sprzedając towary na teren Wielkiej Brytanii należy również znać brytyjskie kody ujednoliconej taryfy celnej. Inny obowiązek polega na podaniu informacji o kraju pochodzenia produktów, które są eksportowane do UK.

Jeśli odbiorcą towarów jest brytyjska firma (płatnik podatku VAT), to musi on dostarczyć polskiemu sprzedawcy swój numer VAT i rozliczać się za pomocą metody odwrotnego obciążenia (reverse charge).

Warto pamiętać, że w 2022 roku brytyjscy urzędnicy stosują uproszczenia w odprawach celnych towarów importowanych z Unii Europejskiej.

Import z Wielkiej Brytanii

Przywóz towarów z UK traktowany jest jak import towarów z kraju trzeciego. Unijni przedsiębiorcy muszą posiadać numer EORI przed dokonaniem odprawy celnej.

Wielka Brytania nadal należy do unii celnej, więc jeśli sprowadzany produkt i jego komponenty powstały w UK, to przedsiębiorca nie zapłaci cła.

Jeżeli np. importujemy z Wielkiej Brytanii zabawkę, którą sprzedawca uprzednio sprowadził z Chin, to taki towar będzie oclony. Identyfikację pochodzenia towaru można umieścić np. na fakturze (robi to brytyjski eksporter). Posłuży ona do złożenia wniosku zwalniającego polskiego przedsiębiorcą z obowiązku opłaty należności celnych.

Natomiast dla celów VAT, Wielka Brytania traktowana jest jako państwo spoza UE. Jeśli import ma miejsce w Polsce, to sprowadzony towar podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Przeczytaj także: Handel z Wielką Brytanią od 2021 roku

Sprzedaż internetowa, a VAT OSS

Nowe zasady wprowadzone od lipca 2021 roku obowiązują również przy sprzedaży wysyłkowej na teren Unii Europejskiej.

Wcześniejsza procedura VAT MOSS (Mini One Stop Shop) dotycząca sprzedaży osobom prywatnym z terenu UE usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych, została poszerzona o sprzedaż wysyłkową towarów, czyli WSTO (wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość).

Nowa, rozbudowana procedura straciła pierwotny przydomek „Mini” i została nazwana VAT OSS (One Stop Shop). Więcej na temat VAT OSS można przeczytam w artykule: VAT OSS – One Stop Shop zmiany w przepisach unijnych po 1 lipca 2021.

Dzięki VAT OSS procedura rozliczania podatku ma być scentralizowana, a tym samym prostsza – sprzedający nie muszą dokonywać rejestracji do VAT w każdym kraju nabywcy. Podatek VAT ma być rozliczany w kraju członkowskim UE w którym podatnik jest zarejestrowany i zgłosić swój numer VAT EU.

4.9/5 - (22 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button