Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?

podatek celny w UKRozliczanie cła do UK to proces składający się z kilku etapów. Aby poprawnie obliczyć należną kwotę, trzeba znać i zestawić ze sobą poszczególne parametry eksportowanych towarów. Jakie? Właśnie temu poświęciliśmy nasz artykuł. I choć Tax Angels to biuro księgowe, które nie świadczy usług celnych, możemy służyć wsparciem w konsultacjach dotyczących podatku VAT, który nierozerwalnie wiąże się z eksportem i importem oraz pomocą w zakresie zakładania spółki w UK, która znacznie usprawnia kontakty handlowe z zagranicznymi kontrahentami.

Co to jest cło?

Cło to nic innego jak opłata za eksport/import towarów, nakładana na granicy danego państwa. Zadaniem podatku celnego jest:

 • Utrzymywanie wewnętrzne gospodarki pod kontrolą;
 • Niedopuszczenie do sytuacji, w której napływ tanich towarów zza granicy szkodzi producentom krajowym.

Co jest potrzebne, aby wyliczyć cło do UK?

Ze względu na szeroką gamę importowanych/eksportowanych towarów i zmienność potrzeb rynkowych, stawki cła są bardzo różne. Wahają się między 0%, a 35%.mPoprawne rozliczenie podatku celnego to obowiązek sprzedawców. Aby go dopełnić, każdy z nich musi znać:

 1. Comodity code swoich produktów;
 2. Wartość towarów wyrażoną w GBP (zgodnie z odpowiednim kursem);
 3. Value for customes duty.

Commodity Code, czyli kod towarowy

Kody commodity klasyfikują produkty m.in. pod kątem:

 • Właściwości,
 • Przeznaczenia,
 • Składu,
 • Rodzaju opakowania.

W zależności od tego, jaki dokładnie towar ma zostać oclony, w deklarację celną wpisuje się odpowiedni kod towarowy. Lista kodów jest dostępna na stronie rządowej Wielkiej Brytanii.

Exchange rates i przewalutowanie

Dokładna wartość towaru musi zostać przewalutowana na funty sterlingi (GBP) po oficjalnej stawce. Exchange rates są podawane do wiadomości przez władze celne UK. Aktualizacja stawki odbywa się co miesiąc.

Value for customes duty – jak obliczyć?

A jaką dokładnie wartość ma dany towar w rozumieniu celnym? Oblicza się ją na 5 możliwych sposobów, jednak dopiero kiedy nie można zastosować pierwszego, wybiera się kolejny i tak dalej i dalej, aż do wyczerpania wszystkich metod. Sposoby na obliczenie Value for customes duty to:

 1. Posłużenie się wartością z faktury – wycena towaru jest wtedy równa cenie z faktury zakupu sprzed sprowadzenia do Wielkiej Brytanii (faktura musi być zachowana w dokumentacji!).
 2. Posłużenie się wartością analogicznego produktu – wycena następuje po zestawieniu ze sobą takich samych towarów, wyprodukowanych w kraju, do którego są importowane.
 3. Posłużenie się wartością podobnego produktu – podobnie jak w punkcie drugim, jednak tym razem chodzi o towary tożsame komercyjnie i zdolne do wykonywania tych samych zadań, jednak nie identyczne.
 4. Posłużenie się ceną sprzedaży – do wyceny stosuje się kwotę, za którą takie same produkty zostały sprzedane do UK.
 5. Posłużenie się kosztem produkcji – towarów jest wyceniany w oparciu o koszt materiałów i procesów wykorzystanych podczas produkcji.

Wyliczanie kwoty cła

W dużym uproszczeniu to wartość towaru, czyli Value for Customs Duty jest mnożona przez stawkę właściwej taryfy celnej i w ten sposób otrzymuje się kwotę podatku celnego do zapłaty. Mimo iż niektórym czytelnikom cały proces może wydawać się nieskomplikowany, zapewniamy, że warto w tym zakresie skorzystać z pomocy agencji celnych.

Należy też pamiętać, że etap ten całkowicie pomija podatek VAT, co nie oznacza, że obowiązek tzw. rejestracji do VAT-u w ogóle nie powstaje. Nic bardziej mylnego – większość firm, która zajmuje się importem/eksportem musi odprowadzać podatek od towarów i usług i to często nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w UE. W tej kwestii zwrócenie się do biura księgowego, będzie z kolei bardzo dobrym pomysłem. Specjaliści podpowiedzą, w jaki sposób zoptymalizować prowadzenie firmy na terytorium Wielkiej Brytanii co pozwali na sprawne prowadzenie działalności również polskim rezydentom. Taki ruch sprawi, że również odprawa celna stanie się łatwiejsza.

Jakie korzyści daje założenie spółki w Wielkiej Brytanii?

Jeżeli w swoim biznesie kupujesz towary od kontrahenta z UK, na pewno zdajesz sobie sprawę z utrudnień, jakie pojawiają się podczas odprawy celnej, która pozostaje po stronie sprzedającego. Przedłużające się procedury, brak kontaktu, opóźnienia – to wszystko pokłosie faktu, że jako kupujący z Polski nie masz nad tym procesem celnym żadnej kontroli. Zakładając firmę w Anglii i przeprowadzając transakcję wewnątrz kraju, wysyłka do Polski i odprawa celna staną się Twoim obowiązkiem, ale dzięki temu będziesz nimi zarządzał w pełni autonomicznie. Pozostałe zalety posiadania działalności w Wielkiej Brytanii, to:

 • Przejrzyste i stabilne prawo podatkowe;
 • Wysoka kwota wolna od podatku;
 • Wiele ulg i dróg do optymalizacji podatkowej;
 • Przyjazne urzędy, w których większość spraw można załatwić online;
 • Brak nadmiernych i przeciągających się w czasie kontroli skarbowych.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze stawkom podatku celnego.

Taryfy celne w UK

Taryfy celne zwane również stawkami cła mogą wynosić w Wielkiej Brytanii od 0% do 35%, w zależności od specyfiki produktów importowanych/eksportowanych, czy kraju, z którego pochodzą. W tej chwili z wiadomych przyczyn najwyżej oclone są towary z Rosji. Wysoka stawka cła dotyczy także eksportu z Białorusi.

Najczęściej spotykana taryfa celna to 20%, natomiast wszystkie produkty sprowadzane do UK z Unii Europejskiej, po spełnieniu pewnych warunków i udokumentowaniu pochodzenia są objęte stawką 0%.

Zwolnienia z cła

Zerowa stawka cła dotyczy także większości przesyłek o wartości niższej niż 135 GBP netto. Wiedz jednak, że nie chodzi o wartość pojedynczych produktów w ramach jednej przesyłki, tylko paczkę jako całość.
Wyjątki to:

 • Alkohol;
 • Tytoń i wyroby tytoniowe;
 • Perfumy i wody toaletowe.

Powyższe produkty są objęte opłatą celną nawet jeśli mają niższą (niż 135 GBP) wartość. Ważna informacja! Zwolnienie z cła nie jest równoznaczne ze zwolnieniem z VAT – wszystkie kwestie związane z podatkiem od towarów i usług warto konsultować z księgowym.

4.9/5 - (17 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button