Czy konieczne jest rejestrowanie firmy w Anglii od nowa czy można przenieść istniejącą firmę z Polski?

firma w angliiJednym z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jest zagadnienie dotyczące istniejącej już firmy. Co zrobić, gdy w Polsce przedsiębiorstwo ma już wyrobioną markę – czy nazwa może być taka sama? A co z innymi aspektami, związanymi z formą prawną? Poniżej opisujemy wyczerpujące odpowiedzi!

Przeniesienie firmy do Anglii – wymogi

Na samym początku warto podkreślić, że nie wszystkie profile działalności przedsiębiorstwa nadają się do przeniesienia do Wielkiej Brytanii. Nie można tego zrobić, jeżeli firma wymaga posiadania lokalu. Przykładem może być każda działalność usługowa wymagająca fizycznej obecności, związana z nieruchomościami oraz uprawnieniami i koncesjami.

Analogicznie, nie będzie mieć z tym problemu firma, która nie wymaga posiadania lokalu, aby obsługiwać swoich kontrahentów i świadczyć dla nich usługi. Z powodzeniem swoje podatki mogą rozliczać w Wielkiej Brytanii między innymi przedstawiciele takich zawodów jak:

 • Programiści i osoby związane z IT
 • Projektanci stron internetowych
 • Osoby zajmujące się reklamą i marketingiem
 • Administratorzy stron internetowych

Szersza lista zawodów dostępna jest tutaj: https://www.taxangels.pl/blog/kto-moze-zalozyc-spolke-ltd. Innymi słowy ograniczeniem w zakresie przeniesienia działalności do UK jest najczęściej branża, w której pracujemy a także sposób prowadzenia i świadczenia swoich usług. Po konsultacji z doświadczonym doradcą, uwzględniając wszystkie czynniki powinniśmy podjąć ewentualną decyzję o założeniu firmy w UK. Może się to wydawać skomplikowane, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w tej materii, skontaktuj się z nami. Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów pomoże w indywidualnym przeanalizowaniu sytuacji i załatwieniu wszystkich formalności związanych z założeniem spółki LTD.

Przeczytaj także: Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Niestety osoby, które wykonują swoją działalność fizyczną w danym miejscu i posiadają tam lokalizację swojej firmy (warsztat samochodowy, fryzjer etc.), chcąc rozliczać swoje dochody za granicą są na straconej pozycji i nie mogą one otworzyć spółki LTD. Tego typu usługi wymagają bowiem od nas wynajęcia nieruchomości, a osoby, które chcą założyć spółkę LTD nie mogą mieć zakładu, lokalu usługowego, gabinetu etc. na terenie Polski. W tej sytuacji jedyna opcja to wynajęcie nieruchomości w UK, i przeniesienie tam swojego fizycznego biznesu. Na ten krok mogą jednak zdecydować się jedynie te osoby, które planują faktyczną ekspansję swojego przedsięwzięcia na rynek brytyjski. Wtedy część biznes, która faktycznie wykonywana byłaby na terenie UK mogłaby być tam rozliczana.

Rejestracja firmy w Anglii

Jak już wcześniej wspomniano, rejestracja nowej spółki w Anglii to proces trwający od jednego do maksymalnie kilku dni. Aby tego dokonać, wystarczy spełnić kilka podstawowych wymogów:

 • Jednostka musi mieć co najmniej jeden organ założycielski,
 • Spółkę należy zarejestrować w oficjalnym rejestrze spółek tzw. Companies House
 • Nowa jednostka musi zostać zgłoszona do HMRC (odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego), w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od rejestracji w Companies House
 • Spółka ma obowiązek zgłoszenia wniosku o wydanie numeru identyfikacyjnego w HMRC. Jest to niezbędne do komunikacji z urzędem skarbowym

Co istotne, osobą odpowiedzialną w pełni za zeznania podatkowe oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych, jest w tym przypadku dyrektor nowo powstałej spółki. Obowiązki te może przekazać na ręce biura rachunkowego.

Ważnym aspektem tego rodzaju transakcji jest fakt, że mając zarejestrowaną firmę w Anglii, możemy bez problemu również funkcjonować na polskim rynku, na zasadzie oddziału. Mimo zmian, jakie narzucił na przedsiębiorców Brexit, spółka zarejestrowana w Wielkiej brytanii może fakturować zarówno brytyjskich jak i europejskich odbiorców (w tym także polskich). Spółka Ltd jest również bardzo dobrze postrzegana na rynku światowym: USA, Afryce, Azji i Australii.

A może kupno istniejącej spółki?

Tak jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii można również zakupić istniejące już spółki, które mają swoją historię działania. Jest to o tyle korzystniejsze rozwiązanie, że nie wymaga ponownej rejestracji do VAT. Biorąc pod uwagę fakt, że wnioski o VAT bywają odrzucane, zakup istniejącej już spółki może być dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo działanie pod szyldem takiej firmy to kwestia dwóch do trzech dni. Natomiast rejestracja nowej spółki to ponad siedem dni czekania. Operacja ta ma jednak i wady.

Pierwszą z nich jest z pewnością koszt takiej operacji. Spółki wystawiane na sprzedaż mają różne ceny, zależne od czasu jej istnienia na rynku, przejrzystej historii czy też zarejestrowanego podatku VAT. Jest to więc wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy funtów. Kolejna wada może być również postrzegana jako zaleta – brytyjskie spółki typu limited nie wymagają umowy notarialnej, więc nie potrzeba dodatkowych spotkań z prawnikami. Jednak ten aspekt może mieć również negatywny oddźwięk w przypadku braku rzetelności ze strony sprzedawcy spółki.

Przy zakupie spółki obowiązkowo należy sprawdzić jej podstawowe dane. Przede wszystkim będzie to:

 • Data zarejestrowania
 • Jej aktualny status prawny (aktywna, zawieszona czy w likwidacji)
 • Kto jest właścicielem
 • Historia spółki ze szczególnym uwzględnieniem terminowego wypełnienia obowiązku sprawozdawczego.

Przenosić czy rejestrować od nowa?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna, bo wszystko zależy od decydujących czynników i narzuconych wymogów prawnych. Zarówno przeniesienie istniejącej już firmy jak i rejestrowanie nowej, wiąże się z konkretnymi opłatami. Wydaje się, że założenie nowej ma ich więcej, chociażby ze względu na konieczność przeprowadzenia wielu czynności administracyjnych. Formalności związane z przeniesieniem również mają kilka ważnych aspektów, o których nie możesz zapomnieć. Kusząca wydaje się również możliwość nabycia istniejącej już na brytyjskim rynku spółki. Daje to o wiele większe możliwości już na samym starcie, jednak taki komfort kosztuje o wiele więcej niż założenie nowej spółki LTD.

Pomocne w tym zakresie mogą być firmy specjalizujące się w przenoszeniu lub rejestracji nowej firmy w Anglii. Nie tylko spojrzą na konkretne przedsiębiorstwo fachowym okiem pod kątem spełnienia określonych kryteriów, ale i płynnie przeprowadzą przez cały proces.
Nie da się ukryć, że przeniesienie bądź też zarejestrowanie nowej firmy w Wielkiej Brytanii to spore wyzwanie, ale też ogromne możliwości dla każdego przedsiębiorstwa. Rynek brytyjski oferuje przede wszystkim stabilny system prawny oraz ogromne ułatwienia dla firm działających w tym regionie. Dogodny system podatkowy, a także korzystniejsze warunki związane z ubezpieczeniem biznesowym, są tu kolejnym miłym dodatkiem. Wybór nie jest łatwy, dlatego każdy biznes i przedsiębiorcę należy traktować indywidualnie.

Poznaj: Zalety spółki limited – 6 powodów, dla których warto ją założyć.

4.8/5 - (6 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button