Jak powinna wyglądać faktura od spółki Limited?

faktura od spółki LimitedProwadzenie brytyjskich podmiotów gospodarczych można nazwać maksymalnie uproszczoną. Wystawianie faktur przez spółki LTD nie stanowi w tym kontekście żadnego wyjątku. Ale choć to nieskomplikowane dokumenty, wymagają oczywiście zachowania właściwej formy i umieszczenia na nich odpowiednich informacji. Wszystkie istotne szczegóły zebraliśmy poniżej. Przeczytaj i pozbądź się wszelkich wątpliwości dotyczących tego, jak powinna wyglądać faktura od spółki Limited.

Jaką funkcję pełni faktura w spółce Limited?

Spółki LTD (oraz inne podmioty gospodarcze) wystawiają faktury (invoices), by:

 • Otrzymać płatność za sprzedane towary czy usługi.
 • Poprawnie rozliczyć transakcję
 • Zaksięgować płatność.

Kontrahenci regulują należności z tytułu zawartej umowy właśnie na podstawie faktury, toteż dokument musi zawierać:

 • Datę wystawienia;
 • Numer faktury;
 • Nazwę firmy, która go wystawia;
 • Numer rejestracyjny spółki;
 • Dane adresowe;
 • Numer rejestracji do VAT (jeśli dotyczy);
 • Nazwę i wszystkie wymienione wyżej dane płatnika faktury;
 • Opis przedmiotu sprzedaży;
 • Kwotę do zapłaty.

Dodatkowe przepisy mogą się pojawić w zależności od tego, kto jest odbiorcą dokumentu. Czy to również brytyjski podmiot, czy firma zagraniczna? Płatnik VAT, a może działalność niezarejestrowana do podatku od towarów i usług? Sprawdź, czym różnią się faktury w zależności od stron transakcji.

Faktura dla firmy zarejestrowanej w UK

Jeśli fakturowanie odbywa się między dwoma brytyjskimi biznesami, sytuacja jest dosyć prosta – wystarczy wdrożyć opisany wyżej standardowy schemat. Nie trzeba zwracać uwagi na to, czy któraś ze stron jest płatnikiem VAT, ponieważ rejestracja do VAT-u nic w tym kontekście nie zmienia.

Faktura dla zagranicznej firmy

Oczywiście nie wszystkie przypadki zostaną tu opisane (bo od czegoś są księgowi). Dla uproszczenia przyjmujemy, że świadczona jest jedynie usługa. Wtedy współpraca i fakturowanie np. z kontrahentami z Polski może odbywać się na podstawie 3 scenariuszy.

 1. Wystawiający i odbierający to podatnicy VAT;
 2. Wystawiający to podatnik VAT, a płatnik nie jest zarejestrowany do podatku od towarów i usług;
 3. Wystawiający nie jest płatnikiem VAT, a kontrahent jest VAT-owcem.

Wszystkie szczegółowo opisujemy poniżej.

Fakturowanie, kiedy oba podmioty są podatnikami VAT

W takiej sytuacji zarówno wystawiający, jak i odbierający fakturę musi być zarejestrowany do VAT we własnym kraju oraz w przypadku polskiego podatnika posiadać VAT UE. Stawka VAT-u to w tym przypadku 0% lub NP., czyli nie podlega, a na fakturze musi pojawić się adnotacja o obciążeniu odwróconym, czyli reverse charge.

Kwota, którą ureguluje kontrahent, będzie kwotą netto. VAT — mówiąc potocznie — zostanie wyzerowany, ale jego rozliczenie mimo wszystko będzie musiało zostać dokonane poprzez wysłanie do polskiego urzędu odpowiedniej deklaracji (przez płatnika).

Faktura od VAT-owca dla firmy niezarejestrowanej do VAT

To sytuacja, kiedy na fakturze pojawi się kwota VAT, zgodnie z obowiązującą stawką. Kupujący będzie musiał ją uregulować, ale nie będzie w stanie w Polsce „odzyskać” tych pieniędzy. Jest to z reguły dla odbiorcy najbardziej niekorzystny z wariantów.

Faktura od spółki LTD, która nie płaci VAT, dla płatnika VAT-u

Faktura w tej sytuacji zostaje wystawiona na kwotę netto i w taki sam sposób zostaje zapłacona. Na taką transakcję nie jest bowiem nałożony obowiązek odprowadzenia podatku VAT, więc żadna ze stron nie ma z tego tytułu dodatkowych obowiązków względem siebie czy urzędu skarbowego.

Czy forma prowadzenia działalności polskiego kontrahenta ma znaczenie?

Wszystkie opisane wyżej procedury mają swoje zastosowanie niezależnie od tego, czy podmiot, z którym współpracujesz to także spółka, czy może jednoosobowa działalność gospodarcza. To, w jakiej formie płatnik z RP prowadzi swoją działalność, nie ma wpływu na fakturowanie. Co innego, jeśli masz do czynienia z osobą prywatną.

Kiedy spółka LTD nie musi być zarejestrowana do VAT?

By korzystać ze zwolnienia z VAT na terenie UK, należy wykazywać obroty nie wyższe niż £85 000 w skali roku. Należy jednak pamiętać, że jeśli spółka Limited sprzedaje towary lub usługi osobom fizycznym poza UK nie prowadzącym działalności gospodarczej (np. w Polsce), obowiązują ją inne zasady, które to obligatoryjnie będą stanowić o konieczności rejestracji do VAT w Polsce i odprowadzanie podatku od towarów i usług do polskiego urzędu skarbowego.

Fakturowanie w spółce Limited

Jak widać wystawianie faktur przez spółkę LTD to nic skomplikowanego – nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do wystawiania faktur w swoim kraju. Niemniej posiadanie wyspecjalizowanego biura księgowego, które czuwa nad poprawnością wszystkich rozliczeń to w dzisiejszych czasach konieczność — niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę za granicą, czy w Polsce.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przeniesienie biznesu do Wielkiej Brytanii może przynieść wiele korzyści, zwiększyć zarobki oraz uwolnić Cię od zawirowań prawno-gospodarczych, które w ostatnich latach dają w kość polskim przedsiębiorcom. Jeśli jesteś zainteresowany taką formą działalności, skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania.

4.9/5 - (17 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button