Spółka ltd czy Inkubator? – Czym inkubator przedsiębiorczości różni się od własnej firmy?

inkubator przedsiębiorczościZałożenie własnej firmy to przełomowy moment w życiu każdego przedsiębiorcy. Decyzja o prowadzeniu własnej działalności wiąże się nie tylko z ustaleniem kierunku działań, produktu lub oferowanej usługi, promocji i rozwoju firmy, ale także ze stroną formalną – rejestracją oraz wyborem formy prawnej. Ostatnio coraz popularniejszym sposobem na rozwój własnego biznesu stały się inkubatory przedsiębiorczości. Czym są i jakie występują różnice od dobrze już znanych spółek, oraz czy warto rozważać taki start na początku własnej firmy?

Dlaczego te dwa różne modele zostały porównane?

Coraz więcej osób, które zgłaszają się do naszej Kancelarii wskazują, że do tej pory nie prowadziły żadnej firmy. Chcą ponieść jak najmniejsze koszty na początku, a potem nie być obciążeni kosztami utrzymania firmy, gdy ta nie wiadomo, kiedy zacznie swoją działalność operacyjną lub włączy wyższy bieg i zacznie po prostu zarabiać. Ze względu na osobowość prawną, ograniczenia związane z odpowiedzialnością zarządu oba modele są podobne. Gdzie zatem są różnice?

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Celem inkubatorów przedsiębiorczości jest wspieranie nowych firm, które dopiero uczą się poruszać w danej dziedzinie. Ich pierwszorzędną ideą jest poprowadzenie pomysłodawcy biznesu w najbardziej korzystnym dla danego projektu kierunku. Inkubatory to podmioty, które wspierają rozwój przedsiębiorstw przede wszystkim w kwestii usługowej – oferując na przykład pomoc księgową lub prawną.

Inkubatory przedsiębiorczości, w zależności od potrzeb, przybierają różne formy prawne, a ich szczegółowa oferta w głównej mierze zależeć będzie od charakterystyki działalności gospodarczej, która potrzebuje ich pomocy. Co prawda, inkubatory przedsiębiorczości optymalizują niewielką część kosztów związanych z założeniem i prowadzeniem firmy. Należy jednak pamiętać, że ograniczenie w kwestii finansowych przekłada się również na zależność od osób trzecich. Początkujący przedsiębiorca jest w pełni uzależniony od koordynatora danego inkubatora przez cały okres trwania umowy. Brak możliwości decydowania o kierunku firmy jest sporym ograniczeniem.

Inkubator przedsiębiorczości – koszty

Nie da się ukryć, że inkubatory przedsiębiorczości są podmiotami czysto komercyjnymi – skorzystanie z pomocy takich instytucji wiąże się z miesięcznym regulowaniem abonamentu należnego za pomoc w prowadzeniu firmy. Koszt miesięczny może wahać się do 300 do nawet 500zł miesięcznie, czyli 3600-6000zł na rok! Dodatkowo zdecydowana większość takich instytucji pobiera określony procent od dochodów firmy, która korzysta z jej usług. Trzeba więc zastanowić się, w jakim stopniu takie rozwiązanie będzie korzystne i zwyczajnie opłacalne. Jak już zostało wspomniane wyżej, inkubatory są w stanie pomóc danemu przedsiębiorcy w kwestiach księgowych czy prawnych. Należałoby jednak zadać sobie pytanie: czy bardziej intratną opcją nie byłoby skorzystanie z usług wykwalifikowanego księgowego samodzielnie? Takie miejsca odznaczają się usługami na wysokim poziomie, w dodatku u księgowej z powodzeniem uzyskać można również podstawowe informacje prawne.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości występują również w formie akademickiej. Pełnią one funkcję zaplecza dla osób dopiero rozpoczynających przygodę w świecie biznesu. Początkujący przedsiębiorca, który nie zna branży ani nie posiada doświadczenia, może mieć opory przed podjęciem ryzyka założenia własnej firmy. Dla studentów i absolwentów uczelni wyższych z pomocą przychodzą właśnie akademickie inkubatory przedsiębiorczości.
Akademickie inkubatory przedsiębiorczości najczęściej funkcjonują przy uczelniach wyższych, fundacjach, a także w ramach organizacji rządowych oraz pozarządowych. Głównym powodem, dla jakiego studenci i absolwenci decydują się na skorzystanie z ich pomocy, jest, podobnie jak w przypadku komercyjnych inkubatorów przedsiębiorczości, kwestia finansowa. Oprócz ograniczenia dotyczącego wykształcenia wyższego kierunkowego, sporą przeszkodą może okazać się także dziedzina, w jakiej przyszły przedsiębiorca chce podjąć działania. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości są bowiem ukierunkowane na różnego rodzaju projekty badawcze oraz działalności związane z samą nauką.

Inkubator przedsiębiorczości a spółka — różnice

Ciekawą alternatywą dla wspomnianych wyżej inkubatorów przedsiębiorczości może być sytuacja, w której przedsiębiorca zdecyduje się na założenie spółki. Z pozoru wydaje się to być rozwiązaniem bardziej skomplikowanym i wymagającym więcej nakładu czasu i finansów. Może wydawać się, że założenie spółki wiąże się z nieco większym ryzykiem niż w przypadku skorzystania z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości, jest to jednak błędne przekonanie. Jeśli chodzi o kwestię finansową, założenie spółki, na przykład w Wielkiej Brytanii (spółki limited), wiąże się z niskimi kosztami między innymi z uwagi na wysokość kwoty wolnej od podatku oraz obowiązek jedynie rozliczenia rocznego. Decydując się na taki krok, przedsiębiorca od początku ma realny wpływ na kształtowanie wizji swojej firmy.

inkubator a spółka

Nie sposób nie wspomnieć także o kwestiach czysto wizerunkowych. Firmy, które korzystają z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości, nie są samodzielne, tym samym nie są również poważnym i wiarygodnym partnerem biznesowym. Opłacane faktury w rzeczywistości opierają się o dane inkubatora, nie zaś samej firmy, w związku z czym większość kontrahentów nie zna nawet szczegółów dotyczących działania danego przedsiębiorstwa.
Koniecznie należy pamiętać również o tym, że osoba korzystająca z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości, nie ma dostępu do rachunku bankowego firmy, tym samym nie może więc stanowić o finansach własnej działalności. W przypadku założenia spółki, jej właściciel sam stanowi o swoich przepływach finansowych, biznesie oraz podejmowanych transakcjach. Jak widać, w przeciwieństwie do inkubatorów przedsiębiorczości, właściciele spółki już od samego początku są kowalami własnego losu.

Inkubator przedsiębiorczości czy własna spółka Ltd?

Inkubatory przedsiębiorcze to pomysł wsparcia początkujących przedsiębiorców. Często osoby podejmujące decyzję o wejściu do takiego inkubatora prowadzą działalność, którą z powodzeniem można realizować poprzez własną firmę w postaci spółki Ltd. O tym kto może z bez większych przeszkód myśleć o założeniu spółki Ltd nie będąc brytyjskim rezydentem pisaliśmy w osobnym artykule: Kto może założyć spółkę Ltd w Wielkiej Brytanii. Trzeba pamiętać, że współpraca z inkubatorem odbywa się na określonych, często ograniczających pomysłodawcę biznesu zasadach. Ta „życzliwa dłoń” nie jest oczywiście wyciągana za darmo i czasem dobrze jest przeanalizować, czy bardziej intratnym rozwiązaniem nie będzie założenie firmy działającej na własny rachunek. Należy pamiętać o tym, że na podstawie działania spółki można z niewielkim nakładem finansowym i formalnym stworzyć naprawdę dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, o które od samego początku pomysłodawca zatroszczy się sam i które będzie rozwijał w myśl własnych zasad oraz założeń.
Jeżeli zdecydujesz się na założenie spółki, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami prowadzenia takiej działalności nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Bardzo prawdopodobne, że jej założenie na przykład w Wielkiej Brytanii okaże się zdecydowanie prostszym i tańszym sposobem na rozwinięcie skrzydeł w biznesie międzynarodowym.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button