Nowe podatki w Polsce w 2021 roku

podatkiWiele nowych lub zmienionych podatków lub opłat pojawiło się w 2021 roku w Polsce. Przedstawiamy listę TOP 10 danin, które obciążają kieszenie podatników – osób fizycznych i firm.

Na 2 miejsce państw w Europie (i 10 na 195 krajów całego świata) z najbardziej skomplikowanym systemem prawnym i podatkowym została sklasyfikowana Polska – tak wynika z najnowszego raportu Global Business Complexity Index 2021, raportu przygotowywanego przez firmę TMF Group. W Europie biznes trudniej prowadzi się jedynie we Francji.

Eksperci ocenili przyjazność jurysdykcji z całego świata do prowadzenia biznesu przez międzynarodowe firmy. Najgorzej wypadła Brazylia, Francja i Meksyk, najlepiej Dania, Hongkong, Kajmany i Irlandia. Powód „awansu” Polski z 24 na 10 miejsce? To przede wszystkim “często zmieniające się przepisy prawa, mała przejrzystość co do zasad jego stosowania i mniejszy niż w innych krajach pakiet udogodnień dla inwestorów zagranicznych”. Sytuację dodatkowo skomplikowała pandemia koronawirusa. Atrakcyjności Polski nie zwiększą raczej kolejne daniny, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku, które weszły w życie w kolejnych miesiącach lub są planowane na 2022 r. (hucznie nazwane Polski Ład).

Nowe podatki 2021 – to trzeba wiedzieć

Oto lista TOP 10 podatków i opłat, które weszły w życie lub zostały zmienione w 2021 roku.

Podwyżka podatku od nieruchomości

3,9 proc. – o tyle wzrosły maksymalne stawki podatku od nieruchomości (roczne). Konkretne stawki dla mieszkańców ustalą radni miejscy lub gminni.

Oto górne limity podatków:

 • budynki mieszkalne – 0,85 zł za 1 mkw,
 • budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 24,84 zł za 1 mkw,
 • budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,62 zł za 1 mkw,
 • budynki, w których prowadzi się działalność związaną z świadczeniami zdrowotnymi – 5,06 zł za 1 mkw,
 • budynki pozostałe – 8,37 zł za 1 mkw,
 • budowle – 2 proc. wartości,
 • grunty związane z prowadzeniem działalności – 0,99 zł za 1 mkw,
 • grunty pod wodami stojącymi lub płynącymi – 4,99 zł za 1 ha,
 • grunty pozostałe – 0,52 zł za 1 mkw,
 • obszary niezabudowane objęte planem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym – 3,28 zł za 1 mkw.

Nowy podatek handlowy

Podatek od supermarketów dotyczy największych sklepów, które przekroczyły limit 17 mln zł. Miesięcznemu opodatkowaniu podlega nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę wolną. Rząd wprowadził dwie stawki: 0,8 proc. dla miesięcznego przychodu poniżej 187 mln zł oraz 1,4 proc. dla przychodów ponad 187 mln zł.

Podatek cukrowy

To podatek dla producentów napojów słodzonych oraz napojów energetycznych. Za każdy litr napoju słodzonego (także ze słodzikiem) należy zapłacić 50 gr oraz dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem tauryny/kofeiny. Ustawodawca wprowadził też część zmienną podatku cukrowego. To 5 gr za 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju.

Podatek od alkoholu w małych butelkach

Ta danina dotyczy tzw. “małpek” – alkoholu powyżej 18 proc. w butelkach o pojemności do 300 ml. Podatek – 25 zł za litr 100 proc. alkoholu – płacą hurtownicy.

Nowe podatki 2021 – lista

Opłata mocowa

Na czym polega zmiana widoczna od stycznia w rachunkach za prąd? To opłata mocowa przeznaczona na rozwój i utrzymanie działalności infrastruktury energetycznej w kraju, która ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Wysokość opłaty mocowej to 1,87 zł – 10,46 zł na miesiąc dla gospodarstw domowych (w zależności od zużycia prądu, stawka obowiązująca w 2021 r.). Przedsiębiorstwa płacą cenę naliczaną za każdą kWh pobraną z sieci. Stawka: 0,0762 zł/kWh, czyli 76,2 zł/ MWh, obowiązuje w godzinach 7- 22.

Opłata OZE

Kolejna nowa pozycja w rachunkach za prąd (w poprzednich trzech latach wynosiła 0 zł). Od stycznia 2021 opiewa na 2,2 zł za MWh. Pieniądze z opłaty OZE mają wesprzeć wytwarzanie tzw. zielonej energii czyli pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

VAT dla towarów spoza UE

Zmiana obowiązuje od 1 lipca 2021 roku – wszystkie towary sprowadzane spoza UE obłożone są 23 proc. VAT. Dotyczy to np. produktów z popularnych sklepów internetowych (Aliexpress, Amazon czy eBay). Wcześniej z podatku zwolnione były zamówienia warte mniej niż 22 euro.

CIT dla spółek komandytowych

Takie spółki są opodatkowane podwójnie:

 • podatkiem od dochodów spółki komandytowej – 19 proc. CIT lub 9 proc. CIT (dla spółek o przychodach do 2 mln euro rocznie),
 • od dochodów wspólników – jeśli są osobami fizycznymi to 17 proc. i 32 proc. (na zasadach ogólnych) lub 19 proc. PIT.

Z zasady komandytariusze – osoby fizyczne – mają zwolnione 50 proc. przychodów z ich udziału w spółce komandytowej (limit to 60 tys. zł). Przepisy obowiązują od stycznia 2021 roku, ale wspólnicy mogą zdecydować o zastosowaniu nowych regulacji od 1 maja 2021 roku.

Podatek od środków transportowych

Ten podatek płaci każdy właściciel (osoba fizyczna i prawna) samochodów ciężarowych, autobusów i busów, przyczep i ciągników siodłowych. Ten podatek obciąża osoby fizyczne i prawne. Maksymalne roczne stawki podatku w 2021 roku wynoszą:

 • samochody ciężarowe: 880,77 zł – 3364,56 zł,
 • ciągniki balastowe lub siodłowe: 2056,99 zł – 3364,56 zł,
 • naczepy i przyczepy z pojazdem silnikowym (wyłączając pojazdy związane z działalnością rolniczą): 1736,16 zł – 2600,58 zł,;
 • autobusy i busy: 2081,96 zł – 2632,17 zł.

Ile mają zapłacić właściciele środków transportowych, decydują radni gminni i miejscy.

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna została ograniczona do 1360 zł. Ta zmiana może dotknąć pracowników czy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przez zagraniczny zakład. Wyższy podatek mają zapłacić – od przychodów osiągniętych w 2021 roku – m.in. osoby płacące za granicami kraju niższy podatek, niż zapłaciliby od takich samych dochodów w Polsce.

Warto jednak podkreślić, że ograniczenie ulgi nie dotknie boleśnie np. właścicieli brytyjskiej spółki LTD, którzy korzystają ze wsparcia doświadczonych kancelarii, np. Tax Angels. Na koniec spójrzmy w przyszłość – jakie podatki czekają na nas w 2022 roku?

Nowe podatki w Polsce od 2022

Przede wszystkim poważne zmiany wprowadzi pakiet ustaw zwanych Polskim Ładem. Rząd nadal jednak pracuje nad ich szczegółami. Wśród propozycji jest m.in. nowy sposób rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców co już teraz wywołuje duże zainteresowanie rejestracją i przeniesieniem firmy za granicę.

Inne, mniej istotne w kontekście prowadzenia biznesu to podatek deszczowy, który obejmie więcej nieruchomości niż w 2021 r. – zapłacą go właściciele nieruchomości powyżej 600 arów, “zabetonowanych” w ponad 50 proc. Podatek deszczowy dotyczył w 2021 roku przede wszystkim właścicieli obiektów wielkopowierzchniowych – opłata obejmowała działki o pow. powyżej 3,5 tys.mkw., zabudowanych w ponad 70 proc. Podatek wynosi 5 gr – 50 gr za mkw (rocznie).

Niewykluczone, że w 2022 roku wróci temat opłaty przekształceniowej OFE – za przesunięcie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zapowiadał również podatek od wymiany oleju. Miał on wynieść maksymalnie 10 zł za litr i ukrócić proceder używania przepracowanego oleju w charakterze opału.

4.7/5 - (9 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button