Przywrócenie spółki LTD skreślonej z rejestru Companies House

Przywrócenie spółki LTDPrzedsiębiorca prowadził spółkę LTD, ale z różnych powodów została ona skreślona z rejestru handlowego Companies House. Teraz sytuacja zmieniła się, są nowe możliwości biznesowe lub zachodzi konieczność odzyskania aktywów. Jak przywrócić spółkę – jakie dokumenty złożyć i ile zapłacić? Oto najważniejsze informacje.

Przywrócenie spółki LTD skreślonej z rejestru

Osoba, która chce przywrócić spółkę LTD skreśloną z rejestru, ma dwie drogi: administracyjną i sądową. Droga administracyjna jest tańsza i zabierze mniej czasu, jednak nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Wszystko zależy od tego, kto zdecydował o rozwiązaniu firmy:

  • spółka została skreślona z rejestru przez Companies House (odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego) – możliwe jest przywrócenie w trybie administracyjnym,
  • wniosek o skreślenie spółki złożyli dyrektorzy/udziałowcy – potrzebny jest nakaz sądowy przywrócenia spółki.

Piszemy tutaj o wypłacalnej spółce LTD – firm, które ogłosiły bankructwo lub zostały do tego zmuszone dotyczą inne procedury.

Skreślenie spółki LTD z rejestru

Zanim przejdziemy do procedury przywracania firmy, sprawdźmy w jakich sytuacjach Companies House decyduje o skreśleniu spółki LTD. Urzędnik Companies House stwierdza, że firma nie dostarcza dokumentów, nie odpowiada na korespondencję lub nie ma dyrektorów, jest więc nieaktywna i decyduje o jej wykreśleniu z rejestru.

Warto pamiętać, że zgodnie z angielskim prawem, obowiązek składania dokumentów – m.in. rocznego sprawozdania finansowego – mają też firmy uśpione, czyli bez istotnych transakcji w roku obrotowym. Wykreślenie firmy przez Companies House jest podstawowym warunkiem, żeby móc administracyjnie przywrócić spółkę. To nie wszystko, gdyż jednocześnie zachodzi wymóg spełnienia innych warunków:

  • występujący z wnioskiem był dyrektorem/udziałowcem tej spółki,
  • firma została skreślona z rejestru w ciągu ostatnich sześciu lat,
  • spółka działała do momentu jej rozwiązania.

Inaczej ma się sprawa z dobrowolnie złożonym wnioskiem o skreślenie spółki. Taki wniosek o skreślenie firmy składają dyrektorzy lub udziałowcy firmy. Jeżeli do tego doszło to w przypadku próby przywrócenia spółki pozostaje zwrócenie się do sądu. Właściciele postanowili zamknąć biznes, ale teraz chcą “wskrzesić” spółkę. Powodów może być tyle ilu jest przedsiębiorców. Do najczęstszych należy pojawienie się nowych możliwości zarobienia pieniędzy lub chęć zwolnienia aktywów/udziałów z majątku spółki, żeby nie przepadły na rzecz państwa.

Przywrócenie spółki LTD krok po kroku

Jest zatem wola, żeby przywrócić spółkę LTD skreśloną z rejestru Companies House. Jak to zrobić?

Droga administracyjna polega na:

  • wypełnieniu i złożeniu odpowiedniego formularza,
  • uzyskaniu potwierdzenia, że adwokat skarbu państwa (Treasury Solicitor) nie ma obiekcji co do przywrócenia spółki i zwolnienia jej aktywów, które po skreśleniu z rejestru kontrolowane są przez Skarb Państwa (Bona Vacantia),
  • dostarczeniu do urzędu wspomnianego wyżej potwierdzenia oraz wszystkich zaległych dokumentów wraz z aktualnym sprawozdaniem spółki.

Jakie opłaty związane są administracyjną formą przywrócenia spółki LTD?

Spółka LTD – koszty przywrócenia firmy do Companies House

Koszty przywrócenia spółki i jej uaktywnienie w brytyjskim rejestrze spółek handlowych jest najczęściej uzależnione od czynności jakie trzeba wykonać przed wysłaniem wniosku do urzędu. Na koszt reaktywacji spółki zależy m.in czas, kiedy spółka została zamknięta, gdyż należy wraz z wymaganymi dokumentami złożyć zaległe rozliczenia i sprawozdania. Jeżeli spółka Ltd została administracyjnie zamknięta 3 lata temu, to za te lata należy uzupełnić stosowne braki formalne. Dodatkowym kosztem mogą być wszelkie wcześniejsze kary, które należy uregulować przywracając firmę (przed rozpoczęciem procedury).

Jeżeli przedsiębiorca chce wznowić działalność firmy, żeby uwolnić jej aktywa/udziały, to spółka zostanie przywrócona tymczasowo w rejestrze Companies House. Ile czasu zajmie urzędnikom weryfikacja wniosku? Procedura przywracania spółki LTD w Companies House trwa zazwyczaj kilka tygodni.

Przyjrzyjmy się teraz sytuacji, w której to dyrektorzy/udziałowcy dobrowolnie złożyli wniosek o rozwiązanie spółki.

Przywrócenie spółki LTD – nakaz sądowy

W takiej sytuacji wymagany jest nakaz sądowy przywrócenia spółki. Wyższe będą również koszty i dłuższy czas podjęcia decyzji. Warto pamiętać, że wniosek do sądu mogą złożyć też wierzyciele, kontrahenci czy też pracownicy spółki. Osoby z zewnątrz firmy angażują się w przywrócenie firmy, jeśli np. nie zostali poinformowani o jej zamknięciu, podejrzewają, że właściciele spółki podali fałszywe informacje we wniosku lub mają roszczenia wobec spółki. W takiej sytuacji nie obowiązuje termin sześciu lat od wykreślenia z rejestru.

Skierowania sprawy do sądu będzie kosztować kilkaset funtów plus koszty obsługi prawnej. Sąd rozpatrzy wniosek w ok. 16 tygodni. Postępowanie potrwa dłużej, jeśli zainteresowana osoba będzie zobowiązana dostarczyć dodatkowe dokumenty.

Podsumowując…

Przywrócenie spółki LTD skreślonej z rejestru nie wygląda na skomplikowaną procedurę – w TaxAngels służymy pomocą. Jednak warto rozważyć współpracę z wyspecjalizowaną kancelarią obsługującą przedsiębiorców, którzy założyli spółkę Ltd w Anglii. Dzięki temu osoba zainteresowana przywróceniem firmy oszczędzi czas i nerwy. W bardziej skomplikowanych sytuacjach rada doświadczonego konsultanta może okazać się bezcenna.

Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button