Firma w Anglii

flaga-uk

Niezależnie od miejsca zamieszkania każdy może założyć angielską spółkę Limited. Nie trzeba nawet posiadać statusu rezydenta Wielkiej Brytanii. Wystarczy tylko jedna osoba pełniąca funkcję dyrektora oraz posiadająca 100% udziałów w firmie, aby móc korzystać ze wszystkich zalet tego rodzaju działalności. Spółka Limited stanowi odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Należy nadmienić, iż w przypadku angielskiej spółki Limited nie istnieje żaden wymóg określający minimalną wysokość kapitału założycielskiego. Co więcej, finanse firmy są całkowicie odrębne od finansów jej właścicieli, co pozwala chronić ich majątek prywatny. Udziałowcy odpowiadają wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu.

Zainteresował Cię temat rejestracji firmy w UK?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Infografika - firma ltd, firma w Polsce

Firma w Anglii – spółka Limited

W przypadku spółki Limited funkcje dyrektora, sekretarza oraz udziałowców mogą pełnić zarówno osoby fizyczne, jak i inne firmy. Osiągnięty przez firmę zysk podlega opodatkowaniu – mowa o podatku od osób prawnych (ang. corporation tax).

Cechy charakterystyczne spółki Limited

 • Wysoka kwota wolna od podatku

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku dochodowego wynosi aż 12.500 funtów brytyjskich, czyli ponad 62 tysięcy złotych. Przysługuje ona zarówno dyrektorowi firmy, jak i każdemu zatrudnionemu w niej pracownikowi. Dla porównania, w Polsce obowiązująca kwota wolna od podatku dochodowego w latach 2018-2019 będzie ściśle uzależniona od wysokości dochodu. Maksymalnie wyniesie ona 6600 złotych.

 • Minimum formalności

Prowadzenie spółki Limited jest bardzo proste. A to wszystko dzięki ograniczeniu formalności do minimum. Rozliczanie kosztów jest uproszczone, a kapitał zakładowy może wynosić tylko 1 funt brytyjski. Dodatkowo dyrektor nie ponosi żadnej odpowiedzialności majątkowej. Brytyjskie urzędy są przyjazne dla przedsiębiorców – zależy im na systematycznym rozwoju każdej firmy.

 • Prosta rejestracja spółki Limited

Zarejestrowanie spółki Limited jest bardzo proste. Wystarczy tylko jedna osoba, która będzie pełnić funkcję zarówno dyrektora, jak i udziałowca. W Wielkiej Brytanii funkcja sekretarza nie jest wymagana. Możemy Ci w tym pomóc wejdź tutaj i zobacz jak wygląda rejestracja spółki limited z TaxAngels

 • Brytyjska emerytura

Nawet osoby niebędące brytyjskimi rezydentami mogę otrzymać emeryturę z UK. Po 10 latach pracy w spółce Limited można nabyć prawo do emerytury w wysokości 1.000 złotych miesięcznie. Wraz z upływem kolejnych lat wysokość świadczenia ulega powiększeniu aż do 3.300 złotych.

Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii i pełniące funkcję dyrektora w spółce Limited mogą nabyć prawo do brytyjskiego ubezpieczenia i emerytury. Jedynym warunkiem jest to, że miesięczne wynagrodzenie takiej osoby musi przekraczać 512 funtów brytyjskich (ang. Lower Earning Limit).

 • Niskie ubezpieczenie społeczne

W przypadku angielskiej spółki Limited obowiązują niewielkie składki na ubezpieczenie społeczne. Dla porównania, w Polsce miesięczna składka na ZUS wynosi 1500 złotych, w przypadku angielskiej spółki Limited może wynieść nawet 0 zł miesięcznie. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii składka ta może być pomniejszona, o ile firma wystąpi o przyznanie jej stosownej ulgi.

Firmy w Wielkiej Brytanii działające na zasadach spółki Limited mają obowiązek corocznego złożenia formularza Company Corporation Tax Return oraz odprowadzenia należnego Corporation Tax (podatku dochodowego). Ponadto raz w roku dyrektor spółki jest zobligowany do przygotowania i złożenia rocznego bilansu spółki. W obu przypadkach dyrektorzy muszą dokonać tego w ciągu 9 miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego.

Infografika - firma ltd, firma w Polsce

Spółka Limited – ograniczenia

 • Brak możliwości wynajmu nieruchomości w Polsce

Osoby prowadzące spółkę Limited nie mają możliwości wynajęcia nieruchomości w Polsce. Działalność tego rodzaju firmy należy prowadzić we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu z tym że wówczas nie może ono być przeznaczone wyłącznie do celów biznesowych i nie może być nierozerwalnie związanym z działalnością spółki.

 • Brak możliwości posiadania zakładu w Polsce

Posiadanie zakładu na terytorium Polski wiąże się z obowiązkiem płacenia polskich podatków.

 • Zatrudnianie pracowników w Polsce

W przypadku spółki Limited pracowników w Polsce można zatrudniać wyłącznie na podstawie umowy o dzieło. Nie ma możliwości przyjęcia kogokolwiek na podstawie umowy zlecenia bądź na etat. Wymagane jest wówczas stworzenie odrębnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub oddziału spółki Limited. Niemniej jednak takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dla kogo angielska spółka Limited?

Angielska spółka Limited jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mogą pracować w domu  lub u klienta, a do wykonywania ich działalności nie jest konieczne wynajmowanie nieruchomości.

Wśród najpopularniejszych zawodów wyróżnić należy:

 • grafików komputerowych,
 • programistów,
 • freelancerów,
 • fotografów,
 • artystów,
 • muzyków,
 • blogerów,
 • youtuberów,
 • trenerów osobistych,
 • pośredników sprzedaży bez wymaganej licencji.
5/5 - (23 votes)

Napisz do nas lub zostaw kontakt – oddzwonimy

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button