Brexit a rejestracja i prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii przez Polaków

Wielka Brytania zdecydowała się na opuszczenie Unii Europejskiej w 2016 roku, a Brexit został zaplanowany na 29 marca 2019 roku. Do wyjścia Anglii z Unii Europejskiej pozostały już zatem tylko 3 miesiące, a w dalszym ciągu wiele kwestii nie zostało ustalonych i rozwiązanych. Opieszałość brytyjskiego rządu powoduje spekulacje czy w ogóle dojdzie do Brexitu. Więcej informacji w artykule – zapraszamy!

Czy będzie drugie referendum w sprawie Brexitu?

Wydarzenia na przestrzeni ostatnich miesięcy sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna wątpić czy do Brexitu dojdzie. Przed świętami Bożego Narodzenia Theresa May poinformowała o przesunięciu na połowę stycznia głosowania w parlamencie w sprawie negocjacji warunków opuszczenia Unii Europejskiej.
Pojawiają się spekulacje, że zamiast do Brexitu w najbliższym czasie może dojść do… kolejnego referendum. Wielka Brytania ma bowiem problem z osiągnięciem celów, dla których zdecydowała się na opuszczenie Unii Europejskiej. Na ten moment najbardziej słusznym rozwiązaniem wydaje się zatem pozostanie we Wspólnocie. Czy ten scenariusz się sprawdzi? Przekonamy się już wkrótce.

Co się stanie w razie, gdy Wielka Brytania jednak opuści Unię Europejską?

Brytyjski rząd wielokrotnie podkreślał, że opuszczenie UE nie oznacza, że imigranci pracujący czy prowadzący firmy na Wyspach zostaną zmuszeni do opuszczenia kraju z uwagi na ich duży wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii. Warto wiedzieć, że nawet jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, nie zmieni to w żadnej sposób sytuacji dyrektorów spółek Limited, którzy w dalszym ciągu bez przeszkód będą mogli prowadzić firmę na Wyspach. W odniesieniu do spółek LTD zastosowanie mają bowiem przepisy całkowicie odrębne od uregulowań prawnych wynikających z członkostwa Anglii w UE. Spółki Limited w Wielkiej Brytanii rejestrowane są nie tylko przez obywateli Unii Europejskiej, ale również przez osoby zamieszkujące kraje nienależące do Europy. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby nierezydenci dokonali rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii – spółki Ltd. Dzięki czemu można korzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku, braku składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych przywilejów.

Firma w Anglii czy w Polsce?

Na ten moment rząd brytyjski nie uchwalił żadnych przepisów niekorzystnych dla Polaków prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii i na ten moment nic na to nie zapowiada. W razie ewentualnych zmian z pewnością przedsiębiorcy zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli im przygotować się do nowych uregulowań prawnych. Anglia od dawna stara się dostosować przepisy tak, aby formalności związane z rozliczeniem nie utrudniały prowadzenia firmy przedsiębiorcom, również tym pochodzącym spoza UK. Brytyjski system prawny sprzyja prowadzeniu biznesu na Wyspach, ewentualny Brexit nie powinien mieć zatem negatywnych skutków dla przedsiębiorców. Rząd zapowiada, że w dalszym ciągu będzie dążył do uproszczenia przepisów wychodząc w ten sposób naprzeciw osobom rejestrującym firmy w Anglii i chcącym rozliczać się na Wyspach.

Zobacz także: Firma w Anglii czy w Polsce?

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button