Firma w Anglii czy w Polsce?

Nie każdy chce pracować na etacie, zarabiać z góry określoną stawkę, a w razie wystąpienia trudności finansowych liczyć na podwyżkę lub dorabiać po godzinach. Nie każdej osobie odpowiada praca w konkretnych godzinach, niezależnie od tego czy obowiązków do wykonania w danym czasie jest mało czy dużo. Nie każdy chce również stale wykonywać polecenia innych i być uzależniony od decyzji osób znajdujących się wyżej w hierarchii firmy. Jeżeli taki sposób zarabiania i życia Ci nie odpowiada – podejmij pracę na swój rachunek i zostań swoim szefem! Samodzielnie decyduj o zakresie wykonywanych obowiązków i godzinach pracy! Wszystko to zapewni Ci założenie firmy, a dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowej i rozważeniu opcji zarejestrowania działalności za granicą możesz sporo zaoszczędzić – sprawdź ile!

Rejestracja firmy w Anglii

Zazwyczaj przedsiębiorcy zakładają firmy w Polsce, bo nie wiedzą o innych możliwościach, obawiają się konieczności wyjazdu za granicę, trudnych do spełnienia formalności przy rejestracji firmy i rozliczeniach albo niewystarczającej znajomości języka obcego. Przed ostateczną decyzją warto jednak poznać alternatywne opcje i podjąć świadomą decyzję.

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że założenie firmy w Anglii możliwe jest nawet wówczas, gdy nie posiadasz statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii. Bez przeszkód można mieszkać w Polsce i prowadzić firmę na Wyspach, korzystając ze wszystkich przywilejów wynikających z angielskich przepisów. Osoby nie będące rezydentami w Anglii mogą założyć spółkę Limited, zwaną również spółką LTD.

Firmę w Anglii zarejestrujesz bez zbędnych formalności, jest ich mniej niż w przy zakładaniu firmy w Polsce. Dodatkowo w razie, gdy nie chcesz zagłębiać się w szczegóły, możesz zlecić dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją spółki Limited oraz późniejszym prowadzeniem księgowości. Tax Angels – sprawdź naszą ofertę!

Osoby rejestrujące działalność w Wielkiej Brytanii mają zapewniony łatwiejszy kontakt z urzędami, które zawsze starają się działać w sposób nie utrudniający prowadzenia firmy. Kontrole podatkowe są mniej uciążliwe dla przedsiębiorców i mają na celu weryfikację poprawności rozliczeń oraz naprawienie ewentualnych błędów. W Polsce urzędnicy przeprowadzający postępowania kontrolne, często już z góry zakładają, że znajdą nieprawidłowości, a osoby prowadzące firmy traktują jak potencjalnych oszustów podatkowych.

Czy można uciec przed wysokimi podatkami i składkami ZUS?

Rejestracja firmy w Anglii to nie tylko mniejsza liczba formalności i łatwiejszy kontakt z urzędami, ale przede wszystkim niższe zobowiązania podatkowe i składki na ubezpieczenia.

Zakładając firmę w Polsce, trzeba liczyć się z koniecznością opłacania wysokich, bo wynoszących około 1200 zł miesięcznie składek na ubezpieczenia i fundusze. Co prawda nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki przez początkowy okres prowadzenia firmy, jednak nie każdy może skorzystać z tego przywileju, a po upływie dwóch i pół roku, wysokość składek znacznie wzrasta. W Wielkiej Brytanii osoby zarabiające stosunkowo niewiele, czyli do momentu przekroczenia tzw. Primary Threshold (PT), wynoszącego aktualnie 8 424 funtów rocznie, nie opłacają składek na ubezpieczenia wcale.

Zwolnienie z obowiązku uiszczania danin na rzecz państwa odnosi się nie tylko do składek odpowiadających polskim składkom ZUS, ale również do podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku w Anglii to aż 11,850 tys. funtów, czyli niemal 60 000 zł. Dla porównania w Polsce kwota ta uzależniona jest od osiąganego dochodu i zawiera się w przedziale 0 – 8 000 zł.

Stawka podatku dochodowego obowiązującego na Wyspach to:

  • 20% – dla osób osiągających dochody z przedziału 11 850 – 46 350 funtów rocznie,
  • 40% – dla osób osiągających dochody z przedziału 46 351 – 150 000 funtów rocznie,
  • 45% – dla osób osiągających dochody przekraczające 150 000 funtów rocznie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyższa stawka podatku niż ta obowiązująca w Polsce sprawia, że założenie firmy w Anglii jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego – dzięki znacznie wyższej kwocie wolnej od podatku, przysługującej każdemu, kto rozlicza się w Wielkiej Brytanii, należny podatek zazwyczaj jest niższy niż przy analogicznych dochodach osiąganych i rozliczanych na terenie Rzeczypospolitej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się sam, jakie oszczędności może przynieść rejestracja firmy w Anglii.

[ssba-buttons]

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button