Firma w Anglii czy w Polsce? - TaxAngels

Firma w Anglii czy w Polsce?

Nie każdy chce pracować na etacie, zarabiać z góry określoną stawkę, a w razie wystąpienia trudności finansowych liczyć na podwyżkę lub dorabiać po godzinach. Nie każdej osobie odpowiada praca w konkretnych godzinach, niezależnie od tego czy obowiązków do wykonania w danym czasie jest mało czy dużo. Nie każdy chce również stale wykonywać polecenia innych i być uzależniony od decyzji osób znajdujących się wyżej w hierarchii firmy. Jeżeli taki sposób zarabiania i życia Ci nie odpowiada – podejmij pracę na swój rachunek i zostań swoim szefem! Samodzielnie decyduj o zakresie wykonywanych obowiązków i godzinach pracy! Wszystko to zapewni Ci założenie firmy, a dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowej i rozważeniu opcji zarejestrowania działalności za granicą możesz sporo zaoszczędzić – sprawdź ile!

Rejestracja firmy w Anglii

Zazwyczaj przedsiębiorcy zakładają firmy w Polsce, bo nie wiedzą o innych możliwościach, obawiają się konieczności wyjazdu za granicę, trudnych do spełnienia formalności przy rejestracji firmy i rozliczeniach albo niewystarczającej znajomości języka obcego. Przed ostateczną decyzją warto jednak poznać alternatywne opcje i podjąć świadomą decyzję.

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że założenie firmy w Anglii możliwe jest nawet wówczas, gdy nie posiadasz statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii. Bez przeszkód można mieszkać w Polsce i prowadzić firmę na Wyspach, korzystając ze wszystkich przywilejów wynikających z angielskich przepisów. Osoby nie będące rezydentami w Anglii mogą założyć spółkę Limited, zwaną również spółką LTD.

Firmę w Anglii zarejestrujesz bez zbędnych formalności, jest ich mniej niż w przy zakładaniu firmy w Polsce. Dodatkowo w razie, gdy nie chcesz zagłębiać się w szczegóły, możesz zlecić dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją spółki Limited oraz późniejszym prowadzeniem księgowości. Tax Angels – sprawdź naszą ofertę!

Osoby rejestrujące działalność w Wielkiej Brytanii mają zapewniony łatwiejszy kontakt z urzędami, które zawsze starają się działać w sposób nie utrudniający prowadzenia firmy. Kontrole podatkowe są mniej uciążliwe dla przedsiębiorców i mają na celu weryfikację poprawności rozliczeń oraz naprawienie ewentualnych błędów. W Polsce urzędnicy przeprowadzający postępowania kontrolne, często już z góry zakładają, że znajdą nieprawidłowości, a osoby prowadzące firmy traktują jak potencjalnych oszustów podatkowych.

Czy można uciec przed wysokimi podatkami i składkami ZUS?

Rejestracja firmy w Anglii to nie tylko mniejsza liczba formalności i łatwiejszy kontakt z urzędami, ale przede wszystkim niższe zobowiązania podatkowe i składki na ubezpieczenia.

Zakładając firmę w Polsce, trzeba liczyć się z koniecznością opłacania wysokich, bo wynoszących około 1200 zł miesięcznie składek na ubezpieczenia i fundusze. Co prawda nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki przez początkowy okres prowadzenia firmy, jednak nie każdy może skorzystać z tego przywileju, a po upływie dwóch i pół roku, wysokość składek znacznie wzrasta. W Wielkiej Brytanii osoby zarabiające stosunkowo niewiele, czyli do momentu przekroczenia tzw. Primary Threshold (PT), wynoszącego aktualnie 8 424 funtów rocznie, nie opłacają składek na ubezpieczenia wcale.

Zwolnienie z obowiązku uiszczania danin na rzecz państwa odnosi się nie tylko do składek odpowiadających polskim składkom ZUS, ale również do podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku w Anglii to aż 11,850 tys. funtów, czyli niemal 60 000 zł. Dla porównania w Polsce kwota ta uzależniona jest od osiąganego dochodu i zawiera się w przedziale 0 – 8 000 zł.

Stawka podatku dochodowego obowiązującego na Wyspach to:

  • 20% – dla osób osiągających dochody z przedziału 11 850 – 46 350 funtów rocznie,
  • 40% – dla osób osiągających dochody z przedziału 46 351 – 150 000 funtów rocznie,
  • 45% – dla osób osiągających dochody przekraczające 150 000 funtów rocznie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyższa stawka podatku niż ta obowiązująca w Polsce sprawia, że założenie firmy w Anglii jest nieopłacalne. Nic bardziej mylnego – dzięki znacznie wyższej kwocie wolnej od podatku, przysługującej każdemu, kto rozlicza się w Wielkiej Brytanii, należny podatek zazwyczaj jest niższy niż przy analogicznych dochodach osiąganych i rozliczanych na terenie Rzeczypospolitej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się sam, jakie oszczędności może przynieść rejestracja firmy w Anglii.

[ssba-buttons]

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Call Now Button