Co zmienił Brexit w kwestii prowadzenia firmy w Anglii przez Polaków?

brexit zmianyBrexit stał się faktem. Wielka Brytania, jako pierwsze państwo członkowskie, opuszcza Unię Europejską. Negocjacje z Brukselą oraz cała procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE potrwają maksymalnie dwa lata, lecz już teraz wzbudzają niemały niepokój. Czy już w tej chwili skutki Brexitu są odczuwalne przez naszych rodaków mieszkających na wyspach? Co stanie się z Polakami, którzy prowadzą w Anglii swój biznes?

 

Skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię jest historycznym wydarzeniem. Anglia, jako pierwszy kraj Wspólnoty, dobrowolnie opuszcza Unię Europejską stając się prekursorem zmian. W związku z tym, że jest to pierwszy tego typu przypadek w historii UE, skutki wyjścia Anglii z Unii są trudne do przewidzenia. Jednak perspektywa tzw. “twardego Brexitu” jest coraz mniej prawdopodobna, a to wszystko za sprawą organizacji British Chambers of Commerce. Organizacja ta, poprzez swoje działania, wywiera na rządzie angielskim łagodne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii. Co więcej, ambasada RP w Londynie zapewnia, że do momentu ostatecznego wyjścia UK z Unii, prawa obywateli Unii na Wyspach nie zmieniają się i muszą być respektowane zgodnie z prawem europejskim.

 

Firma w Anglii a Brexit

W związku z planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawia się wiele spekulacji na temat firm zarejestrowanych na wyspach przez obcokrajowców. Obawy dotyczące możliwości dalszego prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii rozwiewane są jednak przez raport “Business Brexit Priorities”, który powstał w ścisłej współpracy z organizacją British Chambers of Commerce. Zgodnie z raportem coraz mniej prawdopodobne wydaje się, że brytyjskie prawo zaostrzy lub całkiem zmieni przepisy dotyczące prowadzenia firmy w UK. Zachowanie bieżących systemów prawnych ma dotyczyć systemu podatkowego oraz rynku pracy. Organizacja British Chambers of Commerce walczy o niezmienność prawa, aby brytyjskie przedsiębiorstwa nie straciły na opuszczeniu europejskiego rynku przez Wielką Brytanię.

 

Zmiany podatku VAT

Przewidywane zmiany wysokości podatku VAT, związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, są dużym utrapieniem dla przedsiębiorców posiadających własne firmy w UK. Do tej pory, wszelkie zmiany dotyczące wysokości podatku VAT były kontrolowane przez Unię. Jednak już dziś HMRC zapewnia, że nie planuje zmian dotyczących zasad nakładania na przedsiębiorców podatków pośrednich. Organizacja British Chambers of Commerce i tutaj interweniuje. Do brytyjskiego rządu zostały skierowane prośby, aby w przypadku chęci wprowadzenia wyższego podatku dla przedsiębiorców w odpowiednim czasie zostały wygenerowane dodatkowe środki do wspomożenia przedsiębiorców. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które korzystają z unijnych ulg, redukujących należności wynikające z podatku VAT.

 

Czy warto mieć firmę w Anglii po Brexicie?

Od lat Wielka Brytania pozostaje ulubionych kierunkiem emigracji biznesowej Polaków. Tylko w ostatnim roku Polacy przenieśli 1200 firm za granicę, w tym większość została przeniesiona właśnie do Wielkiej Brytanii. Sprzyja temu dogodne dla przedsiębiorców ustawodawstwo oraz podatki, a zwłaszcza kwota wolna od podatku. Istotny dla polskich przedsiębiorców jest również fakt, że swoboda prowadzenia biznesu na Wyspach jest znacznie większa niż w Polsce. Dogodny system podatkowy w Wielkiej Brytanii sprzyja powstawaniu i rozwijaniu nowych firm. Firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii płacą tam podatki, dlatego brytyjski rząd będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, zwłaszcza, że aż 1 na 7 firm w Wielkiej Brytanii należy do obcokrajowca! Brak ograniczeń dla osób chcących założyć własny biznes na wyspach umożliwia łatwe i szybkie powstawanie nowych firm.

 

Biznes na wyspach nadal się opłaca

Organizacje uparcie walczą o wprowadzenie jak najmniejszej ilości zmian w prawie, dlatego możliwości oraz opłacalność prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii nie zmieni się. Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej będzie chciała zachować dobre relacje w kwestii przepływu kapitału, usług czy towarów, a obie strony będą chciały zachować ścisłą współpracę gospodarczą. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby Anglia wprowadziła utrudnienia dla obcokrajowców. Brytyjczycy od lat wspominają o chęci stworzenia dużego, wspólnego rynku czy o unii handlowej, dlatego póki co, polscy przedsiębiorcy nie mają powodów do obaw. Wszystkie prawa przedsiębiorców przez najbliższe lata zostaną zachowane, a Wielka Brytania będzie chciała zatrzymać biznes w swoich granicach.

[ssba-buttons]

4.7/5 - (30 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button