Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców w UK w 2020 roku

zmiany dla przedsiębiorców w UKChociaż Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE, to dla przedsiębiorców nie wiąże się to z drastycznymi zmianami. Do końca 2020 roku zasady współpracy międzynarodowej pozostają w niezmienionej formie. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzono żadnych zmian dla osób prowadzących tam swój biznes.

Stawki składek społecznych – NIC

6 kwietnia weszły w życie nowe progi National Insurance Contribution. Oznacza to, że kwota, od której obowiązuje składka na ubezpieczenie społeczne, wzrasta z 8632 funty rocznie do 9500 funtów w przypadku składki pracownika oraz do 8784 GBP w przypadku składki pracodawcy. Do tych wysokości dochód nie podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne. Z ulgi skorzysta aż 31 milionów osób, zarówno zatrudnionych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Podwyższenie progu ma na celu obniżanie rachunków osób pracujących i zwiększenie opłacalności pracy. Dla pracownika oznacza to oszczędność w skali miesiąca około 104 funtów, a dla przedsiębiorców 78 funtów. Pozostałe progi wzrosną wraz z inflacją. Wyjątkiem pozostanie niezmieniony najwyższy próg NIC. Podwyższenie stawki NIC nie zmieni uprawnień osób o niskich dochodach do świadczeń, takich jak emerytura państwowa.

Employment Allowance

Employment Allowance czyli dodatek z tytułu zatrudnienia to zasiłek, z którego mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający pracowników. Od 6 kwietnia 2020 roku ulega on podwyższeniu. Do tej pory wynosił on maksymalnie 3000 funtów i wyłączone z niego były spółki jednoosobowe oraz te przedsiębiorstwa, których zobowiązania nie przekraczały 100 000 funtów. Maksymalny zasiłek pracowniczy zostaje podniesiony o 1000 do 4000 funtów. Firmy i organizacje kwalifikujące się do niego będą mogły ubiegać się o większą niż do tej pory obniżkę z tytułu zobowiązania ubezpieczenia społecznego. Ma to na celu zmniejszenie zobowiązań pracodawcy z tytułu ubezpieczenia społecznego za pracowników. Dzięki temu niewielkie lub rozwijające się firmy mogą całkowicie uniknąć ponoszenia dodatkowych zobowiązań.

Pozostałe zmiany

Długofalowa polityka gospodarcza obejmuje między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku. W latach 2021-2022 ma ona wynosić 12760 GBP i sukcesywnie rosnąc, aż do osiągnięcia 13.310 GBP w latach 2023 – 2024. Zmianom ulegną także progi podatkowe. W nadchodzącym roku budżetowym pierwszy próg podatkowy pozostanie bez zmian, by w kolejnych latach rosnąć. Jest to zmiana oczekiwana głównie przez najmniejsze firmy, które najwięcej na tym skorzystają. Do 31 grudnia 2020 roku nadal stosowane będą przepisy unijne dotyczące międzynarodowej współpracy gospodarczej. Oznacza to brak ceł i dodatkowych regulacji w handlu czy brak ograniczeń w swobodzie przepływu kapitału.

Dzięki takim rozwiązaniom jak obniżenie stawki NIC, zwiększenie kwoty wolnej od podatku czy zasiłku pracowniczego, brytyjski rząd sprawia, że przeniesienie działalności na wyspy jest jeszcze bardziej niż dotąd korzystne. W połączeniu z rosnąca kwota wolną od podatku i planowanym zwiększeniu progów podatkowych, z powodzeniem zniwelują one niedogodności, jakie mogą wystąpić po okresie przejściowym.

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button