Aby z powodzeniem założyć spółkę w Wielkiej Brytanii, należy przede wszystkim złożyć w Companies House odpowiednie dokumenty. Dobra wiadomość: w większości przypadków można zrobić to w pełni online! Cała procedura jest poniekąd podobna do tego, jak taki proces wygląda w Polsce, ale formalności jest najczęściej zdecydowanie mniej. W artykule skupimy się na rejestracji najpopularniejszej spółki — Limited (LTD) i wyjaśnimy, jakie wymagania stawia przyszłym przedsiębiorcom Companies House w procesie składania dokumentów rejestracyjnych.
Spis treści
Czym jest Companies House?
Companies House to instytucja, w której rejestrujemy spółki (korporacyjne, kapitałowe, partnerskie) oraz oddziały spółek zza granicy. To jednak niejedyna rola tego podmiotu. Jest on brytyjskim odpowiednikiem Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a do jego obowiązków należy także:
- Likwidacja spółek (wyrejestrowanie);
- Gromadzenie danych o spółkach;
- Udostępnianie wszystkich posiadanych informacji publicznie.
Prawa, obowiązki i zakres działania Companies House reguluje głównie ustawa (Companies Act) z 2006 r. CH to zatem rządowa agencja, która funkcjonuje według ściśle określonych reguł.
Strona internetowa Companies House jest prężnie działającym serwisem, na którym znajdziemy nie tylko wszystkie potrzebne przedsiębiorcom informacje (dotyczące istniejących spółek czy współpracy z rejestrem), ale także przeprowadzimy online niemal wszystkie działania związane z agencją. W tym — założymy spółkę LTD.
Innymi słowy, by założyć firmę w Wielkiej Brytanii, nie trzeba planować stacjonarnej wizyty w oddziale Companies House, jednak należy przygotować odpowiednie dane i dokumenty oraz skrupulatnie wypełnić wymagane formularze. By cały proces trwał możliwie jak najkrócej oraz został wykonany w 100% poprawnie, warto zlecić go księgowym ze specjalistycznego biura, które na co dzień zajmuje się obsługą brytyjskich spółek należących do polskich rezydentów.
Jak wygląda zakładanie spółki w Wielkiej Brytanii?
Rejestracja spółki LTD w UK najczęściej trwa od 24 do 48 godzin, ponieważ jest możliwa do wykonania w całości online. Teoretycznie wystarczy wejść na stronę należącą do Companies House. Cały proces polega jednak na wypełnieniu ich w poprawny sposób i załączeniu wszystkich potrzebnych elementów, toteż większość przedsiębiorców zleca to zewnętrznym podmiotom księgowym, by ze swojej strony zająć się po prostu prowadzeniem biznesu.
Oprócz drogi elektronicznej, do założenia spółki Limited w Wielkiej Brytanii można wykorzystać także dodatkowy sposób, którym jest poczta tradycyjna.
Zalety spółki Limited
Spółka Limited jest brytyjskim odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc posiada własną osobowość prawną i dzięki temu jej właściciel (lub właściciele) nie odpowiada za jej zobowiązania prywatnym majątkiem. Jako zarządzający firmą LTD, za ewentualne długi odpowiadamy tylko do wysokości zadeklarowanego kapitału zakładowego, który może być dowolną kwotą.
Spółkę Limited można założyć w pojedynkę, podobnie jak jednoosobową działalność gospodarczą, jednak jest ona postrzegana na rynku jako bardziej prestiżowa i rzetelna od samozatrudnienia.
Ogromnym plusem spółki LTD jest również efektywność podatkowa – oprócz tego, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku (w tej chwili to ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce), dyrektorzy podmiotów zarejestrowanych jako Limited nie muszą płacić składek na ubezpieczenia społeczne (do pewnego limitu, po którego przekroczeniu składka liczona jest od dochodu) oraz mogą wypłacać sobie bardzo nisko oprocentowane dywidendy.
Co przygotować do rejestracji spółki Limited?
Aby skorzystać z całego „dobrodziejstwa inwentarza” wynikającego z posiadania spółki Limited w Wielkiej Brytanii, należy oczywiście powołać ją do życia w sposób zgodny z prawem.
By to zrobić, potrzebujemy:
- Formularza IN01, w którym zawieramy dane, takie jak: nazwa spółki, brytyjski adres siedziby, skład zarządu, oświadczenie dotyczące kapitału własnego, informacje o podziale udziałów, informacje o wysokości poręczenia.
- Memorandum of association, czyli umowę założycielską spółki, która oprócz podstawowych danych o firmie zawiera też informacje o ograniczonej odpowiedzialności oraz celach i charakterystyce działalności.
- Articles of association — statut spółki zawierający wyszczególnione prawa udziałowców, kompetencje zarządu, reguły, według których wypłacane są dywidendy czy zwoływane walne zebrania oraz zasady emisji i przekazywania udziałów.
Zobacz także: Wirtualne biuro firmy w UK
Gdzie spółka może zostać zarejestrowana?
Rejestracja spółki Limited odbywa się zawsze pod brytyjskim adresem. Od tego, gdzie dokładnie znajduje się siedziba, będzie zależało, w jakim dokładnie oddziale Companies House dokonamy założenia swojej firmy.
- Dla adresu znajdującego się w Anglii/Walii, będzie to oddział Companies House w Cardiff;
- Siedziba spółki na terenie Szkocji będzie równoznaczna z koniecznością rejestracji w oddziale Companies House w Edynburgu;
- Dla adresu w Irlandii Północnej właściwy będzie oddział Companies House w Belfaście.
Dalsze obowiązki wobec Companies House
Na rejestracji naszej spółki kontakt z Companies House wcale się nie kończy. Jako dyrektorzy musimy najrzadziej raz do roku składać Confirmation Statement. To dokument, w którym potwierdzamy aktualne informacje dotyczące:
- Adresu spółki;
- Adresów zamieszkania dyrektorów;
- Miejsca, w którym przechowywane są dokumenty dot. Spółki;
- Kwoty kapitału zakładowego;
- Podziału udziałów;
- Kodów SIC (odpowiednik polskich PKD);
- Osób sprawujących kontrolę nad spółką.
Kolejnym dokumentem, który składamy do Companies House minimum raz do roku, jest sprawozdanie finansowe. Za pierwszym razem robimy to maksymalnie w ciągu 21 miesięcy od daty założenia spółki, wybierając dłuższy okres.
Niedostarczenie któregoś z formularzy, wiąże się z karami finansowymi nakładanymi przez Companies House na przedsiębiorstwo. Oczywiście obowiązek dbania o tego typu dokumenty można przekazać zewnętrznym podmiotom – wystarczy pełnomocnictwo dla zaufanego księgowego.