Jeśli prowadzimy firmę zarejestrowaną w UK lub nasze życie zawodowe związane jest w jakiś sposób z Wielką Brytanią, musimy być świadomi reform, które czekają nas w 2024 roku. Kanclerz Jeremy Hunt w nadchodzącym czasie nadal stawia na wspieranie konkurencyjności i rozwoju brytyjskiej gospodarki – przedsiębiorcy oceniają większość zmian w podatkach pozytywnie. Zapoznajmy się z budżetem na 2024/2025 rok i wynikającymi z niego, najważniejszymi modyfikacjami.
Firma w Wielkiej Brytanii – co przyniesie 2024/2025?
Biznesy prowadzone w formie spółek Limited (LTD) od marca ubiegłego roku mogą liczyć na ulgi podatkowe (full expansing), które pozwalają na natychmiastowe odliczenie 100% kosztów inwestycji w sprzęt i technologię. Obowiązywanie ulg będzie kontynuowane w 2024/2025 roku.
Zmianie nie ulega też kwota wolna od podatku. Do 2026 roku powinna pozostać na poziomie 12 570 funtów. W tej chwili to ponad 60 tysięcy złotych.
Jednocześnie właścicieli firm i pracowników czeka podwyżka płacy minimalnej, która z jednej strony zwiększy koszty pracy małych firm, a z drugiej – podniesie siłę nabywczą Brytyjczyków, którzy posiadają umowy o pracę.
Wielu przedsiębiorców i samozatrudnionych zainteresuje też obniżenie składek National Insurance, czyli składek na ubezpieczenia społeczne oraz nowy sposób rozliczania przychodów zza granicy dla tzw. niedomicyla. Szczegóły opisaliśmy w dalszej części tekstu.
Jakie zmiany w podatkach i świadczeniach ogłoszono w UK jeszcze w 2023 roku?
W listopadzie 2023 roku usłyszeliśmy o wzroście świadczeń socjalnych (np. dla osób niepełnosprawnych) o 6,7%. Podstawą do wyliczenia tej wartości była wrześniowa stopa inflacji. W podobny sposób zwaloryzowane zostały także emerytury.
Już w ostatnim kwartale ubiegłego roku zapowiadano też niższe składki National Insurance w Wielkiej Brytanii – samozatrudnieni usłyszeli obietnicę rocznej oszczędności z tego tytułu na poziomie od średnio £200 rocznie do £450 rocznie. Podobnie z podwyżkami płacy minimalnej w UK, które zostały zapowiedziane i faktycznie wprowadzone, o czym mogliśmy przekonać się wraz z ogłoszeniem budżetu na 2024/2025.
Budżet na 2024/2025 – ogłoszenie Jeremiego Hunta z 8 marca
Jedną z najważniejszych i największych reform wprowadzonych wiosną 2024 roku, są nowe stawki National Insurance Contribution (NIC) w 2024 roku. Składki na ubezpieczenia społeczne zostały obniżone o 2 punkty procentowe dla Class 1 i Class 4.
- Pracownicy – będą płacić składki na poziomie 8% zarobków do kwoty limitu i 2% powyżej kwoty limitu;
- Samozatrudnieni – będą płacić składki na poziomie 6% do kwoty limitu i 2% powyżej tej kwoty.
- Pracodawcy – ich składki pozostają bez zmian.
Kolejną głośną zmianą jest ta, w zakresie Child Benefit, dotycząca zmiany w sposobie naliczania świadczeń na dzieci. Próg dochodów, którego przekroczenie oznacza redukcję opisywanych świadczeń, podniesiono do £60,000, a kwota skutkująca całkowitą utratą praw do świadczeń to w 2024/25 roku £80,000.
Modyfikacji ulega ponadto podatek od zysków kapitałowych Capital Gains Tax (CGT). Chodzi o zyski wygenerowane poprzez sprzedaż nieruchomości mieszkalnych. Od 6 kwietnia 2024 roku jedna ze stawek – ta wyższa – zostaje obniżona z 28% do 24%.
Zmiany podatkowe wprowadzono także wobec osób ze statusem non-dom (niedomicyla), czyli rezydentów Wielkiej Brytanii, których status prawny do Wielkiej Brytanii nie należy. Od kwietnia 2025 roku, status non-dom, w kształcie, który znaliśmy dotychczas, zostaje zniesiony. Każdy, kto przybędzie do UK, przez 4 pierwsze lata swojego pobytu, w ogóle nie zapłaci podatku z tytułu osiąganych za granicą dochodów. Swoje zyski będzie można przetransferować do Wielkiej Brytanii bez żadnych kosztów. Nowy system nosi nazwę FIG — Foreign Income and Gain. Kiedy okres FIG dobiegnie końca, jego beneficjent zapłaci podatek od zarobków spoza Wysp, według standardowych zasad podatkowych.
Zmiany istotne z punktu widzenia finansów osobistych
Pracowników wykonujących obowiązki na umowie o pracę na pewno najbardziej zainteresuje podwyżka płacy minimalnej, która od 1 kwietnia 2024 roku wyniesie od 1,02 do 1,26 funtów w zależności od grupy wiekowej.
- Dla osób w wieku 16-17 lat stawka godzinowa wzrośnie z £5,28 do £6,40;
- Dla osób w wieku 18-20 lat stawka godzinowa wzrośnie z £7,49 do £8,60;
- Dla osób w wieku 21-22 lata stawka godzinowa wzrośnie z £10,18 do £11,44;
- Dla osób w wieku 23+ stawka godzinowa wzrośnie z £10,42 do £11,44.
Warto zauważyć, że powyższy wzrost oznacza również obniżenie wieku, od którego pracownik ma prawo do pełnej stawki godzinowej – z 23 na 21 lat.
Wszystkich kierowców powinien ucieszyć też fakt, że zamrożona na 12 miesięcy zostaje akcyza na paliwo, a obniżka opłaty paliwowej o 5 pensów zostaje wydłużona. Zmianie mają podlegać także zasady zakładania kont oszczędnościowych ISA, jednak w tej chwili są dopiero na etapie rozważań.
Co przyniesie przyszłość dla gospodarki Wielkiej Brytanii…
…tego nie wie nawet sam Jeremy Hunt, jednak swoimi działaniami próbuje aktywnie odpowiadać na wyzwania ekonomiczne, takie jak np. prognozowany spadek wzrostów gospodarczych czy inflacja. Wszystkie wprowadzone zmiany mają na celu stabilizować gospodarczy puls i przyczyniać się do tego, by Wielka Brytania nadal była gospodarczą potęgą i atrakcyjnym kierunkiem dla biznesu.
Póki co, UK jest chętnie wybieranym przez Polaków krajem, do którego nie tylko emigrują zarobkowo pomimo Brexitu, ale także zakładają tam swoje spółki, pozostając w kraju nad Wisłą. Mogą dzięki temu rozwijać swoje przedsiębiorstwa, optymalizować podatki i korzystać z pomocy wyspecjalizowanych biur księgowych, które w sposób profesjonalny obsługują brytyjskie spółki należące do Polaków.
Założenie spółki Limited (LTD) na Wyspach to bowiem kwestia jednego lub kilku dni roboczych, minimum formalności, a do tego, niemal każdą sprawę urzędową można załatwić online. Na naszej stronie www znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na ten temat, a jeśli zastanawiasz się, czy to opcja dla Ciebie i chcesz, aby eksperci przyjrzeli się Twojej indywidualnej sytuacji – zapraszamy do kontaktu.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta