5 kroków, które musisz znać, aby otworzyć firmę w UK

5 kroków do założenia firmy w AngliiJak otworzyć spółkę limited w UK? Jest to bardzo prosta sprawa. Można to zrobić samemu, ale jeżeli jest to nasza pierwsza rejestracja spółki i pierwsze kroki za granicą to lepiej zlecić wykonanie tego firmie, która specjalizuje się w świadczeniu usług tego typu.

Nazwa spółki

Aby zarejestrować spółkę limited musisz mieć pomysł na jej nazwę. Czy dana nazwa firmy, która Ci się podoba jest dostępna najszybciej sprawdzić za pośrednictwem narzędzia przygotowanego przez Companies House (instytucja nadzorująca rejestrację spółek, odpowiednik polskiego KRS). Link zamieszczam poniżej:

https://beta.companieshouse.gov.uk/company-name-availability

Należy spełnić kilka wymogów wybierając nazwę spółki o których przeczytasz tutaj: “Jak założyć firmę w Anglii”

Korzystając ze sprawdzonej firmy masz pewność, że Twoja firma jest zarejestrowana z obecnie obowiązującymi zasadami w UK. Jak sprawdzić czy dana firma posiada odpowiednie kompetencje, aby się tym zająć? O tym już w naszym kolejnym poście.

Adres rejestracyjny dla spółki

Jeżeli masz już nazwę firmy, to teraz potrzebujesz adresu rejestracyjnego w Wielkiej Brytanii na który będzie zarejestrowana Twoja firma, a także będzie tam przychodziła cała korespondencja dotycząca Twojej spółki. Jeżeli posiadasz swój adres domowy w UK i chcesz na ten adres zarejestrować spółkę to nie ma problemu, natomiast w przypadku gdy nie chcesz, żeby wszyscy znali Twój domowy adres (informacje podawane w Companies House dostępne są dla każdego) lub nie posiadasz takiego adresu możesz skorzystać z adresu rejestracyjnego oferowanego przez firmę pośredniczącą przy rejestracji spółki.

Wybór dyrektora i udziałowca w spółce limited oraz ustalenie kapitału początkowego

Kolejnym ważnym punktem podczas rejestracji spółki jest wybranie dyrektora oraz udziałowca. Następnie należy ustalić ile udziałów ma posiadać ta osoba. Jest to dość nieuregulowana przez rząd brytyjski kwestia, więc możesz pozwolić sobie na dowolność. Może to być nawet 1 udział wart 1 funt lub 100 udziałów wartych 10  funtów. Plusem drugiej opcji jest to, że w przyszłości gdy Twoja firma się rozrośnie i będziesz chciał dodać kolejnego udziałowca do swojej spółki może to łatwo wykonać za pośrednictwem transferu udziałów, natomiast ciężko jest podzielić 1 funta na dwie osoby, tutaj sprawa wygląda bardziej skomplikowanie.

Co ważne kapitał zakładowy nie musi zostać wpłacony na konto bankowy, określany jest wtedy jako Called up not paid share capital.

Wybór księgowego

Kolejnym krokiem jest wybór księgowego. O ile w Polsce podczas prowadzenia spółki z o.o (czyli brytyjskiego odpowiednika spółki limited) wymagane jest posiada własnego księgowego o tyle w spółce limited nie ma takiej konieczności. Możesz prowadzić swoją księgowość sam o ile dobrze się na tym znasz i wiesz o co chodzi. Jeżeli natomiast nie posiadasz wiedzy księgowej i chcesz się skupić na prowadzeniu i rozwijaniu własnego biznesu to najlepiej skorzystać z usług renomowanego biura księgowego, które prowadzi spółki limited i jest w stanie CI pomóc prowadzić bieżące rozliczenia, a także wdrażać w tajniki prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii. Taki księgowy zawsze pomoże Ci w sytuacji, gdy nie będziesz wiedział czy dany koszt kwalifikuje się jako koszt spółki, a także powinien poinformować Cię o szeregu ulg i zwolnień, które przysługuje osobom prowadzącym spółkę w UK. Warto na wybór księgowego zwrócić szczególną uwagę, bo to dyrektor odpowiada za rozliczenie spółki, aby było prawidłowe i złożone w terminie. Więc jeżeli trafiłeś do księgowego, który nie ma czasu odebrać od Ciebie telefonu tygodniami czy odpisać na maila, a także nie zauważa, że nie przesłałeś mu wszystkich dokumentów w danych miesiącu i czegoś brakuje to zalecam, abyś poważnie się zastanowił czy właśnie z taką firmą chcesz wiązać swoją przyszłość?

Konto bankowe dla spółki limited

Kolejnym i zarazem ostatnim krokiem jeżeli chodzi o początkową działalność spółki jest założenie konta bankowego. O tym jak to zrobić i gdzie dowiesz się z kolejnego postu, który jest początkiem cyklu postów dla osób, które zaczynają swój biznes w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki limited w Wielkiej Brytanii, skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wysyłając maila na nasz adres: biuro@taxangels.pl. Dowiesz się czy Twój biznes ma szansę zaistnieć na brytyjskim rynku!

[ssba-buttons]

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button