Aby sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta zza granicy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe bazy danych i rejestry, by mieć pewność, że nadchodząca transakcja przebiegnie pomyślnie. Bariery — językowa i geograficzna — bywają bowiem przykrywką dla niskiej jakości usług lub wyłudzeń. W sieci oraz poza nią istnieje na szczęście sporo narzędzi, które mogą pomóc im zapobiec.
Sprawdź, gdzie i w jaki sposób przeanalizować brytyjskie firmy pod kątem legalności ich działań.
Gdzie można sprawdzić, czy kontrahent z UK działa legalnie?
Weryfikację przedsiębiorstwa deklarującego brytyjskie pochodzenie, możesz rozpocząć, sprawdzając, czy firma faktycznie jest zarejestrowana w Anglii. W przypadku spółki dokonasz tego w rejestrze Companies House, czyli angielskim odpowiedniku polskiego wykazu KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Oprócz zweryfikowania, czy dany podmiot został zgłoszony do Izby Spółek Handlowych na Wyspach, w Companies House przeanalizujesz także kilka dodatkowych aspektów. Ponadto poniżej prezentujemy kilka dodatkowych rejestrów i podmiotów, przy pomocy których wykonasz całkowicie darmowy wywiad gospodarczy.
Weryfikacja w rejestrze Companies House
Rejestr gospodarczy prowadzony przez Companies House obejmuje wszystkie spółki Zjednoczonego Królestwa, a więc angielskie, walijskie, północnoirlandzkie oraz szkockie. Całkowicie za darmo i w pełni zdalnie możesz się tam dowiedzieć:
- jaki jest adres spółki,
- z jaką datą dana firma została utworzona,
- pod jaką formą prawną działa przedsiębiorstwo,
- czy spółka jest aktualnie w stanie niewypłacalności,
- czy ma złożone na bieżąco obowiązkowe sprawozdania i rozliczenia.
Po przeanalizowaniu kontrahenta w Companies House, warto również sprawdzić kilka innych baz danych oraz źródeł informacji.
Baza podatników VAT
Istotna jest weryfikacja czy przedsiębiorstwo, z którym nawiązałeś współpracę, posiada VAT ID i czy jest on ważny w UK. Przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić numer VAT GB firmy z Wielkiej Brytanii. Jeżeli Twój kontrahent deklaruje rejestrację do VAT, jego numer sprawdzisz w internetowym rejestrze na platformie należącej do HMRC (Her Majesty’s Revenue & Customs).
Sprawdzenie firmy w EORI
EORI to system rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby celne. Każda działalność podlegająca kontroli organów celnych na terytorium Unii Europejskiej musi posiadać indywidualny numer EORI i specjalną licencję.
Jak sprawdzić brytyjski numer EORI GB dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu.
FCA i PRA – rejestr ważnych instytucji finansowych, budowlanych i ubezpieczeniowych
Publiczny rejestr FCA i PRA będzie pomocny, jeśli Twój kontrahent to:
- instytucja finansowa,
- towarzystwo budowlane,
- ubezpieczyciel.
Financial Conduct Authority (FCA) i Prudential Regulation Authority (PRA) zajmuje się bowiem autoryzacją przedsiębiorstw tego rodzaju, a w ich bazach znajdują się informacje o posiadanych licencjach i zezwoleniach na taką działalność.
Polska placówka dyplomatyczna – sposób na uzyskanie opinii
Dzwoniąc na infolinię polskiej placówki dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii, dowiesz się, czy angielska firma, z którą zamierzasz nawiązać współpracę, ma nieposzlakowaną opinię i czy nigdy nie zdarzyło się jej nie wywiązać z umowy z polskim przedsiębiorcą. Dostępne tam informacje są oczywiście darmowe.
Weryfikacja w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej
Pomoc w ustaleniu wiarygodności firmy z Wielkiej Brytanii świadczy też Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Serwis www prowadzony przez związek umożliwia kontakt z BPCC i pomoc w weryfikacji zarejestrowanej firmy w UK.
Dodatkowe metody na sprawdzenie wiarygodności firmy z Wielkiej Brytanii
Dodatkowe sposoby weryfikacji, które mogą uchronić Cię przed niewypłacalnością lub działaniem na Twoją szkodę przez brytyjskiego kontrahenta to:
- Research internetowy – po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarkę online, istnieje spore prawdopodobieństwo, że spotkasz się z komentarzami na temat analizowanego przedsiębiorstwa. Szczególnie gdy posiada negatywną historię współpracy z poprzednimi partnerami.
- Przesłanie prośby o przedstawienie referencji lub danych kontaktowych podmiotów, z którymi współpracował podmiot. Wystarczy kilka telefonów do firm z przedstawionej listy, by rozeznać się w sytuacji.
Weryfikacja kontrahentów – dlaczego jest ważna?
Powody, dla których warto sprawdzać kontrahentów przed nawiązaniem jakiejkolwiek współpracy wydają się być oczywiste – chronisz w ten sposób swój interes i zabezpieczasz się przed ewentualnym oszustwem.
Minimalizujesz ryzyko sytuacji, w której partner biznesowy naraża Cię na:
- utratę pieniędzy,
- utratę towaru,
- kary ze strony urzędu skarbowego,
- utratę lub nieterminowe wykonanie zlecenia.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta