Jak sprawdzić wiarygodność spółki brytyjskiej?

jak sprawdzić wiarygodność spółkiAby sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta zza granicy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe bazy danych i rejestry, by mieć pewność, że nadchodząca transakcja przebiegnie pomyślnie. Bariery — językowa i geograficzna — bywają bowiem przykrywką dla niskiej jakości usług lub wyłudzeń. W sieci oraz poza nią istnieje na szczęście sporo narzędzi, które mogą pomóc im zapobiec.

Sprawdź, gdzie i w jaki sposób przeanalizować brytyjskie firmy pod kątem legalności ich działań.

Gdzie można sprawdzić, czy kontrahent z UK działa legalnie?

Weryfikację przedsiębiorstwa deklarującego brytyjskie pochodzenie, możesz rozpocząć, sprawdzając, czy firma faktycznie jest zarejestrowana w Anglii. W przypadku spółki dokonasz tego w rejestrze Companies House, czyli angielskim odpowiedniku polskiego wykazu KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Oprócz zweryfikowania, czy dany podmiot został zgłoszony do Izby Spółek Handlowych na Wyspach, w Companies House przeanalizujesz także kilka dodatkowych aspektów. Ponadto poniżej prezentujemy kilka dodatkowych rejestrów i podmiotów, przy pomocy których wykonasz całkowicie darmowy wywiad gospodarczy.

Weryfikacja w rejestrze Companies House

Rejestr gospodarczy prowadzony przez Companies House obejmuje wszystkie spółki Zjednoczonego Królestwa, a więc angielskie, walijskie, północnoirlandzkie oraz szkockie. Całkowicie za darmo i w pełni zdalnie możesz się tam dowiedzieć:

 • jaki jest adres spółki,
 • z jaką datą dana firma została utworzona,
 • pod jaką formą prawną działa przedsiębiorstwo,
 • czy spółka jest aktualnie w stanie niewypłacalności,
 • czy ma złożone na bieżąco obowiązkowe sprawozdania i rozliczenia.

Po przeanalizowaniu kontrahenta w Companies House, warto również sprawdzić kilka innych baz danych oraz źródeł informacji.

Baza podatników VAT

Istotna jest weryfikacja czy przedsiębiorstwo, z którym nawiązałeś współpracę, posiada VAT ID i czy jest on ważny w UK. Przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić numer VAT GB firmy z Wielkiej Brytanii. Jeżeli Twój kontrahent deklaruje rejestrację do VAT, jego numer sprawdzisz w internetowym rejestrze na platformie należącej do HMRC (Her Majesty’s Revenue & Customs).

Sprawdzenie firmy w EORI

EORI to system rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby celne. Każda działalność podlegająca kontroli organów celnych na terytorium Unii Europejskiej musi posiadać indywidualny numer EORI i specjalną licencję.

Jak sprawdzić brytyjski numer EORI GB dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu.

FCA i PRA – rejestr ważnych instytucji finansowych, budowlanych i ubezpieczeniowych

Publiczny rejestr FCA i PRA będzie pomocny, jeśli Twój kontrahent to:

 • instytucja finansowa,
 • towarzystwo budowlane,
 • ubezpieczyciel.

Financial Conduct Authority (FCA) i Prudential Regulation Authority (PRA) zajmuje się bowiem autoryzacją przedsiębiorstw tego rodzaju, a w ich bazach znajdują się informacje o posiadanych licencjach i zezwoleniach na taką działalność.

Polska placówka dyplomatyczna – sposób na uzyskanie opinii

Dzwoniąc na infolinię polskiej placówki dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii, dowiesz się, czy angielska firma, z którą zamierzasz nawiązać współpracę, ma nieposzlakowaną opinię i czy nigdy nie zdarzyło się jej nie wywiązać z umowy z polskim przedsiębiorcą. Dostępne tam informacje są oczywiście darmowe.

Weryfikacja w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej

Pomoc w ustaleniu wiarygodności firmy z Wielkiej Brytanii świadczy też Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Serwis www prowadzony przez związek umożliwia kontakt z BPCC i pomoc w weryfikacji zarejestrowanej firmy w UK.

Dodatkowe metody na sprawdzenie wiarygodności firmy z Wielkiej Brytanii

Dodatkowe sposoby weryfikacji, które mogą uchronić Cię przed niewypłacalnością lub działaniem na Twoją szkodę przez brytyjskiego kontrahenta to:

 • Research internetowy – po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarkę online, istnieje spore prawdopodobieństwo, że spotkasz się z komentarzami na temat analizowanego przedsiębiorstwa. Szczególnie gdy posiada negatywną historię współpracy z poprzednimi partnerami.
 • Przesłanie prośby o przedstawienie referencji lub danych kontaktowych podmiotów, z którymi współpracował podmiot. Wystarczy kilka telefonów do firm z przedstawionej listy, by rozeznać się w sytuacji.

Weryfikacja kontrahentów – dlaczego jest ważna?

Powody, dla których warto sprawdzać kontrahentów przed nawiązaniem jakiejkolwiek współpracy wydają się być oczywiste – chronisz w ten sposób swój interes i zabezpieczasz się przed ewentualnym oszustwem.

Minimalizujesz ryzyko sytuacji, w której partner biznesowy naraża Cię na:

 • utratę pieniędzy,
 • utratę towaru,
 • kary ze strony urzędu skarbowego,
 • utratę lub nieterminowe wykonanie zlecenia.
Zarejestruj swoją firmę w Anglii z pomocą Kancelarii Tax Angels.
4.8/5 - (18 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button