Jak sprawdzić numer VAT GB firmy w Wielkiej Brytanii?

vat gbTransakcje z kontrahentami z Wielkiej Brytanii powinny być równoznaczne z koniecznością weryfikacji ich numeru VAT – ale czy na pewno? Czy każda firma zarejestrowana w UK powinna posiadać numer VAT GB?

Przeczytaj, w jaki sposób i gdzie sprawdzić numer VAT firmy z Wielkiej Brytanii oraz kilka dodatkowych informacji na temat brytyjskich przepisów w tym zakresie.

Co to jest Value Added Tax (VAT)?

VAT tłumaczymy dosłownie jako podatek od wartości dodanej, jednak powszechnie przyjętym określeniem jest raczej podatek od towarów i usług. Jest pobierany na każdym kolejnym etapie sprzedaży, jednak towarzyszy mu także możliwość zastosowania odliczenia, by nie nakładał się kaskadowo.

VAT w transakcjach z Wielką Brytanią

Do końca 2020 roku Zjednoczone Królestwo podlegało przepisom Unii Europejskiej, a więc wszystkie transakcje były traktowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, nabycie lub sprzedaż. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i zakończeniu okresu przejściowego ta sama współpraca to eksport i import towarów. Na terenie Wielkiej Brytanii mamy jednak do czynienia z jednym wyjątkiem. Na mocy Protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej. Przepisy podatkowe w relacji do współpracy z Irlandią Północną pozostały bez zmian z 2021 roku.

Budowa numeru podatnika VAT z Wielkiej Brytanii

Brytyjski numer VAT składa się z 9 lub 12 cyfr, a cały ciąg może być poprzedzony kodem GB. Ze względu na wspomniany już Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej, w tej części Zjednoczonego Królestwa stosuje się inną numerację – VAT UE – a ciąg cyfr może być poprzedzony prefiksem XI. Oba rodzaje numerów można w prosty sposób sprawdzić online. W odpowiednich internetowych rejestrach zweryfikujesz nie tylko czy dany podatnik ma aktywny status, ale otrzymasz także informację o dokładnej nazwie i adresie firmy.

Sprawdzanie brytyjskiego VAT ID

Podmiot posiadający nadany numer VAT GB może zostać przez Ciebie sprawdzony na stronie urzędu HMRC VAT GB Check.
Baza danych dostępna na rządowej stronie pozwala również na uzyskanie dowodu weryfikacji w postaci elektronicznej.
Jako dowolny przedsiębiorca, po wprowadzeniu odpowiedniego numeru w pole wyszukiwania otrzymasz informacje:

 • czy firma zarejestrowana pod danym numerem figuruje jako aktywny podatnik,
 • jaki jest adres oraz nazwa, pod którymi zarejestrowany jest podmiot.

Rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii – gdzie, kiedy i w jakim celu?

Rejestracji jako podatnik VAT w Wielkiej Brytanii dokonuje się w Her Majesty’s Revenue & Customs (HMRC), gdzie następnie należy raportować:

 • sumę obrotów podzieloną na wygenerowany w kraju, w Unii Europejskiej i poza nią,
 • sumę podatku VAT, który został naliczony,
 • kwotę podatku VAT, która została faktycznie uregulowana.

W przypadku różnic między dwoma ostatnimi punktami — podatnikowi należy się zwrot lub muszą wyrównać niedopłatę.
Jeśli przedsiębiorca jest zarejestrowany w Making Tax Digital jego deklaracja zostaje wysłana przez księgowego ze pomocą stosownego oprogramowania.

Rejestracja do VAT na Wyspach może wynikać z:

 • dobrowolnej chęci danego przedsiębiorstwa,
 • obowiązku pojawiającego się po osiągnięciu obrotów w wysokości £85.000 w ciągu 12 miesięcy,
 • pojawiającej się sposobności, iż w ciągu najbliższych 30 dni próg £85.000 (w 12-miesięcznym ujęciu czasowym) zostanie osiągnięty.

Warto pamiętać, że w obliczeniach obrotu muszą znaleźć się także produkty czy usługi objęte zerową stawką VAT. Powyższe zasady dotyczą zarówno firm krajowych, jak i tych zarejestrowanych poza UK, które także mogą wystąpić o nadanie numeru VAT GB rejestrując się w HMRC.

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

W UK obowiązują trzy stawki VAT:

 • standardowa,
 • obniżona,
 • zerowa.

Istnieją również produkty zwolnione z tego podatku oraz rodzaje działalności poza zakresem opodatkowania.
Każda z wymienionych grup towarów i usług rodzi inne obowiązki płatnicze i sprawozdawcze, a nawet rejestracyjne. Będąc przedsiębiorcą przeprowadzającym transakcje jedynie poza zakresem opodatkowania lub zwolnione z podatku VAT — w ogóle nie musisz rejestrować się na VAT w UK.

5/5 - (11 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button