Jak sprawdzić brytyjski numer EORI GB?

eori jak sprawdzićZa skrótem EORI kryje się określenie numeru nadawanego w systemie Economic Operator Registration and Identyfication. To ciąg znaków niezbędny do legalnego eksportu i importu towarów m.in. między krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób i gdzie sprawdzić numer EORI swojego brytyjskiego kontrahenta. Poznasz też kilka dodatkowych szczegółów na jego temat.

Jak sprawdzić numer EORI firmy z Wielkiej Brytanii?

Publiczny wykaz firm identyfikowanych po numerze EORI prowadzi Komisja Europejska. W jej internetowej bazie danych możesz odszukać interesujący Cię podmiot na podstawie jego numeru oraz zweryfikować autentyczność EORI.
Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę weryfikacja numeru EORI a w internetowych wynikach pojawi się odpowiednia platforma.

Dla EORI EU chodzi o stronę: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp

Dla EORI GB jest to strona: https://www.tax.service.gov.uk/check-eori-number

Jak wygląda brytyjski numer EORI?

Warto wiedzieć, że numer EORI każdorazowo zbudowany jest z prefiksu nadawanego na podstawie kraju, w którym dana firma jest zarejestrowana oraz maksymalnie 15 cyfr.

Brytyjski numer EORI ma następującą konstrukcję:

Jeśli dane przedsiębiorstwo nie jest zarejestrowane do VAT, numer EORI to:

  • litery GB,
  • cyfry losowo wygenerowane przez urząd HMRC.

Numer EORI – co to właściwie jest?

Jak już wiesz, numer EORI posiada każdy podmiot figurujący w rejestrze Economic Operator Registration and Identyfication. To międzynarodowy system usprawniający transakcje handlowe z Unią Europejską. Dzięki EORI procedury celne są szybkie, zdigitalizowane i uproszczone. Numer EORI dotyczy więc przedsiębiorstw, które w swojej działalności zajmują się m.in. importem lub eksportem z- lub do Unii Europejskiej.

Jak wyrobić numer EORI?

Choć system EORI jest jeden, sposobów na wyrobienie tam numeru jest tyle, co poszczególnych krajów, w których istnieją firmy zobligowane do rejestracji. Każde państwo ma bowiem swój urząd odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków o EORI i swoje wymagania formalne.

W Wielkiej Brytanii podmiotem, do którego należy się zgłosić z odpowiednim formularzem, jest Her Majesty’s Revenue&Customs (HMRC). Na nadanie numeru czeka się maksymalnie 7 dni.

Brytyjski numer EORI – informacje potrzebne przy rejestracji

Do złożenia wniosku w HMRC konieczne są następujące dane na temat Twojej firmy:

  • data rejestracji do VAT oraz numer VAT (obie informacje znajdziesz na swoim VAT-owskim certyfikacie),
  • numer ubezpieczenia społecznego (NIN), jeśli rejestracji dokonujesz jako osoba fizyczna lub solo trader,
  • numer identyfikacji podatkowej (UTR),
  • datę rejestracji w Companies House, jeśli rejestrujesz spółkę,
  • kod prowadzonej działalności (SIC).

Kto potrzebuje numeru EORI GB?

Każda firma bez względu na formę prawną prowadzonej działalności oraz osoba fizyczna, która importuje i/lub eksportuje dowolne towary z/do Wielkiej Brytanii na potrzeby ułatwienia lub w ogóle umożliwienia procesu odpraw celnych jest zobligowana do rejestracji w systemie EORI. Państwo, w którym dane przedsiębiorstwo jest zarejestrowana oraz to, czy jest z UE, czy nie – nie ma żadnego znaczenia.

5/5 - (7 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button