Obniżenie podatków w Anglii i zmiany w polityce gospodarczej w 2023 roku

podatki w AngliiPrzedsiębiorcy obawiający się niekorzystnych zmian podatkowych w UK mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów postanowiło zmienić strategię i zaplanowało najwyższe od ponad 30 lat, jednorazowe obniżenie podatków. Liz Truss – premier Wielkiej Brytanii już podczas swojej kampanii wyborczej na liderkę partii obiecywała korektę kursu gospodarczego na Wyspach. Wygląda na to, że zamierza dotrzymać słowa.

Cięcia podatków w Wielkiej Brytanii – co zapowiada Kwasi Kwarteng?

Władze Wielkiej Brytanii chcą doprowadzić do maksymalnego wzrostu gospodarczego bez zwiększania obciążeń podatkowych. Zamierzają zrobić to wprowadzając szereg zmian w stawkach podatków oraz wycofując się z ostatnich podwyżek.

  • Podstawowa stawka „Basic rate” podatku (Personal Tax) zostanie obniżona z 20% na 19% (na czym skorzysta około 31 mln osób zachowując w kieszeni średnio 170 GBP rocznie).
  • Najwyższa 45% stawka zostanie całkowicie zniesiona, a więc maksymalna wartość podatku będzie stanowiła 40%.
  • Planowana podwyżka podatku Corporation Tax z 19% na 25% nie wejdzie w życie.
  • Podniesienie stawki ubezpieczenia społecznego o 1,25% zostanie wycofane.
  • Nabywcy nieruchomości otrzymają dwukrotnie wyższą ulgę od opłaty skarbowej.

Jak Wielka Brytania sfinansuje zmiany?

Obniżenie stawek podatków odbędzie się kosztem krajowego długu. Można powiedzieć, że premier chce zatem zainwestować w przedsiębiorców i obywateli pewnego rodzaju kredytem, który ma się jednak zwrócić z nawiązką.
Nadwyżka, o której mowa ma powstać dzięki stworzeniu w UK jak najbardziej konkurencyjnych warunków dla krajowych i zagranicznych biznesów oraz poprzez zwiększenie dobrobytu i standardu życia obywateli i rezydentów.

Ryzyko dla kraju

Jeśli plan się powiedzie, Wielka Brytania przysłowiowo będzie miała ciastko i jednocześnie zje ciastko – zadowoleni mieszkańcy i biznesmeni pójdą ramię w ramię z rosnącymi słupkami na wykresie wzrostu gospodarczego. Jeśli jednak szacunki okażą się nietrafione, o żadnym wzroście nie będzie mowy, a dodatkowo powiększy się deficyt w budżecie i poziom zadłużenia państwa.

Obecni rządzący zwrócili jednak uwagę na fakt, że odwrotne działania polegające na coraz wyższych podatkach i redystrybucji nie przyniosły w ostatnich latach żadnych efektów, stąd zapowiedzi zmian.

5/5 - (9 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button