Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe – jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Osoby prowadzące własną firmę muszą zdecydować czy wolą samodzielnie zajmować się księgowością czy korzystniejsze będzie dla nich zlecenie tego specjalistom. Sprawdź jakie są plusy i minusy obu rozwiązań.

Co powinniśmy wybrać?

Samodzielna księgowość to oszczędność pieniędzy…

Głównym argumentem przemawiającym za samodzielnym rozliczeniem są finanse. Środki przeznaczone na obsługę księgową możemy wówczas zainwestować albo przeznaczyć na bieżące potrzeby firmy.

Księgowość prowadzona samodzielnie (zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej) jest tańsza od zatrudnienia własnej księgowej czy skorzystania z usług biura rachunkowego. Dostępne są różnego rodzaju programy i aplikacje dedykowane dla osób rozliczających swoje firmy. Ich koszt jest zróżnicowany, czasem bardzo niski, ale zdarza się również że jest zbliżony do kosztu pełnej obsługi księgowej. Przed dokonaniem zakupu takiego programu czy aplikacji powinniśmy dokładnie sprawdzić jej funkcje. Może się bowiem okazać, że nie zawiera ważnego modułu, czyli jest dla nas bezużyteczna i konieczna będzie inwestycja w inne narzędzie do księgowania.

Dodatkowo w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości nie musimy nikomu przekazywać poufnej firmowej dokumentacji. Wszystkie informacje na temat naszych dochodów, kontrahentów itp. pozostają wewnątrz firmy.

…ale z drugiej strony pochłania sporo czasu

Trzeba ustalić ile czasu przeznaczamy na prowadzenie firmy, pozyskiwanie kontrahentów i przede wszystkim realizację zleceń i wszelkich obowiązków związanych z działalnością. Często delegowanie obowiązków jest korzystniejsze niż zajmowanie się wszystkim samemu. W przypadku, gdy dysponujemy czasem, który bez strat dla biznesu możemy poświęcić na samodzielne księgowanie i śledzenie zmieniających się przepisów, warto spróbować swoich sił w księgowości. Jeżeli jednak uznamy, że więcej w tym czasie zarobimy niż zaoszczędzimy to odpowiedź na nasze pytanie wydaje się oczywiste.

Osoba zakładająca firmę w Anglii może zlecić biuru rachunkowemu nie tylko rozliczenia, ale również samą rejestrację spółki, a przy tym uzyskać pomoc profesjonalistów np. w kwestii doboru najkorzystniejszych rozwiązań czy możliwości obniżenia podatku do zapłaty.

Pomoc w rejestracji spółki Limited

Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nowy przedsiębiorca nie orientuje się w przepisach podatkowych. Do prowadzenia księgowości swojej firmy nie jest wystarczająca pobieżna wiedza. Każda osoba podejmująca się samodzielnych rozliczeń powinna zgłębić temat jeszcze przed rozpoczęciem księgowania i na bieżąco interesować się ewentualnymi zmianami w przepisach. W przeciwnym wypadku bardzo prawdopodobne będą błędy w rozliczeniach, co może przyczynić się do nałożenia kar finansowych w razie ewentualnych kontroli.

Dodatkowo przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość musi pamiętać o wszystkich ważnych terminach np. wysłania deklaracji czy uregulowania zobowiązań podatkowych. Korzystając z pomocy profesjonalistów, osoba prowadząca spółkę Limited może natomiast skupić się na biznesie i zwiększaniu dochodów.

Własna księgowa zapewnia wewnętrzny spokój…

Zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie rozliczeń daje nam gwarancję prawidłowego prowadzenia dokumentacji i pewność że nic nas nie ominie. Profesjonalista nie tylko ma doświadczenie i zna wszystkie obowiązujące przepisy, ale także na bieżąco śledzi zmiany w podatkach. Zyskujemy zatem gwarancję bezpieczeństwa.

Prowadząc samodzielnie księgowość musimy mieć na uwadze, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialności. W razie popełnienia błędu wynikającego z niewiedzy możemy ponieść konsekwencje i zapłacić sankcje przewidziane w przepisach.

Księgowi często w oparciu o swoje bogate doświadczenie w rozliczaniu różnorodnych profili działalności doradzają swoim klientom w kwestiach podatkowych i sugerują korzystne dla nich rozwiązania. Dzięki temu inwestując w usługi księgowe przedsiębiorca ma szansę zaoszczędzić na podatkach. Zaufana, polecona przez znajomego księgowa lub biuro cieszące się dobrymi opiniami to klucz do odpowiedniego wyboru osoby, której zlecimy naszą księgowość. Nie podejmujmy przypadkowych decyzji, dobry księgowy zadba o poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że będziemy na bieżąco ze stanem finansowym naszej działalności. W razie jakichkolwiek wątpliwości, do księgowego zawsze możemy zwrócić się z pytaniem, poprosić o wyjaśnienie nurtujących nas kwestii podatkowych czy pomoc w podjęciu decyzji np. dotyczącej ewentualnego zakupu środka trwałego do firmy.

W przypadku ewentualnych błędów popełnionych przez księgowego zazwyczaj przedsiębiorca może liczyć na wypłatę odszkodowania. Wszystko zależy od rodzaju podpisanej umowy i wykupionego przez biuro rachunkowe ubezpieczenia.

Tax Angels jako profesjonalne biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie „Professional Indemnity Insurance” na kwotę 100 000 GBP (pół miliona złotych). Dzięki temu powierzając nam swoją księgowość masz gwarancję bezpieczeństwa i współpracy z najlepszymi.

…ale nadal musimy pamiętać o obowiązkach przedsiębiorcy

Trzeba mieć na uwadze, że zatrudnienie księgowego lub skorzystanie z usług biura rachunkowego nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania o zapłacie podatków, składek na ubezpieczenia czy terminowej wysyłce dokumentów do księgowego.

Często księgowi wysyłają nam powiadomienia o upływających terminach, jednak wszystko zależy od tego, jakiego specjalistę do prowadzenia księgowości wybierzemy. Warto zatem przed podpisaniem umowy doprecyzować tą kwestię z osobą, której zlecamy prowadzenie naszej księgowości.

Ostateczna decyzja należy do przedsiębiorcy

Podsumowując, możemy stwierdzić że każdy przedsiębiorca musi sam zdecydować czy woli przeznaczyć określony czas na prowadzenie księgowości czy na rozwój swojego biznesu. Decyzja powinna być poprzedzona dokładną analizą stanu finansowego firmy, umiejętności i wiedzy z zakresu księgowości oraz ewentualnego czasu możliwego do poświęcenia na rozliczenia i zgłębianie zagadnień podatkowych. Staranne rozważenie plusów i minusów z pewnością przyczyni się do dokonania słusznego wyboru.

Poznaj cennik usług księgowych w UK Tax Angels

[ssba-buttons]

4.8/5 - (17 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button