Making Tax Digital w UK – jakie zmiany czekają przedsiębiorców prowadzących firmy w Anglii?

Cyfrowy System PodatkowyKluczową kwestią dla brytyjskiego rządu jest wprowadzenie Cyfrowego Systemu Podatkowego (Making Tax Digital). Całkowite przekształcenie systemu podatkowego jest planowane do 2020 roku. Rząd brytyjski stara się skonstruować przepisy w sposób pozwalający przedsiębiorcom na swobodne kierowanie biznesem, tak aby nowe wymogi formalne nie utrudniały prowadzenia firmy na Wyspach.

MTD, czyli Cyfrowy System Podatkowy w praktyce

MTD (Making Tax Digital) oznacza całkowite zlikwidowanie tradycyjnych deklaracji w formie papierowej i zastąpienie ich ewidencjami cyfrowymi oraz deklaracjami przekazywanymi do HMRC drogą elektroniczną. Każdy kto rozlicza się na Wyspach (osoby fizyczne oraz firmy) otrzyma specjalne konto podatkowe online, z którego dane będą przesyłane do HMRC przy użyciu odpowiedniego zintegrowanego oprogramowania, a wszelkie informacje podatkowe będą udostępniane na bieżąco. Przesyłanie danych bezpośrednio z rejestrów cyfrowych, czyli zautomatyzowanie procesu dostarczania dokumentów do organów podatkowych pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić czas i uniknąć błędów.

Dane z systemu będą dostarczane do HMRC co kwartał, kwartalny obowiązek rozliczeniowy dla osób samozatrudnionych ma zastąpić dotychczasowy roczny system rozliczeń.
Dzięki Cyfrowemu Systemowi Podatkowemu przedsiębiorcy będą mogli sprawniej zarządzać swoimi finansami, a przez to mieć większą kontrolę nad prowadzonym biznesem. Bieżące śledzenie uzyskiwanych przychodów i ponoszonych kosztów z pewnością ułatwi proces planowania wydatków i ewentualnych inwestycji.
HMRC zapewnia wsparcie dla podatników, aby łatwiej było im dostosować się do zmian.

Kto powinien przygotować się na zmiany w pierwszej kolejności?

Począwszy od 1 kwietnia 2019 r. MTD obowiązywać będzie wszystkie przedsiębiorstwa i organizacje, których obrót przekracza próg podatku VAT wynoszący aktualnie 85.000 funtów. Pozostałe osoby rozliczające się w Wielkiej Brytanii na wdrożenie Cyfrowego Systemu Podatkowego będą miały czas co najmniej do kwietnia 2020 r. Wprowadzenie Making Tax Digital w dwóch etapach ma przede wszystkim na celu wcześniejsze zweryfikowanie jak nowe przepisy sprawdzają się w praktyce, zanim do korzystania z Cyfrowego Systemu Podatkowego zobowiązani zostaną wszyscy podatnicy. Dzięki temu rząd brytyjski będzie miał jeszcze czas na wdrożenie ewentualnych poprawek, a nawet odroczenie terminu ostatecznego wejścia w życie Making Tax Digital. Nie ma również przeciwwskazań, aby wcześniej zacząć stosować nowe regulacje prawne, co oznacza że osoby nie przekraczające progu podatkowego VAT mogą skorzystać z możliwości rozliczenia się elektronicznie, począwszy od 1 kwietnia 2019 roku, a nawet już od zaraz.

Jaki jest cel zmian?

Celem wprowadzenia Making Tax Digital jest uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiana sposobu funkcjonowania administracji podatkowej ma przyczynić się do zwiększenia jej efektywności. System podatkowy ma stać się bardziej skuteczny i łatwiejszy dla podatników.

Czy Making Tax Digital słusznie budzi obawy przedsiębiorców prowadzących firmy w Wielkiej Brytanii?

MTD budzi obawy przedsiębiorców, podobnie jak miało to miejsce w Polsce przy wprowadzeniu struktury JPK. Rok po zmianach widzimy, że wysyłka dodatkowego pliku JPK nie zajmuje osobom prowadzącym firmy na terenie Rzeczypospolitej wiele czasu. Przygotowane zostały bowiem narzędzia umożliwiające szybkie i sprawne sporządzenie oraz wysyłkę pliku JPK. Podobnie będzie w Wielkiej Brytanii, MTD będzie z pewnością wyzwaniem, ale głównie dla księgowych.

Dzięki wykorzystaniu przez księgowych Tax Angels specjalistycznych systemów rozliczeniowych, przedsiębiorcy z pewnością nie odczują negatywnych skutków zmian.
W razie obaw przed wprowadzeniem MTD warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i zyskać w ten sposób pewność, że rozliczenia prowadzone są prawidłowo, a oprogramowanie księgowe dostosowane zostało do zmian.

5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button