Firma w Anglii, kredyt w Polsce - czy to możliwe? - TaxAngels

Firma w Anglii, kredyt w Polsce – czy to możliwe?

Sytuacja gospodarcza i społeczna w Polsce stopniowo się poprawia. Jednak w dalszym ciągu wielu Polaków wyjeżdża do pracy za granicę. Inni z kolei zakładają tam firmy. Spośród wszystkich emigrantów zarobkowych duża ich część przenosi się do Anglii. Jak wygląda sprawa zaciągania przez nich kredytów w Polsce? Czy jest szansa na uzyskanie wysokiego kredytu przez pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą na Wyspach?

Na przyszłość lub jako inwestycja

Osoby pracujące za granicą czy prowadzące tam firmy, w Polsce starają się przede wszystkim o kredyty hipoteczne i mieszkaniowe. Jedni robią to w celu zmiany miejsca zamieszkania i powrotu do kraju. Inni natomiast w celach inwestycyjnych taką nieruchomość ustanawiają pasywnym źródłem dochodu z tytułu wynajmu. Niestety nawet najlepiej prosperujące za granicą firmy prowadzone przez Polaków nie mają łatwo i wielokrotnie przez banki są traktowane po macoszemu, znacznie gorzej aniżeli jednoosobowe działalności gospodarcze czy spółki zarejestrowane w PL.

Kredyt w obcej walucie

Dużo zamieszania w kwestii kredytów dla osób osiągających dochody poza granicami Polski wprowadziła Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, którą wprowadzono w połowie 2014 roku. Według tego dokumentu osoby pracujące poza Polską, a więc również w Anglii mogą ubiegać się o kredyt w Polsce, ale w walucie, w której uzyskują swoje dochody, np. funtach, euro czy koronach. Najwięcej ofert banki mają przygotowanych w walucie europejskiej. Więcej problemów będą mieli pracujący w Anglii, a niemal na straconej pozycji stoją osiągający dochody w Norwegii czy w innym kraju skandynawskim. Lokalne waluty są bowiem przez banki traktowane jako mocno egzotyczne. Niemal zawsze kredytobiorca musi się tu wówczas liczyć ze znacznie większym wkładem własnym. Minimum to w tym wypadku 20 proc., choć nieraz jest on nawet trzykrotnie wyższy.

Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie 

Co ciekawe problem mogą mieć tutaj nawet polscy przedsiębiorcy, jeżeli okaże się, że dużą część dochodów generują oni na bazie współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Także i w ich przypadku, jeżeli na konto trafiają środki w walucie zagranicznej, otrzymanie kredytu w złotówkach jest trudne.

Kredyt dla przedsiębiorców

Łatwo nie mają również przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy poza Polską. W ich przypadku starania o kredyt w PL niemal zawsze kończą się fiaskiem. Jednym z niewielu wyjątków jest Deutsche Bank, ale dotyczy to tylko samozatrudnionych w Niemczech. W przypadku Anglii o kredyt taki starać się można w Alior Banku, a przynajmniej tak twierdzą brokerzy kredytowi. Wydaje się, że to właśnie do nich należy się w takiej sytuacji zgłosić w pierwszej kolejności. Nie jest wykluczone, że na bazie swoich kontaktów zawodowych i doświadczenia znajdą oni bank, który zechce udzielić kredytu przedsiębiorcy z Anglii. Jeśli nawet nie w złotówkach, to przynajmniej w funtach.

Kredytobiorca z Polski

Dla prowadzących działalność gospodarczą w Anglii często jedynym ratunkiem jest znalezienie kredytobiorcy w Polsce. Problem w tym, że nikt z przyjaciół czy najlepszych znajomych nie weźmie jednak na siebie obciążenia rzędu kilkuset tysięcy złotych. Trudne jest to także nawet w przypadku partnerów osób prowadzących firmy w Anglii. Ich zarobki są często zbyt niskie, aby uzyskać kredyt w wysokości 200 czy 300 tys. zł.

Podsumowanie

Stanowisko banków wobec prowadzących firmy poza Polską, a w tym w Anglii, jest jasne i klarowne. Nie ma szans na kredyt przedsiębiorca, który nie rozlicza się z polskim fiskusem. Niezależnie od tego, jak dobra nie byłaby jego sytuacja finansowa. Osobiste zaciągnięcie takiego obciążenia jest w zasadzie nierealne. Jedynym ratunkiem są brokerzy finansowi, którzy przy odrobinie szczęścia znajdą kredytodawcę, choć jest to zadanie arcytrudne.

Fajny artykuł? Podziel się nim!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinChcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
Firma w Anglii, kredyt w Polsce – czy to możliwe?
Ocena: 4.8 z 4 głosów

Comments (1)

Wielka szkoda. Dałoby to nam fajne możliwości

Leave a comment

Szybki kontakt!
+
Wyślij!