Jak rozpocząć działalność gospodarczą w innym państwie?

działalność w innym krajuSzybki, a zarazem spokojny rozwój, korzystne dla przedsiębiorcy, proste i stabilne prawo podatkowe, zminimalizowane wyzwania biurokratyczne — kto nie chciałby tego wszystkiego dla swojej firmy? Niestety w Polsce odhaczenie każdego powyższego podpunktu bywa bardzo trudne (jeśli nie niemożliwe). Czy opłaca się w takim razie przenieść firmę za granicę?

Odpowiedź stanowią dwa słowa znienawidzone przez internautów, którzy szukają szybkich rozwiązań: to zależy. Aby uzyskać konkretną odpowiedź, musisz zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat przeniesienia działalności do innego kraju, a następnie stwierdzić, czy przekładają się na realne korzyści również dla Twojego biznesu.

Jak założyć firmę za granicą?

Zakładanie firmy za granicą to wbrew pozorom nic trudnego, jednak w zależności od tego, gdzie chcesz zarejestrować swoją działalność, cały proces będzie wyglądał nieco inaczej. Przykładowo: brytyjską spółkę limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) możesz założyć na odległość, a cały proces wraz z pomocą specjalistów będzie trwał 24 godziny. Ważne, abyś przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działań biznesowych w innym kraju dobrze zapoznał się z prawem dotyczącym Twojej branży oraz Twoimi możliwościami co do formy prawnej firmy czy spółki.

Co jeszcze zrobić przed założeniem firmy za granicą?

Zorientuj się także jakie prawo podatkowe będzie Cię obowiązywało oraz jakie dodatkowe zasady będą musiały być przez Ciebie przestrzegane. Dobrą praktyką jest powierzenie takiego researchu specjalistom w zakresie prawa i księgowości. Pamiętaj jednak, że najprawdopodobniej odradzą oni cały proces osobie, której jedynym powodem do zmiany kraju rejestracji firmy jest ucieczka podatkowa, a jej cała działalność i życie odbywa się w Polsce. Jest to bowiem nielegalne w świetle prawa o rezydencji podatkowej.

Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania — co to jest i jak ją rozumieć?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorca powinien rozliczać podatek z tytułu swojej działalności nie w miejscu wykonywania jej, ale w miejscu posiadania rezydencji podatkowej, czyli tam, gdzie posiada tzw. centrum interesów życiowych lub tam, gdzie prowadzone jest przedsiębiorstwo (w przypadku osobowości prawnych np. spółek). Warunki te nie muszą być spełnione równocześnie. Należy również pamiętać, iż zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy krajami zostały z upływem czasu modyfikowane, dlatego ich aktualne brzmienie warto przeanalizować ze specjalistami. Dopiero wtedy bezpiecznie można rozważyć prowadzenie firmy za granicą na nowych warunkach.

Przerejestrowanie firmy — o czym pamiętać?

Proces otwierający firmę za granicą nie jest jednoznaczny z zamknięciem tej, która zarejestrowana jest w Polsce. Jeśli chcesz całkowicie zakończyć dotychczasową, krajową działalność, musisz pamiętać o obowiązku wyrejestrowania działalności w polskich urzędach. W zależności od tego, do jakiego kraju przenosisz firmę, czekają Cię zupełnie inne- najprawdopodobniej mniejsze- wyzwania.

W jakim kraju najkorzystniej założyć firmę?

Kierunki polskich przedsiębiorców pod kątem rejestracji firmy to najczęściej:

Każdy z nich oferuje przedsiębiorcy coś innego, ale wszystkie mogą pomóc w realnym rozwoju firmy. Oczywiście wybór odpowiedniego kraju, w którym chcesz rozpocząć działalność gospodarczą, należy odpowiednio zanalizować. Analiza tego typu może zostać powierzona doświadczonym specjalistom. Eksperci będą w stanie dogłębnie ocenić zarówno Twój biznes, jak i sposób optymalizacji prowadzenia go pod kątem administracyjnym i podatkowym w poszczególnych państwach.

Wyzwania, jakie niesie ze sobą rejestracja firmy za granicą

Minusami towarzyszącymi zakładaniu firmy poza granicami Polski mogą być:

  • bariera językowa
  • nowe przepisy prawne, zasady administracyjne, terminy podatkowe.

Językiem wyuczonym nigdy nie posługujemy się w taki sam sposób jak ojczystym. Nawet jeśli w kraju, w którym planujemy założyć firmę, mówi się po angielsku (który jest międzynarodowy i powszechnie znany), pamiętaj, że sformułowania prawne i księgowe to zwroty, których rzadko uczymy się w szkole. Sytuacja staje się z reguły trudniejsza, kiedy w grę wchodzi język urzędowy. To kolejny powód, dla którego warto otoczyć się specjalistami, którzy pomogą sprawnie przejść cały proces.

Podobnie jest z nową terminologią prawno-księgową czy zasadami podatkowymi. Choć wszystkie formalności w wyżej wymienionych krajach, są z reguły prostsze niż w polskim urzędzie, są to mimo wszystko formalności nowe i warto- przynajmniej na początku- skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców, którzy zadbają na przykład o to, byś nie przekroczył żadnego wymaganego terminu płatności.

Firma za granicą — krótkie podsumowanie

Założenie firmy za granicą jest przy spełnieniu odpowiednich warunków legalne, opłacalne i proste. Przy dobrym przygotowaniu w kwestiach prawno-podatkowych i skorzystaniu z profesjonalnego doradztwa, cała procedura rejestracji działalności firmy w innym kraju nie powinna stanowić żadnego problemu.

Istnieje wiele krajów w Europie i na świecie, które są dobrym miejscem na założenie firmy i rozwiną biznes pod wieloma względami – nie tylko finansowym.

4.7/5 - (18 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button