Koronawirus, a rządowa pomoc dla brytyjskich przedsiębiorców – wszystko co musisz wiedzieć prowadząc firmę w Anglii

pomoc dla przedsiębiorcówProsperujące na terenie Wielkiej Brytanii firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie rządu brytyjskiego. Dopłaty do wynagrodzeń, odroczenie zapłaty podatku – co jeszcze znalazło się w programie pomocy dla przedsiębiorców?

Ochrona miejsc pracy – pakiet również dla dyrektorów spółek w Anglii.

Rządowy pakiet przeciwdziałania kryzysowi, wywołanemu pandemią koronawirusa to przede wszystkim środki na utrzymanie miejsc pracy, zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. Również, jeśli dyrektor spółki LTD w czasie pandemii nie może wykonywać swoich obowiązków, otrzyma wsparcie finansowe. W przypadku gdy w spółce Ltd jest jeden dyrektor, powinna ona wykazać, że w tym czasie nie działała, a sam dyrektor nie mógł realizować w pełni swojej funkcji. Jeżeli dyrektorów w firmie jest więcej, wtedy część obowiązków zawsze może przejąć inna osoba nie kwalifikująca się do pomocy. W ramach tego programu rząd dofinansuje 80% wynagrodzeń pracowniczych, ale maksymalnie do 2500 funtów na miesiąc. Wniosek o tego rodzaju dotację może złożyć zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwo.

Programem nie zostaną objęci jedynie ci pracownicy którzy:

 • podpisali umowę po 29 lutym 2020 roku,
 • ze względu na pandemię mają zredukowaną liczbę godzin bądź przebywają na urlopie bezpłatnym.

Oprócz tego przedsiębiorcy mogą liczyć na:

 • odroczenie zapłaty podatku VAT i Income Tax,
 • dofinansowanie wypłat ustawowego chorobowego – dotyczy to pracowników, chorych na COVID – 19, zatrudnionych w małych i średnich przedsiębiorstwach do 250 osób. Zwrot kosztów dotyczy maksymalnie 14 dniowego okresu chorobowego.
 • dotację dla małych firm – 10.000 funtów jeśli firma nie płaci business rates i do 25.000 funtów jeśli działa w branżach szczególnie dotkniętych pandemią – hotelarskiej, handlowej czy gastronomicznej.

Kiedy dyrektorzy spółki LTD mogą liczyć na wsparcie?

Rządowy plan pomocowy tzw. Coronavirus Job Retention Scheme dotyczy bezpośrednio kosztów wynagrodzeń od dnia 1 marca 2020r. Zostanie on wdrożony do 30 kwietnia bieżącego roku i będzie trwał maksymalnie trzy miesiące. Przede wszystkim ma objąć pracowników zatrudnionych na dzień 29 lutego 2020r. Każdy dyrektor, który z powodu koronawirus musi zawiesić wykonywanie powierzonych mu obowiązków, a o tym fakcie poinformował swoich kontrahentów i klientów, może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia w wysokości 80%, a maksymalnie 2500 funtów na miesiąc. Jeśli w firmie zatrudnionych jest kilku dyrektorów, to również część z nich może się ubiegać o tego typu dopłaty.

Dofinansowanie wypłacane jest na okres od trzech tygodni do trzech miesięcy. Niewykluczone jednak, że w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się pandemii, okres wypłacania zapomogi zostanie wydłużony.

Odroczenie podatku dochodowego i VAT nastąpi automatycznie

Każdy przedsiębiorca, który chce otrzymać dotację, musi złożyć właściwy wniosek, natomiast odroczenie podatku VAT oraz Income Tax nastąpi już automatycznie.

Przedsiębiorcom przysługuje więc:

 • trzymiesięczne odroczenie podatku VAT, a więc od 20 marca do 30 czerwca br. Opłatę można jednak przesunąć nawet do 2021 roku,
 • odroczenie drugiej raty podatku Income TAX do 31 lipca br. Tu również właściciele firm mogą ubiegać się o odroczenie płatności do 2021 roku.

Przedsiębiorstwa, które są w szczególnie złej kondycji finansowej, bądź zmagają się z zaległościami na rzecz HMRC, mogą liczyć na dodatkową pomoc w postaci odroczenia płatności lub rozłożenia jej na raty.

Kto może uzyskać pomoc i jakie warunki trzeba spełnić?

W zależności od rodzaju dofinansowania, przedsiębiorca musi spełnić konkretne warunki.

W przypadku Job Retention Scheme niezbędne jest, aby firma:

 • posiadała konto PAYE w systemie online (konto w systemie musi być założone przed 28 lutym 2020 roku)
 • konto w banku brytyjskim.

Na wsparcie dla małych przedsiębiorstw rząd brytyjski przewidział w formie jednorazowej dotacji 10 000 GBP. Dotację dla sektora mniejszych i średnich przedsiębiorstw Small Business Grant Scheme przyznawane są firmom, które:

 • posiadają fizycznie siedzibę w Wielkiej Brytanii,
 • ich firma ma stałą placówkę na terenie Wielkiej Brytanii (wynajmuje nieruchomość)
 • oraz przyznane są im ulgi tzw. SBBR (small business rate relief) lub RRR (rural rate relief).

Pożyczka – czyli ostatnia deska ratunku dla brytyjskich przedsiębiorców

W ramach Coronavirus Business Interruption Loan Scheme firmy mogą ubiegać się o pożyczkę gwarantowaną do wysokości 5 milionów funtów na okres 6 lat. Przez pierwszych 12 miesięcy obowiązywania kredytu, to rząd brytyjski pokryje naliczone odsetki. Program zakłada możliwość uzyskania kredytu od 40 rekomendowanych przez HMRC pożyczkodawców. Trzeba jednak spełnić określone warunki, między innymi wykazać, że firma rzeczywiście ponosi straty finansowe z powodu COVID – 19.

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button