Wiosna 2025 – zmiany w przepisach podatkowych w Wielkiej Brytanii

firma w angliiWsparcie dla firm, szczególnie małych i średnich, a z drugiej strony większe obciążenia podatkowe dla lepiej prosperujących – tak można podsumować zmiany, które rząd UK przygotował na ten rok. Kto skorzysta na reformie podatków, a kto straci? Prześwietlamy fiskalne nowości, które wejdą w życie w kwietniu 2025 r.

Władze Wielkiej Brytanii przygotowały najbardziej ambitną od lat reformę systemu podatkowego. Dlaczego? Potrzebują pieniędzy na finansowanie usług publicznych i przywrócenie stabilności gospodarczej państwa. Listę kluczowych zmian zawiera jesienny budżet ogłoszony pod koniec października 2024 r.

Pracownicy mogą się cieszyć, bo szykuje się podwyżka płacy minimalnej i zamrożenie progów podatkowych. Jednak właściciele firm muszą się zastanowić jak zmiany umiejętnie wykorzystać by na nich nie stracić. Zmianie ulegną stawki NICs (National Insurance Contributions), a próg płacenia składek zostanie obniżony. Wzrosną koszty zatrudnienia pracowników, choć dyrektorzy spółek Ltd mogą na tych zmianach skorzystać. Na osłodę przewidziane jest zwiększenie ulgi w opłacie składek ubezpieczenia społecznego w małych firmach. Spójrzmy na szczegóły.

Składki na ubezpieczenie społeczne

To jedna z najpoważniejszych przyszłorocznych zmian. Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie płacone przez pracodawców od wynagrodzeń – NIC Class 1 – wzrośnie z 13,8% do 15%. Nowa stawka zacznie obowiązywać od 6 kwietnia 2025 r., czyli od nowego roku podatkowego.

Jednocześnie rząd UK obniży próg, od którego pracodawcy są zobowiązani do płacenia ubezpieczenia społecznego od wynagrodzenia każdego pracownika (Secondary Threshold). Teraz to 9 100 GBP, a po zmianie wyniesie 5 000 GBP rocznie. Ta nowelizacja też wejdzie w życie 6 kwietnia i będzie obowiązywała do 6 kwietnia 2028 r., a następnie próg zostanie podwyższony o wskaźnik cen konsumpcyjnych.

Aby złagodzić te zmiany, władze podwyższą ulgę dla pracodawców prowadzących najmniejsze spółki limited (Employment Allowance – zasiłek na zatrudnienie). Roczne zobowiązanie z tytułu składek na NICs można będzie zmniejszyć o 10 500 GBP, teraz to 5000 GBP. Co więcej, rząd kasuje również próg 100 000 GBP, poniżej którego przedsiębiorcy mieli prawo do Employment Allowance. To oznacza, że z ulgi od 6 kwietnia skorzystają wszyscy uprawnieni pracodawcy. Firmy będą mogły zatrudnić do 4 pracowników (National Living Wage) w pełnym wymiarze godzin bez płacenia składki.

Co z samozatrudnionymi? Tu też szykuję się poważna zmiana. Rząd obniży składkę National Insurance Class 4 z 9% do 6% (dla osób, których zarobki zmieściły się w przedziale 12 570-50 270 GBP rocznie, po przekroczeniu tego progu składka wynosi 2%).

Rząd przedłuży ulgę na NICs dla weteranów. Skorzystają z niej pracodawcy, którzy zatrudnią byłych żołnierzy na kolejny rok (od 6 kwietnia 2025 r. do 6 kwietnia 2026 r.).

Minimalne wynagrodzenie

I tutaj rząd zapowiedział zmiany. Najniższa kwota, jaką pracodawca zapłaci osobie powyżej 21 roku życia za godzinę pracy (National Living Wage) wyniesie 12,21 GBP. To o 0,77 funta więcej niż obecnie.

Zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (37,5 godziny tygodniowo) zarobi ok. 23 873 GBP rocznie, a teraz mógł liczyć na zarobek ok. 22 368 GBP.

Co ze stawką dla osób w wieku od 16 do 20 lat? Ta wzrośnie z 8,60 GBP do 10 GBP dla 18, 19 i 20-latków, a 16 i 17-latkowie otrzymają 7,55 GBP (teraz mają 6,40 GBP).

Podwyżkę dostaną też praktykanci – ich wynagrodzenie sięgnie 7,55 GBP za godzinę (teraz to 6,40 GBP).

Podatki od zysków kapitałowych

Rząd UK zamierza dotrzymać zobowiązania o niepodnoszeniu podatku VAT czy podatku dochodowego (progi podatku dochodowego zostaną zamrożone do 2028/2029 roku). Wzrośnie natomiast podatek od zysków kapitałowych ze sprzedaży np. akcji czy nieruchomości (Capital Gains Tax – CGT) z:

  • 10% do 18% dla osób płacących niższą stawkę
  • 20% do 24% dla osób płacących wyższą stawkę.

Nowe stawki będą odpowiadać stawkom dla nieruchomości mieszkalnych, które pozostaną na niezmienionym poziomie 18% dla niższej stawki i 24% dla wyższej stawki.

Co jeszcze? Ulga podatkowa na rzecz przedsiębiorców (Business Asset Disposal Relief) wzrośnie z 10% do 14% od 6 kwietnia 2025 roku i do 18% od 6 kwietnia 2026 roku. BADR pozwala płacić niższy podatek od zysków kapitałowych przy sprzedaży spółki limited lub jej aktywów przez m.in. osoby, które przez przynajmniej 2 lata prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą.

Rezydencja podatkowa po nowemu

Przede wszystkim rezydenci ze stałym miejscem zamieszkania poza Wyspami nie będą mogli unikać płacenia podatków od dochodów spoza UK (likwidacja non-doms tax regime). Co w zamian? Rezydenci nie zapłacą podatku w UK od dochodów i zysków zagranicznych przez 4 lata rezydencji podatkowej. Ta zasada również wejdzie w życie 6 kwietnia 2025 r. Osoby ze statusem non-dom będą miały dwa lata okresu przejściowego na przeniesienie majątku do Wielkiej Brytanii.

Podatki od samochodów służbowych

Z punktu widzenia podatków, pickupy z dwoma rzędami siedzeń, czyli podwójną kabiną (DCPUs) o ładowności jednej tony lub więcej będą traktowane jak samochody osobowe.

Stawki podatku od samochodów służbowych (Company Car Tax) wzrosną w roku podatkowym 2028-2029 o 2% dla pojazdów bezemisyjnych i o 1% dla wszystkich pozostałych pojazdów.

Stawki podatku od pojazdów ciężarowych (HGV) zostaną zaktualizowane zgodnie ze wskaźnikiem cen detalicznych (RPI) na lata 2025-2026 od 1 kwietnia 2025 r.

Inne zmiany: emerytury, spadki, handlowcy

Rząd Wielkiej Brytanii przygotował na nowy rok podatkowy o wiele więcej zmian. Przewidziany jest wzrost emerytur. Podstawowa emerytura wypłacana przez państwo wzrośnie o 4,1% od kwietnia 2025 r.

Zamrożone zostaną progi podatku od spadku – nie zapłacimy daniny od pierwszych 325 000 GBP. Jeżeli nieruchomość zostanie przekazana potomkom, to kwota wolna od podatku wzrośnie do 500 000 GBP.

Co jeszcze? Korzystanie z oprogramowania do naliczania wynagrodzeń w celu zgłaszania i płacenia podatku od świadczeń rzeczowych stanie się obowiązkowe (rozwiązanie wdrażane etapami od kwietnia 2026 r.).

Rząd UK wyciąga rękę do właścicieli niewielki biznesów konkurującymi ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Od 2026-2027 roku wprowadzone zostaną niższe stawki podatku od nieruchomości przeznaczonych na handel detaliczny, gastronomię i wypoczynek.

Zmiany w przepisach podatkowych w UK – podsumowanie

Brytyjski rząd przedstawił plan reformy, która ma postawić na nogi brytyjską gospodarkę i poprawić jakość usług publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Część zmian ma pomóc przede wszystkim małym i średnim firmom. Z drugiej strony wzrosną niektóre obciążenia fiskalne, a to już zagrożenie dla rentowności i konkurencyjności brytyjskich firm.

Podwyższenie stawki ubezpieczenia oznacza zwiększenie kosztów zatrudnienia. Podobnie jak obniżenie progu składek NICs. Ta zmiana dotknie przede wszystkim przedsiębiorców zatrudniających pracowników o niskich zarobkach. Powyższe zmiany ma złagodzić mniejszym firmom zwiększenie ulgi na zatrudnienie.

Sytuację materialną pracowników poprawi podniesienie płacy minimalnej, jednak dla przedsiębiorców to wzrost kosztów prowadzenia działalności, niższe marże i możliwy wzrost presji płacowej. Firmy mogą też podnieść ceny produktów i w ten sposób przenieść zwiększone koszty na konsumentów.

Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button