Zawieszenie działalności czy firma za granicą?

zawieszenie działalnościPolskie prawo umożliwia przedsiębiorcom, którzy wypracowują przychody, tylko w niektórych miesiącach roku (głównie ze względu na specyfikę branży) czasowe zawieszenie działalności. W teorii jest to więc rozwiązanie dla biznesów, których zarobki są „sezonowe”. W praktyce natomiast coraz więcej firm zawiesza swoją działalność ze względu na problemy z płynnością finansową, kryzysy, spowolnienie gospodarcze czy inflację.

Czy to jednak najlepsze rozwiązanie? Nie zawsze! Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto rozważyć przeniesienie firmy za granicę zamiast zawieszenia działalności.

Dlaczego Polacy masowo zawieszają swoje firmy?

Jako główne przyczyny częstego zawieszania działalności w Polsce w ostatnich latach, wymienia się:

 • Inflację;
 • Niejasne i wciąż zmieniające się w chaotyczny sposób przepisy – szczególnie podatkowe;
 • Destabilizację gospodarczą wynikającą z działań wiążących się z pandemią COVID oraz wojną po drugiej stronie wschodniej granicy.

Polski przedsiębiorca (w porównaniu do swoich zagranicznych kolegów po fachu) nie znajduje się w najłatwiejszej sytuacji. Szczególnie kiedy biznes zamiast wzlotów zalicza upadki — jego właściciel nie może liczyć na realne wsparcie Państwa, które pozwoli mu przetrwać kryzys.

Wyzwaniem stają się wtedy nawet miesięczne składki, które w Polsce są relatywnie bardzo wysokie. Dla porównania brytyjski biznesmen, który nie odnotowuje przychodów, nie musi zamykać czy zawieszać działalności, ponieważ jeśli nawet ma przychód, to może się okazać, że nie będzie musiał opłacać żadnych składek za dany miesiąc, a tym samym ograniczy dodatkowe koszty związane z prowadzeniem firmy.

Zawieszenie działalności – wady i zalety

Głównym plusem zawieszenia działalności gospodarczej jest oczywiście zredukowanie do minimum obciążeń publicznoprawnych, w sytuacji, w której firma nie może przez pewien czas osiągać dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że polskie prawo nie należy do najbardziej przejrzystych i od każdej zasady mamy niestety kilka wyjątków.

Aby zawiesić działalność z pożądanym skutkiem, trzeba spełniać kilka warunków – w przeciwnym razie nie uda się uniknąć opłacania składek ZUS i zdrowotnych, nawet mimo braku jakichkolwiek przychodów. Problemy pojawiają się także, kiedy właściciel zawieszanego podmiotu jest podatnikiem VAT, a wynikają one głównie z opieszałości rejestrów i kiepskiego przepływu informacji między urzędami.

Przed podjęciem decyzji o zawieszeniu działalności warto przeanalizować swój indywidualny przypadek i (z pomocą ekspertów, lub samodzielnie) sprawdzić, czy w danej sytuacji na pewno jest to opłacalne. Może się okazać, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie przerejestrowanie firmy do innego kraju.

Przeniesienie firmy za granicę – wady i zalety

Największymi minusami prowadzenia firmy, która jest zarejestrowana w innym państwie niż Polska, mogą być:

 • Brak znajomości zagranicznego prawa i konieczność powierzenia obowiązków księgowych wyspecjalizowanym podmiotom;
 • Bariera językowa.

Obie te „przeszkody” nie są oczywiście niemożliwe do pokonania, szczególnie że wielu przedsiębiorców i tak powierza profesjonalnym biurom księgowym wszystkie obowiązki związane z rejestracją firmy, prowadzeniem księgowości oraz rozliczaniem się z odpowiednimi podmiotami. Niezależnie od tego, czy chodzi o polskie, czy zagraniczne urzędy, warto by osoby odpowiedzialne za dopełnianie obowiązków – podatkowych czy też innego rodzaju – doskonale znały obowiązujące przepisy. Jedyną trudnością, którą ciężko ominąć, jest brak możliwości rejestracji firmy ze względu na jej specyfikę i zagraniczne prawo – np. nie zarejestrujesz w Anglii firmy, która wymaga prowadzenia zakładu, czy posiadania lokalu w Polsce.

Przeczytaj też: Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Jeśli jednak działasz w branży, na którą nie są nałożone takie obostrzenia, zalety zmiany miejsca rejestracji działalności najczęściej zdecydowanie przewyższają ograniczenia takiego rozwiązania. Przenosząc swój biznes za granicę, dajesz sobie szansę, na:

 • Zoptymalizowanie podatków, w taki sposób, aby jak najwięcej środków pozostawało w firmie;
 • Brak konieczności płacenia składek ZUS;
 • Zerwanie z ciągłą batalią z urzędami skarbowymi i ich niejednoznacznym i niejednolitym orzecznictwem;
 • Prowadzenie działalności w sprzyjającym rozwojowi środowisku, gdzie prawo podatkowe nie zmienia się raz za razem, a nowelizacja ustawy nie goni nowelizacji.

W skrócie, przenosząc firmę – np. do Wielkiej Brytanii – Twój biznes może zarabiać więcej oraz być szanowanym i docenianym przez rządzących elementem gospodarki.

Czy przeniesienie firmy do Anglii jest proste?

Rejestracja spółki Ltd, czyli najpopularniejszej w Wielkiej Brytanii formy prowadzenia działalności jest możliwa w pełni zdalnie i trwa od jednej doby do kilku dni. Wymogi? W porównaniu do polskich realiów mówimy o minimum formalności.

 1. Wystarczy jeden organ założycielski – choć z nazwy jest to spółka, w UK nie trzeba mieć wspólnika. Spółka może mieć jednego właściciela będącego jednocześnie dyrektorem;
 2. Założenie spółki Ltd w Companies House można powierzyć specjalistom, którzy w sprawny sposób udostępnią dla niej również adres i o obsłużą korespondencję;
 3. Wymagane jest zgłoszenie do HMRC, czyli brytyjskiego odpowiednika Urzędu Skarbowego w terminie do 3 miesięcy od rejestracji oraz zawnioskowanie o numer identyfikacyjny;
 4. Wszystkie obowiązki wynikające z konieczności składania zeznań podatkowych można powierzyć biurom rachunkowym.

Firma zarejestrowana w Anglii może z powodzeniem funkcjonować na zagranicznych rynkach (m.in. w Polsce), a fakt, że posiada własną osobowość prawną, sprawia, że jej właścicielem może być polski rezydent.

Przeniesienie firmy do UK – korzyści

Decydując się na rejestrację swojego biznesu w Wielkiej Brytanii, można zyskać:

 • Pieniądze – dzięki niższej daninie do fiskusa, wysokiej kwocie wolnej od podatku (w tej chwili to prawie 63 000 zł) oraz możliwości uniknięcia składek na ubezpieczenia społeczne;
 • Czas – UK jest przyjazne przedsiębiorcom, nie prowadzi długich, przeciągających się w czasie kontroli skarbowych, a większość spraw w urzędach można załatwić zdalnie lub za pośrednictwem księgowego;
 • Prestiż – skrót LTD, który pojawia się na końcu nazwy każdej brytyjskiej spółki Limited, jest znany na całym świecie i dodaje firmie wiarygodności (sp. z o.o. nie jest tak globalnie rozpoznawalna).
Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button