Dlaczego posiadanie bieżącej księgowości w spółce Ltd jest ważne?

ksiegowość w spółceW Wielkiej Brytanii, inaczej niż w Polsce – nie ma konieczności prowadzenia comiesięcznych rozliczeń z urzędem skarbowym. Spółka limited w UK ma obowiązek rozliczyć się po zakończonym roku obrotowym i ma na to aż 9 miesięcy. Trochę inaczej wygląda sytuacja spółek, które są zarejestrowane do VAT-u w Wielkiej Brytanii – wtedy rozliczenia (deklaracje VAT) należy wysyłać według wybranego schematu rozliczeń. Najczęściej są to rozliczenia kwartalne.

RozliczEnie spółki LTD

W Polsce co miesiąc przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć się z dochodów firmy – co jest mniej korzystne w sytuacji kiedy prowadzi sezonowy biznes lub ma nieregularne przychody.

W Wielkiej Brytanii rozliczając spółkę raz do roku masz możliwość lepszego zagospodarowania posiadanych środków. Ważne jest by zrobić to wcześniej, tak aby na koniec roku podatkowego nie było zaskoczenia w związku z koniecznością zapłaty wysokiego podatku przez spółkę. Niższy podatek pozytywnie wpłynie na płynność finansową firmy.

Prowadzenie księgowości w UK

W Polsce przedsiębiorcy w większości korzystają z biur księgowych, które na bieżąco prowadzą rozliczenia firmy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Właściciele spółek Ltd nierzadko decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy. Czy słusznie?

Posiadanie bieżącej księgowości dla spółki limited daje możliwość bezpośredniego kontaktu z księgowym – co jest szczególnie istotne, gdy stawiasz swoje pierwsze kroki jako przedsiębiorca. Księgowy zna Ciebie i sytuację Twojej firmy. Krok po kroku wyjaśni jak poprawnie wystawić fakturę dla kontrahenta oraz poinformuje jakie dane powinny znaleźć się na fakturze przy zakupie towarów czy usług. Księgowy powiadomi o zmianach podatkowych, w którego interesie jest, abyś działał zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Dużą pomocą ze strony księgowego jest także informowanie na bieżąco o sytuacji Twojej spółki, wysyłając raporty kwartalne na temat przychodów i kosztów w spółce oraz kwocie wypracowanego dochodu. Więcej o dokumentach przesyłanych przez księgowego możesz przeczytać w naszym artykule na temat podatków i rozliczeń spółki w UK.

Doświadczenie, fachowa wiedza, terminowość

Osoba, która na bieżąco monitoruje sytuację Twojej spółki i ma wgląd w jej dokumenty może od razu stwierdzić, czy faktury, które według Ciebie są kosztami, tak naprawdę nimi są. Nie jest możliwe ich zweryfikowanie, gdy przychodzisz do księgowego po zakończonym roku podatkowym spółki, aby ją rozliczył. Koszty, które podczas kontroli według HMRC, czyli brytyjskiego urzędu skarbowego uznane zostaną jako niezasadne, a następnie odrzucone, mogą spowodować naliczenie kar oraz konieczność korygowania rozliczenia rocznego.

Korzystając z miesięcznej księgowości masz pewność, że Twoje rozliczenia wykonywane są w terminie – co daje Ci luksus nie pamiętania o ważnych datach i powierzenia rozliczeń podatkowych firmy w zaufane ręce. Przy wyborze księgowego ważne, by pamiętać o sprawdzeniu jakie kwalifikacje on posiada oraz czy zna się na prowadzeniu księgowości spółki o profilu działalności takim jak Twoja. O tym jak wybrać dobrego księgowego i co w pierwszej kolejności należy sprawdzić możesz przeczytać na naszym blogu.

W sytuacji, gdy Twoja firma w UK generuje duże dochody, korzystanie z bieżącej księgowości może pomóc optymalizować koszty w spółce, a tym samym ograniczyć – oczywiście w sposób legalny – wysokość podatku, który spółka będzie musiała zapłacić na koniec roku podatkowego. Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować w większości firm i które mogą przynieść znaczne oszczędności.

W kancelarii Tax Angels, gdzie cenimy jakość i profesjonalizm, nasi księgowi przygotowują raporty z bieżącej sytuacji spółki ltd raz na kwartał, a nawet i częściej, jeżeli masz taką potrzebę. Wysokość podatku na koniec roku nie jest więc dla Ciebie zaskoczeniem. Jeżeli chcesz skorzystać z usług naszych księgowych – skontaktuj się z nami!

4.9/5 - (15 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button