Na założenie firmy w Anglii decyduje się coraz większa liczba Polaków. Z jednej strony taki ruch przynosi wiele korzyści biznesowych, takich jak rozwój, oszczędności czy większa rozpoznawalność przedsiębiorstwa, a z drugiej – polscy przedsiębiorcy mają już dość niesprzyjającego biznesom środowiska. Przede wszystkim jednak, właściciele firm wybierają ten właśnie kierunek, bo… mogą. Założenie działalności w Wielkiej Brytanii jest proste, a na rynku znajdziemy wiele biur księgowych, które przeprowadzą przez cały proces tanio, szybko i profesjonalnie.
Firma w Anglii — dlaczego tylu Polaków się na nią decyduje?
Polskie przepisy gospodarcze nie należą do najprostszych, a nowelizacje, zamiast upraszczać prowadzenie firmy, sprawiają, że staje się ono jeszcze bardziej skomplikowane. Dodając do tego urzędy, których działalność nie idzie z duchem czasu, a kontrole i sprzeczne decyzje administracyjne blokują płynne funkcjonowanie biznesu, nic dziwnego, że przedsiębiorcy szukają sposobu na „ucieczkę”. Rosnące koszty i coraz wyższe składki dolewają tylko przysłowiowej oliwy do ognia.
Jednym ze sposobów na zamianę trudnego środowiska biznesowego na gospodarczą potęgę, gdzie państwo i jego organy administracyjne wspierają osoby prowadzące własne firmy, jest przeniesienie działalności za granicę lub też założenie całkiem nowego podmiotu poza granicami kraju nad Wisłą.
Poniżej opisujemy prostotę tego procesu w przypadku Wielkiej Brytanii i wszystkie korzyści, które płyną z podjęcia takiej decyzji.
Firma w Anglii to: łatwa do założenia spółka i prosta księgowość
Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii jest szybka i możliwa do przeprowadzenia w pełni zdalnie. Jeśli decydujemy się na założenie (najpopularniejszej wśród Polaków) spółki Limited, to choć w teorii jest to odpowiednik naszej rodzimej spółki z o.o., nie musimy szukać wspólnika, gromadzić kapitału zakładowego czy odwiedzać notariusza. Procedurę przeprowadzimy przez Internet, a wkład własny wystarczy zadeklarować na piśmie.
Spółkę LTD może w Anglii założyć jedna osoba (będzie wtedy zarówno jedynym udziałowcem, jak i dyrektorem), będąca rezydentem Polski. Pozostając w kraju, warto jednak powierzyć wszystkie związane z tym formalności polskim księgowym specjalizującym się w obsłudze takich firm.
Firma w Anglii to: korzystanie z potęgi gospodarczej
Wielka Brytania jest jednym z największych rynków gospodarczych w Europie, co przyciąga przedsiębiorców z całego świata. Nic dziwnego, że państwo ma więc wypracowane skuteczne mechanizmy współpracy z osobami prowadzącymi swoją działalność i wspiera je na każdym kroku.
Założone w Anglii spółki Limited, które cechuje skrót LTD w nazwie, są rozpoznawalne na całym świecie, czego nie można powiedzieć np. o „sp. z o.o.”. Brytyjski podmiot oznacza dla kontrahentów z całego świata prestiż i rzetelność. Polskie firmy często wykorzystują te atrybuty, by rozwijać swoje działania na międzynarodowym rynku.
Firma w Anglii to: wsparcie dla przedsiębiorców
Angielskie władze lokalne oraz te na poziomie ogólnokrajowym często oferują wsparcie dla nowych przedsiębiorców, co sprzyja rozwojowi małych firm. Ponadto urzędy działają bardzo sprawnie i pozwalają na załatwienie większości spraw online.
W Wielkiej Brytanii nie spotkasz się z nieprzyjaznym nastawieniem urzędników czy przedłużającymi się inspekcjami – kontrole skarbowe w Polsce i w UK to dwa, zupełnie różne procesy. W tym pierwszym przypadku potrafią sparaliżować działanie całego przedsiębiorstwa, w tym drugim – polegają zwykle na dostarczeniu kilku dokumentów.
Firma w Anglii to: oszczędności
Zakładając w Anglii spółkę Limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), swój biznes możesz prowadzić, będąc polskim rezydentem oraz jako jedyny udziałowiec i dyrektor. Taki układ i prawo podatkowe pozwala Ci na:
- Korzystanie z kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 570 funtów rocznie (w tej chwili to około 63 000 zł, podczas gdy w Polsce jest to 30 000 zł);
- Uniknięcie obowiązkowych, miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne, które wynoszą w tej chwili w Polsce ponad 1 600 zł, niezależnie od dochodu;
- Konieczność uregulowania składki ubezpieczeniowej (NI) dopiero od kwoty 9 100 funtów rocznie.
- Wypłatę dywidendy, która jest opodatkowana dopiero powyżej kwoty 1 000 funtów (stawką 8,75%, jeśli jej wartość łącznie z wynagrodzeniem nie przekroczy 50 270 funtów w danym roku).
Podsumowując, rozliczenie dyrektora spółki LTD daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o optymalizację podatkową i oszczędzanie dodatkowych środków na rozwój działalności czy inwestycje.
Firma w Anglii to: większa swoboda w kwestii podatku VAT
W większości przypadków, polskie biznesy sprzedające towary do Wielkiej Brytanii są zobowiązane zarejestrować się do VAT GB. W takiej sytuacji warto rozważyć również założenie oddziału przedsiębiorstwa w Anglii. Niesie to za sobą zarówno korzyści księgowe – łatwiejszy kontakt i przepływ informacji z urzędem, podatkowe (wyższą kwotę rocznych obrotów, od której powstaje obowiązek rejestracji do podatku od towarów i usług), jak i wizerunkowe – brytyjski klient chętniej wyda pieniądze w brytyjskiej firmie.
Podsumowując, wielu Polaków decyduje się na założenie firmy w Anglii ze względu na łatwość zakładania tam własnej działalności, korzyści podatkowe, prestiż związany z brytyjską spółką oraz bardziej przyjazne środowisko biznesowe w porównaniu z Polską. Niebagatelny wpływ ma na to także szeroki dostęp w naszym kraju do wysokiej klasy specjalistów z dziedziny księgowości i prawa podatkowego w UK.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta