Dlaczego w Anglii jest tak dużo polskich firm?

Tax AngelsNa założenie firmy w Anglii decyduje się coraz większa liczba Polaków. Z jednej strony taki ruch przynosi wiele korzyści biznesowych, takich jak rozwój, oszczędności czy większa rozpoznawalność przedsiębiorstwa, a z drugiej – polscy przedsiębiorcy mają już dość niesprzyjającego biznesom środowiska. Przede wszystkim jednak, właściciele firm wybierają ten właśnie kierunek, bo… mogą. Założenie działalności w Wielkiej Brytanii jest proste, a na rynku znajdziemy wiele biur księgowych, które przeprowadzą przez cały proces tanio, szybko i profesjonalnie.

Firma w Anglii — dlaczego tylu Polaków się na nią decyduje?

Polskie przepisy gospodarcze nie należą do najprostszych, a nowelizacje, zamiast upraszczać prowadzenie firmy, sprawiają, że staje się ono jeszcze bardziej skomplikowane. Dodając do tego urzędy, których działalność nie idzie z duchem czasu, a kontrole i sprzeczne decyzje administracyjne blokują płynne funkcjonowanie biznesu, nic dziwnego, że przedsiębiorcy szukają sposobu na „ucieczkę”. Rosnące koszty i coraz wyższe składki dolewają tylko przysłowiowej oliwy do ognia.

Jednym ze sposobów na zamianę trudnego środowiska biznesowego na gospodarczą potęgę, gdzie państwo i jego organy administracyjne wspierają osoby prowadzące własne firmy, jest przeniesienie działalności za granicę lub też założenie całkiem nowego podmiotu poza granicami kraju nad Wisłą.

Poniżej opisujemy prostotę tego procesu w przypadku Wielkiej Brytanii i wszystkie korzyści, które płyną z podjęcia takiej decyzji.

Firma w Anglii to: łatwa do założenia spółka i prosta księgowość

Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii jest szybka i możliwa do przeprowadzenia w pełni zdalnie. Jeśli decydujemy się na założenie (najpopularniejszej wśród Polaków) spółki Limited, to choć w teorii jest to odpowiednik naszej rodzimej spółki z o.o., nie musimy szukać wspólnika, gromadzić kapitału zakładowego czy odwiedzać notariusza. Procedurę przeprowadzimy przez Internet, a wkład własny wystarczy zadeklarować na piśmie.

Spółkę LTD może w Anglii założyć jedna osoba (będzie wtedy zarówno jedynym udziałowcem, jak i dyrektorem), będąca rezydentem Polski. Pozostając w kraju, warto jednak powierzyć wszystkie związane z tym formalności polskim księgowym specjalizującym się w obsłudze takich firm.

Firma w Anglii to: korzystanie z potęgi gospodarczej

Wielka Brytania jest jednym z największych rynków gospodarczych w Europie, co przyciąga przedsiębiorców z całego świata. Nic dziwnego, że państwo ma więc wypracowane skuteczne mechanizmy współpracy z osobami prowadzącymi swoją działalność i wspiera je na każdym kroku.

Założone w Anglii spółki Limited, które cechuje skrót LTD w nazwie, są rozpoznawalne na całym świecie, czego nie można powiedzieć np. o „sp. z o.o.”. Brytyjski podmiot oznacza dla kontrahentów z całego świata prestiż i rzetelność. Polskie firmy często wykorzystują te atrybuty, by rozwijać swoje działania na międzynarodowym rynku.

Firma w Anglii to: wsparcie dla przedsiębiorców

Angielskie władze lokalne oraz te na poziomie ogólnokrajowym często oferują wsparcie dla nowych przedsiębiorców, co sprzyja rozwojowi małych firm. Ponadto urzędy działają bardzo sprawnie i pozwalają na załatwienie większości spraw online.

W Wielkiej Brytanii nie spotkasz się z nieprzyjaznym nastawieniem urzędników czy przedłużającymi się inspekcjami – kontrole skarbowe w Polsce i w UK to dwa, zupełnie różne procesy. W tym pierwszym przypadku potrafią sparaliżować działanie całego przedsiębiorstwa, w tym drugim – polegają zwykle na dostarczeniu kilku dokumentów.

Firma w Anglii to: oszczędności

Zakładając w Anglii spółkę Limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), swój biznes możesz prowadzić, będąc polskim rezydentem oraz jako jedyny udziałowiec i dyrektor. Taki układ i prawo podatkowe pozwala Ci na:

  • Korzystanie z kwoty wolnej od podatku w wysokości 12 570 funtów rocznie (w tej chwili to około 63 000 zł, podczas gdy w Polsce jest to 30 000 zł);
  • Uniknięcie obowiązkowych, miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne, które wynoszą w tej chwili w Polsce ponad 1 600 zł, niezależnie od dochodu;
  • Konieczność uregulowania składki ubezpieczeniowej (NI) dopiero od kwoty 9 100 funtów rocznie.
  • Wypłatę dywidendy, która jest opodatkowana dopiero powyżej kwoty 1 000 funtów (stawką 8,75%, jeśli jej wartość łącznie z wynagrodzeniem nie przekroczy 50 270 funtów w danym roku).

Podsumowując, rozliczenie dyrektora spółki LTD daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o optymalizację podatkową i oszczędzanie dodatkowych środków na rozwój działalności czy inwestycje.

Firma w Anglii to: większa swoboda w kwestii podatku VAT

W większości przypadków, polskie biznesy sprzedające towary do Wielkiej Brytanii są zobowiązane zarejestrować się do VAT GB. W takiej sytuacji warto rozważyć również założenie oddziału przedsiębiorstwa w Anglii. Niesie to za sobą zarówno korzyści księgowe – łatwiejszy kontakt i przepływ informacji z urzędem, podatkowe (wyższą kwotę rocznych obrotów, od której powstaje obowiązek rejestracji do podatku od towarów i usług), jak i wizerunkowe – brytyjski klient chętniej wyda pieniądze w brytyjskiej firmie.

Podsumowując, wielu Polaków decyduje się na założenie firmy w Anglii ze względu na łatwość zakładania tam własnej działalności, korzyści podatkowe, prestiż związany z brytyjską spółką oraz bardziej przyjazne środowisko biznesowe w porównaniu z Polską. Niebagatelny wpływ ma na to także szeroki dostęp w naszym kraju do wysokiej klasy specjalistów z dziedziny księgowości i prawa podatkowego w UK.

Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button