Emerytura w Anglii – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Chociaż możliwość korzystania z brytyjskich świadczeń emerytalnych nie jest głównym powodem, dla którego Polscy przedsiębiorcy przenoszą działalność do Anglii, warto pochylić się również nad tą kwestią. Płatnik składek może uzyskać prawo do podstawowej emerytury w Wielkiej Brytanii w przypadku przepracowania zaledwie 10 lat. Jak skonstruowany jest brytyjski system emerytalny? Na co szczególną uwagę powinien zwrócić przedsiębiorca prowadzący spółkę LTD?

System emerytalny w Wielkiej Brytanii – 3 filary

Brytyjski system emerytalny opiera się na trzech filarach, z których pierwszy – emerytura państwowa, ma z założenia raczej charakter zapomogi i nie jest szczególnie wysoki (jak na tamtejsze warunki). Mimo wszystko, ponad 168 funtów tygodniowo to pieniądze, o które warto się pokusić. Prowadząc w Anglii spółkę LTD, można nabyć prawo do podstawowych świadczeń już po 10 latach. Wysokość pełnej emerytury państwowej wynosi natomiast 168,80 funtów tygodniowo. Oznacza to, że zabezpieczenie swojej przyszłości w ten sposób jest i tak korzystniejsze, niż w Polsce.

Trzy źródła, z których emeryt w Wielkiej Brytanie może pobierać świadczenia to:

  • State Pension – czyli wspomniana już emerytura podstawowa.
  • Company Pension – emerytura firmowa, pochodząca z funduszy emerytalnych prowadzonych przez pracodawców.
  • Personal Pension – emerytura prywatna oparta o wybrane przez płatnika składki inwestycje.

Zmiany w przepisach z 2016 roku

Skupmy się na emeryturze państwowej. Stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku w Wielkiej Brytanii weszła w życie reforma dotycząca właśnie tego filaru świadczeń emerytalnych. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Jedną z nich było podniesienie wieku emerytalnego (docelowo do 68 roku życia), które będzie dokonywane systematycznie przez następnych kilka lat. Ponadto podniesieniu uległa wysokość emerytury państwowej, która obecnie wynosi 168,80 funtów tygodniowo. Wysokość emerytur jest rewaloryzowana w oparciu o jeden z trzech współczynników makroekonomicznych (najkorzystniejszy dla beneficjentów).

Nowa emerytura państwowa (New State Pension) dotyczy wyłącznie mężczyzn urodzonych po 6 kwietnia 1951 oraz kobiet urodzonych po 6 kwietnia 1953 roku (wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie zrównany). Pozostałe osoby otrzymają (bądź już otrzymują) świadczenie państwowe na starych zasadach (Basic State Pension & Additional State Pension). Warto nadmienić, że w myśl wcześniejszych przepisów, aby ubiegać się o najbardziej podstawowe świadczenie należało przepracować w UK 10 lat. Obecnie lata mogą się kumulować z różnych okresów.

Emerytura po 10 przepracowanych latach? Czym jest NEW state pension?

Między innymi z myślą o osobach, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie przepracowały wymaganej liczby lat, na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje tzw. new state pension, czyli podstawowa emerytura państwowa. Aby nabyć uprawnienia do niej, wystarczy przepracować jedynie 10 lat lub wypłacać sobie pensję i opłacać składki, jako dyrektor spółki LTD. Wysokość świadczenia w 2019 roku wynosi 168,80 funtów tygodniowo (pełna emerytura), czyli poziom nieosiągalny dla bardzo wielu polskich emerytów. Co ważne, likwidacja spółki LTD po okresie krótszym niż 10 lat nie zamyka drogi do otrzymania angielskiej emerytury. Polska to jeden z krajów, który podpisał z Wielką Brytanią social security agreement, czyli umowę, na mocy której brakujące lata można przepracować za granicą.

Kiedy można zacząć pobierać pełną emeryturę?

Dla większości aktualnych płatników składek wiek emerytalny wynosi 68 lat. Jednak w związku z tym, że reforma jest wprowadzana stopniowo, dla niektórych płatników wiek ten może być wcześniejszy.

Drugim warunkiem do otrzymania świadczeń jest oczywiście przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Aktualnie wynosi ona 35. Płatnik składek, który spełni te dwa warunki musi wypełnić specjalny formularz. W przeciwnym razie wypłata zostanie odroczona. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobierając świadczenie wciąż kontynuować pracę lub prowadzić spółkę LTD na terenie Wielkiej Brytanii.

Jak powiększyć emeryturę dzięki pozostałym dwóm filarom?

Oczywistym sposobem na podniesienie swojej brytyjskiej emerytury jest jej odroczenie. Wysokość świadczenia, które przysługuje płatnikowi składek będzie wówczas rosło z każdym rokiem. Nie każdy planuje jednak aktywność zawodową do czasu ukończenia 68 lat. Osoby zatrudnione w brytyjskich przedsiębiorstwach mogą liczyć również na świadczenia z tytułu wspomnianej company pension. Co pozostaje dyrektorom spółek LTD? Trzeci filar – samodzielne inwestowanie w ramach personal pension. Po podpisaniu umowy z funduszem emerytalnym przedsiębiorca zobowiązuje się do płacenia składek, które zostaną zainwestowane i zapewnią w przyszłości dodatkową emeryturę. Bardziej ryzykownym sposobem, ale przynoszącym wysoką stopę zwrotu są tzw. Self-Invested Personal Pension.

Emerytura w przypadku pracy w Polsce i prowadzenia spółki LTD w Anglii

Przedsiębiorca prowadzący spółkę LTD na terenie Wielkiej Brytanii i jednocześnie zatrudniony na etat w Polsce, musi zdecydować, z którego kraju będzie pobierać świadczenie emerytalne. Wówczas dość korzystne rozwiązanie to rezygnacja z tamtejszego ubezpieczenia. Benefitem będzie znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku, obowiązującej przedsiębiorcę w Anglii.

4.6/5 - (52 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button