Wybierasz się w przyszłym roku do Wielkiej Brytanii? Będziesz potrzebował specjalnego zezwolenia, żeby przekroczyć granicę. Nowy system elektronicznej autoryzacji podróży do UK wchodzi w życie w kwietniu 2025 roku. Jednak nie każdy ma obowiązek zapłacić 10 funtów i złożyć wniosek o pozwolenie na wjazd.
Zacznijmy od tego, kogo nie będzie dotyczył nowy obowiązek. O specjalne zezwolenie nie muszą martwić się obywatele brytyjscy i irlandzcy. Kłopotu nie mają też obywatele Polski z paszportami UK lub Irlandii.
To nie wszystko. Z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnieni są również Polacy, którzy mają prawo do mieszkania, pracy lub studiów w Wielkiej Brytanii (w tym posiadacze statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej). Wreszcie nie potrzebujesz autoryzacji jeżeli masz ważną wizę.
Pozostałe osoby muszą podczas przekraczania granicy przedstawić zezwolenie w formie eWizy lub Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA – Electronic Travel Authorization). Spójrzmy na szczegóły.
Spis treści
Rejestracja firmy w Anglii, a ETA – czy trzeba mieć ETA do założenia spółki Ltd?
To bardzo ważne pytanie dla osób, które interesuje prowadzenie przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii i np. korzystanie z wysokiej kwoty wolnej od podatku czy przejrzystych przepisów prawa.
Czy trzeba mieć ETA do rejestracji spółki Limited, czyli odpowiednika polskiej spółki z o.o.? Nie, to nie jest wymagane. Electronic Travel Authorization potrzebna jest tylko jeżeli fizycznie chcesz przekroczyć brytyjską granicę. To zezwolenie służące do kontroli imigracyjnej i nie ma związku z działalnością gospodarczą w UK. Spółkę Ltd założysz bez opuszczania Polski – korzystając z usług naszej Kancelarii. To najwygodniejszy sposób, bo samodzielna rejestracja od 2025 roku może wymagać wizyty w Companies House, a w związku z tym posiadania ETA.
ETA będziesz potrzebował jeżeli prowadząc przedsiębiorstwo, musisz pojawić się w Wielkiej Brytanii (np. na spotkaniu z kontrahentem), a nie masz wizy lub nie spełniasz innych warunków, o których napisaliśmy powyżej.
Spójrzmy na szczegóły dotyczące nowych zasad wjazdu do Zjednoczonego Królestwa.
ETA – nowe pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii
Oto najważniejsze informacje o nowych zasadach:
- Wnioski o ETA można składać od 5 marca 2025 r.
- Należy wejść na brytyjską stronę, podać wymagane dane i zapłacić 10 funtów czyli ok. 50 zł (bezzwrotnie).
- Na decyzję trzeba poczekać trzy dni robocze.
- Potwierdzenie o otrzymaniu autoryzacji przyjdzie e-mailem.
- Co ważne, do UK można wjechać przed otrzymaniem ETA, a po złożeniu wniosku.
Rejestracja ETA – proces krok po kroku. Szybko i łatwo.
Elektroniczna rejestracja podróży (ETA) nie jest niczym nowym, gdyż już od dłuższego czasu funkcjonuje na granicy z Wielką Brytanią. Do tej pory jednak była ograniczona do obywateli niektórych Państw m.in.
- Bahrain
- Kuwait
- Oman
- Qatar
- Saudi Arabia
- United Arab Emirates
Od nowego roku (a dokładnie 8 stycznia 2025 roku) obejmie kolejnych 48 Państw, m.in.: Argentyna, Australia, Stany Zjednoczone, czy Nowa Zelandia.
Wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży można złożyć w wygodny sposób przez aplikację na smartfony.
Do złożenia wniosku potrzebny jest paszport, zdjęcie twarzy osoby składającej wniosek (można je zrobić telefonem) oraz karta kredytowa/debetowa.
Złożenie wniosku składa się z trzech kroków. Najpierw należy potwierdzić swoją tożsamość, następnie odpowiedzieć na kilka pytań, a na koniec dokonać płatności.
Jeżeli składasz wniosek o autoryzację w imieniu innej osoby, musisz to zrobić poprzez stronę www.
ETA jako uprawnienie do wielokrotnych podróży do UK – od kiedy?
ETA potrzebna będzie do podróżowania do Wielkiej Brytanii przez Europejczyków od 2 kwietnia 2025 r. Obowiązek dotyczy również dzieci (także niemowląt) i nastolatków.
Co istotne, ETA będzie ważna przez 2 lata, ewentualnie do dnia ważności paszportu. Autoryzacja powiązana jest cyfrowo z paszportem podróżnego. Posiadając zezwolenie, można wiele razy wjeżdżać na teren Wielkiej Brytanii. W praktyce podróżny nie będzie musiał przechodzić przez brytyjską kontrolę graniczną.
Po zmianie paszportu trzeba złożyć wniosek o nową Elektroniczną Autoryzację Podróży.
Wiza czy ETA? Podróże biznesowe do UK
Jednak jest jedna ważna rzecz, o której trzeba pamiętać. ETA nie uprawnia do pobytu w UK dłuższego niż 6 miesięcy podczas jednej wizyty. Nie pozwala również na legalne podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii czy prowadzenia tam działalności gospodarczej.
Z ETA skorzystasz zatem jeżeli przylecisz do Zjednoczonego Królestwa, na krótko, aby np. pozwiedzać, spotkać się z rodziną/przyjaciółmi czy odbyć spotkania biznesowe lub załatwić sprawy w urzędach. To nie wszystko. ETA pozwoli na przyjazd do Wielkiej Brytanii w ramach koncesji wizowej dla pracowników kreatywnych przybywających, aby podjąć dozwolone płatne zatrudnienie (Creative Worker Visa).
Co z tradycyjnymi wizami? Zastąpią je cyfrowe eWizy (dostęp odbywa się przez konto UKVI – UK Visas and Immigration). Warto pamiętać, że Elektroniczna Autoryzacja Podróży nie jest wizą.
Uwaga! ETA będą potrzebowały także osoby, które podróżują przez Wielką Brytanię tranzytem (np. przesiadają się na lotnisku w Londynie).
Czy rejestracja firmy w Anglii pomoże w podróżowaniu?
ETA nie zastępuje wizy i nie pozwala na przebywanie w Zjednoczonym Królestwie dłużej niż sześć miesięcy. Co więcej, nie upoważnia też do pracy „na etacie”.
A jak wygląda kwestia przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w popularnej formie spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) lub self-employment (odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej)? Czy zmiany zasad podróży do Zjednoczonego Królestwa wpłyną na polskich rezydentów prowadzących biznes w UK?
Działając jako self-employment potrzebujesz brytyjskiego numeru ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number). To oznacza, że musisz pracować w UK, posiadając status rezydenta lub wizę. Tym samym wprowadzenie ETA nie zmienia sytuacji takich przedsiębiorców.
Inaczej w przypadku osób prowadzących spółkę Limited (firmę z własną osobowością prawną). Tacy przedsiębiorcy mogą pracować dla brytyjskiego kontrahenta bez specjalnego pozwolenia i bez wyjeżdżania do Anglii. Nie muszą być rezydentami Wielkiej Brytanii.
Co do zasady można zatem mieszkać w Polsce i prowadzić firmę w Anglii – w formie spółki LTD – oraz korzystać ze wszystkich przywilejów wynikających z angielskich przepisów podatkowych. Dotyczy to również osób zatrudnionych na polskim etacie.
Dotychczas przylot do Zjednoczonego Królestwa w celach biznesowych – jeżeli pobyt nie trwał dłużej niż 6 miesięcy – nie wymagał posiadania wizy. Wystarczało pokazać na granicy paszport.
Od kwietnia to się zmieni: ETA będą potrzebowali także Polacy prowadzący spółkę Limited, chcący wjechać do UK na potrzeby spotkań biznesowych z kontrahentami czy posiedzeń zarządu (Board Meeting).
Na szczęście niski koszt i prostota uzyskania ETA sprawia, że nowy wymóg nie będzie kłopotliwy dla przedsiębiorców prowadzących spółkę LTD. Oczywiście o ile w grę wchodzą krótkie wyjazdy biznesowe.
Wprowadzenie ETA może być kolejnym argumentem za rejestracją spółki Limited. Dzięki niej powstanie uzasadniony powód pobytu w UK w celach biznesowych przez 6 miesięcy. A jakie są korzyści z prowadzenia spółki LTD w Anglii? To m.in. możliwość prowadzenia przedsiębiorstwa przez osoby mieszkające na stałe w Polsce, wysoka kwota wolna od podatku, przejrzyste prawo czy elastyczna struktura. Prowadzenie spółki LTD nie jest trudne, a nowe zasady podróży do UK jej nie komplikują.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta