Zmiany dla przedsiębiorców w UK w 2020 roku

firma w uk 2020Rozpoczynający się 2020 rok może być jeszcze korzystniejszy dla przedsiębiorców, zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii. Co ma bowiem jeszcze bardziej przyciągać inwestorów na wyspy, to niższy podatek CIT i w dalszym ciągu bardzo wysoka kwota wolna od podatku. Już dziś wiadomo, że z nowych ulg skorzysta wielu przedsiębiorców. Sprawdź, dlaczego mimo Brexitu w Wielkiej Brytanii nadal opłaca się, założyć spółkę Limited Company.

Podatek dochodowy jeszcze niższy!

Według danych podanych na oficjalnej stronie urzędu skarbowego, Wielka Brytania zaoferuje w 2020 roku jedną z najniższych stawek podatkowych w grupie G20. To bardzo dobra informacja również dla polskich przedsiębiorców, którzy szukają alternatywy dla niezbyt korzystnego rodzimego systemu podatkowego. Obniżka podatku CIT jest efektem długofalowej polityki i decyzji, podjętych jeszcze w 2015 roku. W efekcie każdy przedsiębiorca, który ma zarejestrowaną spółkę Limited bądź właśnie zamierza ją otworzyć, już od kwietnia 2020 roku zapłaci obniżoną do 17% stawkę podatku CT (Corporation Tax).

Zrównoważona polityka podatkowa ma być dowodem na to, że Wielka Brytania mimo opuszczania struktur europejskich, nadal oferuje atrakcyjne i bardzo stabilne warunki także dla przedsiębiorców z Europy.

Wyższa kwota wolna od podatku

Wielka Brytania wciąż szuka porozumienia z Unią Europejską odnośnie Brexitu. Rząd brytyjski nie chce jednak, by te przedłużające się pertraktacje, negatywnie odbiły się na gospodarczej sytuacji kraju. Dlatego oprócz niższego podatku CT, przedsiębiorcy skorzystają również z wyższej wolnej kwoty od podatku. Do 2024 roku kwota ta ma wzrosnąć aż do 13.310 GBP. Natomiast w poszczególnych latach wyniesie:
– 2021 – 2022 – 12.760 GBP,
– 2022 – 2023 – 13.030 GBP,
– 2023 – 2024 – 13.310 GBP.

Zmianie ulegną również progi podatkowe.

W nadchodzącym roku podatkowym, a więc 2020 – 2021 pierwszy próg podatkowy (Basic Rate Limit) pozostanie bez zmian w wysokości 37.500 GBP, jednak w kolejnych latach będzie wyższy:
– 2021 – 2022 – 38.300 GBP,
– 2022 – 2023 – 39.200 GBP,
– 2023 – 2024 – 40.100 GBP.

Rząd brytyjski zapowiedział również nowe stawki w drugim progu podatkowym (Higher Rate Limit), jednak konkretne kwoty nie zostały jeszcze obwieszczone. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem wyższego progu podatkowego, zmianie ulegną także górne limity składek na ubezpieczenie społeczne.

Według obliczeń rządu brytyjskiego dzięki nowym progom podatkowym, aż 88 000 brytyjskich przedsiębiorców zostanie zwolnionych z podatku dochodowego, a aż 314 000 osób nie przekroczy BRL, unikając tym samym płacenia wyższego progu podatkowego.

Dzięki takim rozwiązaniom, nawet przedsiębiorcy osiągający minimalne bądź średnie przychody, mogą liczyć na odpowiednie zyski. To zrekompensuje przy okazji ewentualne niedogodności, wynikające z nadchodzącego brexitu.

Jakie zmiany przyniesie sam Brexit?

Choć nadal nie wiadomo jaką ostateczną formę przyjmie Brexit, to jednak już wiadomo, że Wielka Brytania z pewnością opuszcza Unię Europejską. Co to oznacza dla Polaków, lokujących swój biznes na terenie wysp? Wbrew pozorom niewiele. Owszem zdecydowanie zmieni się między innymi polityka celna, choć nadal nie zapadły tutaj jeszcze ostateczne decyzje. Z pewnością nastąpią zmiany w specyfice wystawiania faktur.

Brexit ma jednak również pozytywny wydźwięk dla przedsiębiorców. Przede wszystkim oznacza zerwanie z unijnymi procedurami, które często bywają dość uciążliwe. Wielka Brytania natomiast jest znana na całym świecie z prostego, bardzo przejrzystego prawa. Brak zależności od Unii Europejskiej może przełożyć się więc na jeszcze prostsze i bardziej przyjazne prowadzenie własnego biznesu.

Brexit wcale nie przekreśla możliwości zakładania spółki LTD na terenie Wielkiej Brytanii. Polacy nadal będą mogli więc tam rejestrować swoją działalność i korzystać z przywilejów podatkowych. Spółkę LTD może bowiem zarejestrować obywatel dowolnego państwa na świecie. Mieszkańcy Unii Europejskiej również wiec będą mogli rozliczać działalność na terenie Wielkiej Brytanii, nawet po oficjalnym Brexicie.

Do wdrożenia wszystkich zmian przygotuj się już dziś. Przez wszystkie procedury, nowe zarządzenia i wymagania szybko i skutecznie przeprowadzi Cię profesjonalny księgowy. Zapewnij sobie więc stały dostęp do pewnych i rzetelnych informacji, współpracując z naszą kancelarią.

4.7/5 - (15 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button