Rejestracja online vs tradycyjne podejście – jaką metodę wybrać dla swojej firmy Anglii?

rejestracja firmy onlineBrytyjskie urzędy pozwalają na załatwienie większości spraw zdalnie, bez wychodzenia z domu. Dotyczy to także rejestrowania swojej działalności, co w sposób szczególny przydaje się osobom pragnącym założyć w Anglii firmę w formie spółki Limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) i prowadzić ją z dowolnego miejsca na świecie. Poniżej dokładnie opisujemy, jak wygląda taki proces, ale też, dlaczego czasem warto skorzystać z innej metody zgłoszenia nowego biznesu do urzędu.

Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii

Zakładanie spółki w Polsce wiąże się z wieloma formalnościami — np. z wizytą u notariusza. Z kolei w Anglii to najczęściej kwestia 24-48 godzin oraz dostępu do Internetu. I to w dowolnym miejscu na świecie.

W sposób zdalny można zarejestrować zarówno jednoosobową działalność gospodarczą (samozatrudnienie wymaga jednak brytyjskiej rezydentury), jak i spółkę osobową, czy – najpopularniejszy wariant – spółkę Limited (Ltd.).

W jaki sposób można założyć spółkę Limited w UK?

Spółka limited – najchętniej wybierana przez polskich rezydentów forma działalności w UK może zostać zarejestrowana w odpowiednim urzędzie:

 • Online –gdzie zgłosimy nowy podmiot zarówno do Companies House, jak i Corporation Tax (czyli w HMRC – brytyjskim odpowiedniku urzędu skarbowego). Jeśli spółka będzie zatrudniać pracowników, należy zarejestrować ją także do PAYE. Proces rejestracji spółki Ltd trwa zwykle 24 godziny, choć przy dużym napływie wniosków czas ten może ulec wydłużeniu;
 • Pocztą tradycyjną – służy do tego specjalny formularz IN01, a rejestracja przy wyborze takiego wariantu trwa od około 8 do 10 dni;
 • Elektronicznie, z udziałem zewnętrznego oprogramowania (autoryzowanego przez Companies House).

Rejestrację spółki w urzędzie najlepiej powierzyć profesjonalnym księgowym, którzy dopilnują, by cały proces przebiegł bezproblemowo i możliwie jak najszybciej. To eksperci, którzy na co dzień zajmują się zakładaniem podmiotów gospodarczych w Anglii na podstawie pełnomocnictw, a więc są w stanie nie tylko zapewnić kompleksowe doradztwo, ale też wyręczyć osoby zajęte prowadzeniem biznesu w kwestii formalności.

Proces zakładania działalności w UK – krok po kroku

By założyć firmę w Wielkiej Brytanii w formie spółki Limited, należy:

 1. Wybrać jej nazwę – nazywanie spółek Ltd. wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych zasad. Należy też zweryfikować, czy dana nazwa nie jest zajęta.
 2. Wskazać członka lub członków zarządu spółki oraz udziałowca/udziałowców;
 3. Przygotować odpowiednie dokumenty, które będą potrzebne do rejestracji działalności („Memorandum of association” oraz „Articles of association”);
 4. Zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi prowadzenia księgowości dla spółki Limited (większość przedsiębiorców powierza obowiązki księgowe zewnętrznym biurom);
 5. Wybrać kody SIC dla firmy (odpowiednik polskich PKD);
 6. Zarejestrować spółkę pod angielskim adresem;
 7. Zadbać o rejestrację do HMRC (trzeba zrobić to dodatkowo).

Oczywiście nie każda działalność nadaje się do przeniesienia do UK. Nie każda firma może też z powodzeniem funkcjonować jako spółka Limited. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy i naszej indywidualnej sytuacji.

Jaką formę działalności w Anglii wybrać?

Oprócz spółki Limited możemy zarejestrować podmiot m.in. jako:

 • Partnership — spółkę partnerską;
 • Spółkę Limited Liability Partnership;
 • Spółkę Public Limited Company – akcyjną;
 • Self-employed – samozatrudnienie.

Aby dobrze wybrać formę działalności dla swojego biznesu, należy zdawać sobie sprawę z tego, czym cechują się poszczególne rodzaje spółek czy samozatrudnienie oraz znać swoje plany i oczekiwania względem własnej firmy. Jeśli wybór formy prowadzenia działalności dopiero przed nami, warto przeanalizować swoje możliwości pod okiem specjalistów z biura księgowego. Ich wiedza przełoży się na fachowe doradztwo.

Jak zarejestrować samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest rejestrowana przez Polaków na Wyspach bardzo często. Wielu naszych rodaków, którzy decydują się na emigrację, wybiera właśnie taki model zarobkowy.

Samozatrudnienie można zarejestrować online, a cała procedura jest prosta i zawiera także rejestrację do Self Assessment oraz ubezpieczenia społecznego. Dotyczy to wyłącznie osób, które nie wypełniały nigdy wcześniej zeznania podatkowego w UK. W pozostałych przypadkach rejestrujemy się przy pomocy formularza CWF1.

Samozatrudnienie (self-employment) czy spółka Limited – co będzie lepsze?

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, jaka forma prowadzenia działalności jest najkorzystniejsza. Wybór zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Swoją sytuację zawsze należy rozpatrzyć w sposób zindywidualizowany. Różnice między self-employment a spółką Limited są bowiem znaczące. Najistotniejsze z nich dotyczą:

 1. Miejsca zamieszkania: Spółka Limited posiada własną osobowość prawną, a więc jeśli jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, jej właściciel/e mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. Rejestrujący samozatrudnienie musi być rezydentem UK.
 2. Odpowiedzialności za zobowiązania firmy: Spółka Limited odpowiada do wysokości kapitału zakładowego, natomiast samozatrudniony – całym swoim majątkiem prywatnym.
 3. Księgowości: choć w obu przypadkach obowiązki księgowe nie są zbyt obciążające, w przypadku self-employment mówimy o całkowitym, niespotykanym w Polsce minimum.
 4. Podatków: spółki LTD są opodatkowane niższą stawką niż zyski z samozatrudnienia.
 5. Wiarygodności: LTD w nazwie firmy oznacza rozpoznawalność i prestiż, nawet instytucje bankowe podchodzą do spółek Limited z większym zaufaniem.
Rate this post
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button