Przeniesienie działalności za granicę często oznacza dodatkowe możliwości rozwoju i otwartość na nowe rynki. Jednym z popularnych kierunków takiej ekspansji jest Anglia – ma rozwiniętą gospodarkę i stabilny system biznesowy, a dodatkowo pozwala na rejestrację spółki Limited w pełni online. Dzięki niej — import i eksport towarów mogą stać się o wiele łatwiejsze. W artykule przyglądamy się procesowi rozszerzania działalności handlowej firmy produkcyjnej z Polski do Anglii, analizując zarówno wyzwania, jak i korzyści płynące z takiego ruchu.
Jaką firmę można przenieść z Polski do Anglii?
Firmy, które polscy przedsiębiorcy przenoszą do Anglii w całości, najczęściej działają w branży:
- Usług IT;
- Projektowej;
- Doradztwie;
- Marketingu czy reklamie;
- E-biznesie.
W Wielkiej Brytanii można bowiem zarejestrować każdą działalność, która nie wymaga posiadania w Polsce lokalu (tak, jak np. restauracja) czy zakładu (tak jak np. firma produkcyjna) i której funkcjonowanie nie jest w oczywisty sposób powiązane z lokalnym rynkiem (tak jak np. w przypadku firmy budowlanej).
Jakie możliwości rozszerzenia działalności w Wielkiej Brytanii ma firma produkcyjna?
Jeśli jako producent, chcesz wykorzystać w biznesie brytyjski rynek, lub prowadzić handel międzynarodowy, masz oczywiście kilka możliwości. W dalszej części tekstu bardziej szczegółowo opisujemy dwie z nich:
- Eksport z Polski;
- Założenie w Anglii spółki LTD, która zajmie się handlem i importem.
Eksport z Polski do Wielkiej Brytanii
Wyjście Wielkiej Brytanii w styczniu 2021 roku z unii celnej, którą tworzy UE, wiąże się z dodatkowymi formalnościami dla Polaków sprzedających towary do UK. Zmiany te, wynikają z faktu, że takie działanie od momentu Brexitu stało się eksportem.
Przeczytaj także: Jak rozliczyć i zapłacić cło do Wielkiej Brytanii?
Dodatkowe obowiązki, o których mowa, to:
- Składanie zgłoszeń celnych, które są możliwe wyłącznie po uzyskaniu numeru EORI oraz rejestracji w systemach administracji celnej;
- Pomyślne przejście kontroli granicznej;
- Konieczność dokumentowania pochodzenia przewożonych towarów;
- Konieczność opłacenia podatku VAT z chwilą dostawy, a nie po wystawieniu faktury;
- W wielu przypadkach – konieczność rejestracji do VAT GB i prowadzenie ewidencji.
Spółka LTD w Wielkiej Brytanii
Jeżeli prowadzisz firmę produkcyjną, zamiast eksportować towary do Wielkiej Brytanii jako polska firma, możesz założyć w UK spółkę Limited (LTD) i w ten sposób realizować handel swoimi produktami na Wyspach.
Zobacz też: Czy można mieć firmę w Polsce i za granicą?
Oczywiście każdą działalność należy traktować indywidualnie, planując takie strategiczne posunięcia i warto wcześniej skonsultować się z wyspecjalizowanym biurem księgowym, jednak rejestracja spółki LTD w parze z zakładem produkcyjnym na terenie Polski, może być dla Ciebie bardzo korzystna biznesowo.
Plusy spółki LTD dla polskiej firmy produkcyjnej
Przeniesienie swojej firmy do Anglii lub stworzenie oddziału na wyspach z wykorzystaniem spółki LTD może być kuszącą opcją.
Przyjrzyjmy się pozytywnym stronom takiego rozwiązania.
- Spółka Limited posiada własną osobowość prawną, a jej rezydencja podatkowa znajduje się na terenie UK.
- Prowadząc sprzedaż na terenie UK, polska firma musi dokonać rejestracji do VAT GB od pierwszej sprzedaży. W przypadku spółki LTD będzie to moment przed upływem 30 dni od przekroczenia rocznych obrotów na poziomie 90 000 funtów.
- Eksport do UK wiąże się z utrudnieniami celnymi na granicy i brakiem kontroli nad całym procesem. Prowadząc spółkę LTD, wiele z tych trudności w ogóle nie ma miejsca, a w przypadku przepraw celnych, właściciel posiada większe pole związane z nadzorem całego procesu.
- W Wielkiej Brytanii cała biurokracja jest maksymalnie uproszczona, a większość spraw urzędowych – w tym rejestrację spółki Limited – można załatwić online, będąc polskim rezydentem.
- Zyski wypracowane przez spółkę LTD można optymalizować podatkowo na szeroką skalę, korzystając z licznych ulg czy wykorzystując dywidendy.
- Kwota wolna od podatku jest w Anglii ponad dwukrotnie wyższa niż w Polsce.
- Obciążenia związane ze składkami na ubezpieczenia społeczne prezesów spółek są dużo niższe niż w kraju nad Wisłą i naliczane dopiero po przekroczeniu limitu zarobków.
Jak założyć spółkę LTD – krok po kroku
Poniższy przewodnik, który krok po kroku opisuje proces zakładania spółki Limited w Wielkiej Brytanii, ma za zadanie zobrazować, jak niewymagający jest to proces. Oczywiście mimo przyjaznej procedury, niezbędne jest bezbłędne wypełnienie wszystkich formularzy – ze swojej strony rekomendujemy powierzenie całego procesu specjalistom z biura księgowego.
Droga do zarejestrowania spółki LTD w UK:
- Wybór nazwy firmy – należy upewnić się, że wybrany ciąg znaków nie jest już zarejestrowany i spełnia wymogi prawne.
- Określenie adresu rejestrowego – chodzi o podanie fizycznego adresu siedziby firmy w Wielkiej Brytanii. Może to być adres prywatny, ale nie może być to skrzynka pocztowa.
- Wybranie dyrektorów i sekretarza – wystarczy, że spółka LTD ma co najmniej jednego dyrektora, który może (ale nie musi) być także sekretarzem, którego funkcja nie jest wymagana.
- Określenie informacji dotyczących udziałowców i udziałów – to może być 1 osoba skupiająca 100% udziałów.
- Wskazanie kwoty kapitału zakładowego — w przypadku spółki LTD nie ma minimalnej kwoty wymaganej przez prawo.
- Rejestracja online – wypełnienie i złożenie potrzebnej dokumentacji.
- Oczekiwanie na dokumenty rejestracyjne – potwierdzenie założenia spółki jest najczęściej gotowe po 24-48 godzinach od złożenia dokumentów.
Po rejestracji należy regularnie aktualizować informacje w Companies House, płacić podatki, składać sprawozdania finansowe i spełniać inne wymogi prawne. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, profesjonalni doradcy prawno-podatkowi chętnie służą pomocą.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta